NVIDIA GeForce RTX 2060 Super vs AMD Radeon RX 5700 XT

Hangi kartı alırdınız?

• Oy verenlerin toplamı
    40
2060S alırdım. 5700XT AMD'nin belki de en sorunlu kartı olabilir. Daha yeni sistem topladım o yüzden bayağı araştırdım forumlarda çok fazla sorun yaşayan insan var bence 3500 gibi büyük bir para verip sorun yaşamak istemez kimse. Tabi sorunsuzda kullanma ihtimalin var biraz şans işi yani o kart. Hatta sistem için bilgi alırken bir teknoloji mağazası bana 20 kişiden 10U kartı iade ediyor veya şikayet bildiriyor diyordu. Bence o kadar para vermişken 10-20FPS daha az alıp sorunsuz 2060S almak daha mantıklı.
Şu videoya bakılırsa arada 10-20 FPS fark bile yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videodaki FPS değerlerinin ortalamasını tek tek hesaplayıp toplam ortalamayı şu şekilde çıkardım;
RTX 2060 Super - 89.125 FPS
RX 5700 XT - 95.875 FPS
RTX 2070 Super - 102.25 FPS
Arada sadece 7 FPS'lik bir fark var. O da ortalama olarak. Bazı oyunlarda RTX 2060 Super, RX 5700 XT'ye çok yaklaşıyor.

Ha.

Şu videoya bakılırsa arada 10-20 FPS fark bile yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videodaki FPS değerlerinin ortalamasını tek tek hesaplayıp toplam ortalamayı şu şekilde çıkardım;
RTX 2060 Super - 89.125 FPS.
RX 5700 XT - 95.875 FPS.
RTX 2070 Super - 102.25 FPS.
Arada sadece 7 FPS'lik bir fark var. O da ortalama olarak. Bazı oyunlarda RTX 2060 Super, RX 5700 XT'ye çok yaklaşıyor.

Haklısın lafın gelişi öyle yazdım. 7 FPS için bence sorunları tamamen bitmemiş ne zaman biteceği belli olmayan bir kartı almak mantıksız.

Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu kart alacağımdan dolayı açmadım (kart almayacağım, GTX 1660 Super ile memnunum). Fakat daha çok bu iki kartın günümüzdeki durumunu merak ettiğim için bu konuyu açtım.

En ucuz RTX 2060 Super yaklaşık 3400 TL civarındayken en ucuz RX 5700 XT 3500 TL civarında. Bu iki karttan siz olsanız hangisini seçerdiniz?
Karşılaştırmada biri Ray Tracing destekliyor diğeri desteklemiyor diye değil de sürücü kararlılığı, yazılım desteği ve oyun performansı olarak değerlendirme yaparsanız daha iyi olur.
Ben olsam 5700XT alırdım ama dediğiniz gibi stabil kullanmak isteyen nvidia alsın. 2060 yerine de 1660ti tercih ederdim rtx teknolojisi için 2060 çok düşük seviyede kalıyor bana göre.

Güç olarak ve F/P 5700 XT daha iyi. Sürücü sorunları kalıcı olmaz. Büyük ölçüde çözüldü. 5700 XT derim.

Haklısın lafın gelişi öyle yazdım. 7 FPS için bence sorunları tamamen bitmemiş ne zaman biteceği belli olmayan bir kartı almak mantıksız.
Hatta bir ara 5700 XT'nin sorunları azalmıştı fakat bugünlerde tekrar arttı. O yüzden RTX 2060 Super en mantıklısı. Sırf 7 FPS daha fazla alacağım diye sorunlu kart almaya gerek yok. Hem RTX 2060 Super'in Ray Tracing, DLSS 2.0 gibi avantajları var.

Hatta bir ara 5700 XT'nin sorunları azalmıştı fakat bugünlerde tekrar arttı. O yüzden RTX 2060 Super en mantıklısı. Sırf 7 FPS daha fazla alacağım diye sorunlu kart almaya gerek yok. Hem RTX 2060 Super'in Ray Tracing, DLSS 2.0 gibi avantajları var.
ben olsam rtx 3000 serisini beklerdim alaccak varsa bekleyebilir

R9 270x ve Rx 480 kullanmış biri olarak aradaki FPS farkına bakmadan Nvidia al derim. Driverlar, eski driverden yeni drivera geçiş, oyun kaydında sesi nadiren kaydetmesi, wattman hataları, birkaç ay boyunca R6 Siege'de patlamada oyunun çökmesi ve bunu update notlarında bildiklerini belirtmeleri, üstelik bu sorunları beta olmayan driverlarda yaşatmaları gibi sorunlardan ötürü diyorum.
Nvidia sağolsun oyun kaydı sorunsuz, oyun fitreleri ile rekabetçi oyunlarda ekranın geneline beyaz basmadan gölgeleri aydınlatabiliyorum, görüntüyü keskinleştirebiliyorum, digital vibrance ile renkleri çok az bozarak renkleri doygunlaştırabiliyorum ve bu özellik rekabetçi oyunlarda çevreyle çevreye saklanmış düşmanı seçmemi kolaylaştırıyor, RTX VOICE ile arkada TV izlenirken discorda arkadaki sesler gitmiyor. Nvidia parasını hakediyor bence.

Son düzenleme:
Güç olarak ve F/P 5700 XT daha iyi. Sürücü sorunları kalıcı olmaz. Büyük ölçüde çözüldü. 5700 XT derim.
Bugünlerde yeniden artmaya başladı. Zaten tamamen çözülmemişti, şimdi özellikle de 20.5.1 (WDDM 2.7) sürücüsünden sonra tekrar artmaya başladı. Performans konusunda da attığım videoya göre arada sadece %8'lik bir fark (7 FPS) var. Ben riske atmam hiçbir şekilde, RTX 2060 Super alır geçerim.

Nvidia tadımlık, AMD ömürlüktür. Hatırlar mısınız bundan 3 yıl önce 1060'a cevap olarak gelen fakat halihazırda bir adım gerisinde kalan bir kart vardı. ''580''. Aradan 3 yıl geçti. Nvidia her zamanki gibi yerinde sayıp daha şişik fiyatlı kartlara oynarken AMD elindekini geliştirmeye devam etti. Bu iki büyük rakip arasındaki son farka bir bakın derim. 5-15 fps fark oynuyor. ''580'' lehinde. O zamanlar 1060 yerine 580 tercih edenler daha ucuza şuan 1070'e kafa tutan bir kart satın almışlardı aslında. Şuan 2060 super alacak olanlar için söylüyorum: Aynı fiyata, 2 yıl sonra 2070 super'i sollayacak bir kartı elinizin tersiyle itmeyin. Driver sorunlarının hepsi birkaç ayar ile düzeltilebiliyor ki AMD birçoğunu düzeltti bile.

Pişman olacağınız bir şey yapmayın...

Nvidia tadımlık, AMD ömürlüktür. Hatırlar mısınız bundan 3 yıl önce 1060'a cevap olarak gelen fakat halihazırda bir adım gerisinde kalan bir kart vardı. ''580''. Aradan 3 yıl geçti. Nvidia her zamanki gibi yerinde sayıp daha şişik fiyatlı kartlara oynarken AMD elindekini geliştirmeye devam etti. Bu iki büyük rakip arasındaki son farka bir bakın derim. 5-15 fps fark oynuyor. ''580'' lehinde. O zamanlar 1060 yerine 580 tercih edenler daha ucuza şuan 1070'e kafa tutan bir kart satın almışlardı aslında. Şuan 2060 super alacak olanlar için söylüyorum: Aynı fiyata, 2 yıl sonra 2070 super'i sollayacak bir kartı elinizin tersiyle itmeyin. Driver sorunlarının hepsi birkaç ayar ile düzeltilebiliyor ki AMD birçoğunu düzeltti bile.

Pişman olacağınız bir şey yapmayın...
1060 yerine RX 480 almıştım. Bf1 ve sonrasında Bf5'te daha iyi FPS veriyordu. Yukarıda yazdığım sorunlardan dolayı herşey FPS değil. Kaldı ki RX 580 kullanan ve sorun yaşamayan kişiler piyangoyu vurdu. Bu forumda hala birsürü başlık açılıyor RX 580 ve 570 hakkında. Ürünlerini övmek için açmıyorlar. Sorun yaşayanlardan bazıları undervolt ile sorununu çözmeye çalışıyor. Yıllardır AMD'den beklenti bu ama inatla ekşi yoğurt satan yoğurtçudan iyi yoğurt bekliyorsunuz.
Vaatle olmaz, sağlam ürünle olur. Sanki hisse senedi alıyorsunuz şimdi kötü ama ileride değerlenir diye.
Bir ekleme yapayım:
Rx 480 kartım ikinci yılın sonuna doğru oyunlarda saniye saniye takılıyordu. Undervolt ile çözdüm sorunu. İki yıllık kullanımın sonunda undervolt da fayda etmedi kart yandı. Çok uzun ömürlüymüş. Rakiplerinden daha fazla FPS verecem diye kartı zorlamışlar anlaşılan.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı