NVIDIA Gigabyte RTX 2060 Super Windforce fanları ses yapıyor

Tabiki hocam. Bir sorum daha olacaktı sisteminizi İtopya üzerinden mi aldınız acaba? Ben oradan teknoking adlı sistemi almıştım çok benzer o yüzden soruyorum.

Evet hocam ben de sistemimi komple İtopya üzerinden dizmiştim. Hatta bu sabah aradım görüştüm sistemdeki sıkıntı hakkında İtopya ile onu da paylaşayım sizinle. En garanti aldığım cevap garanti kağıdındaki şirkete direk kargolayabileceğimi söylediler. Ben de aradım v... Firmasını. Hatta servisteki arkadaşlar çok yardımcı oldular sağ olsunlar. Verdikleri cevap şu oldu. Siz muhtemelen Coil Whine( yanlışta yazmış oalbilirim kusuruma bakmayın) sesi alıyorsunuz fakat ürünü internet üzerindeki adrese kargolarsanız biz de Gigabyte firmasına gönderir baktırırız tamirat veya değişim işlemi için onlar karar verecekler tahmini 1.5 2 hafta sonra kartınız elinizde olur dediler. Hatta telefonda seri numarasından işlem yaptılar direk ekran kartının geçmişini vs de görüyorlar yani.

Evet hocam ben de sistemimi komple İtopya üzerinden dizmiştim. Hatta bu sabah aradım görüştüm sistemdeki sıkıntı hakkında İtopya ile onu da paylaşayım sizinle. En garanti aldığım cevap garanti kağıdındaki şirkete direk kargolayabileceğimi söylediler. Ben de aradım v... Firmasını. Hatta servisteki arkadaşlar çok yardımcı oldular sağ olsunlar. Verdikleri cevap şu oldu. Siz muhtemelen Coil Whine( yanlışta yazmış oalbilirim kusuruma bakmayın) sesi alıyorsunuz fakat ürünü internet üzerindeki adrese kargolarsanız biz de Gigabyte firmasına gönderir baktırırız tamirat veya değişim işlemi için onlar karar verecekler tahmini 1.5 2 hafta sonra kartınız elinizde olur dediler. Hatta telefonda seri numarasından işlem yaptılar direk ekran kartının geçmişini vs de görüyorlar yani.
Anladım hocam teşekkür ederim. Benim bir sorum daha olacak size ,fanlar ve sıcaklık durumu ne alemde sizde acaba ? Ekran kartımız aynı işlemci de aynı sayılır ryzen 5 3600x kullanıyorum fakat ters giden bir şeyler var gibi hissediyorum çok anlamadığım halde . Mesela şuan sadece internette dolanıyorum fakat işlemci sıcaklığı boşta olmasına rağmen 55 derece ile 67-68 derece arasında sürekli dalgalanıyor,fanlar da aynı şekilde . Sizde nasıl acaba durum boşta sıcaklık ve fan değerleri ?

Anladım hocam teşekkür ederim. Benim bir sorum daha olacak size, fanlar ve sıcaklık durumu ne alemde sizde acaba? Ekran kartımız aynı işlemci de aynı sayılır Ryzen 5 3600X kullanıyorum fakat ters giden bir şeyler var gibi hissediyorum çok anlamadığım halde. Mesela şu an sadece internette dolanıyorum fakat işlemci sıcaklığı boşta olmasına rağmen 55 derece ile 67-68 derece arasında sürekli dalgalanıyor, fanlar da aynı şekilde. Sizde nasıl acaba durum boşta sıcaklık ve fan değerleri?

Aynı durumdayız hocam benim de boşta işlemci sıcaklığım 60 65 derecelere kadar çıkıyor. Forumda bayağı araştırma yaptım bunun neden muhtemelen hem termal macunumuzdan hem de işlemci fanımızdan dolayı. Elim biraz bollaşınca forumda yine danışıp çift fanlı kule tipi bir soğutucu ve Cooler Master Master gel Pro termal macun almayı düşünüyorum. Özellikle de malum yaz geliyor ortalık daha da sıcaklaşacak. Değerlerim ise şu şekilde. Örneğin son çıkan Call of Duty Warzone oyununu bütün ayarlar Full + RTX açıkken 59 63 FPS arasında oynuyorum. Ekran kartı fanı %95 96'larda 1995 2030 RPM aralığında %99'unu kullanarak 79- 81 derece arasında gidip geliyor. Aynı şekilde Apex Legends'i de Full ayarlarda oynarken ısı RPM ve kullanım oranlar aynı hatta bazen 76 derecelere kadar düşüyor ekran kartının ısısı. İşlemci ise genelde 80-85 dereceler arasında oynuyor bazense ısınıp 90 derecelere kadar çıkıyor. Forumda araştırma yaparken bir arkadaş 90 dereceden sonrası sıcaktır evet 95 dereceden sonra da endişelenmek gerekir yazmıştı bende onu baz alıyorum açıkçası.

sağında solunda altında üstünde heryerde gördüğünüz vidaları tatlı sert sıkın düzeliyor.
Aslında bu olay Gigabyte firmasının adını kötüleyecek kadar büyük bir şey değil, böyle durumlar her markada karşılaşılabilir, kaldı ki her Gigabyte RTX 2060 Super kartta da bu ses sorunu yok, bu sorun bazı kartlarda vidalardaki hafif gevşeklikten kaynaklı, kartın sağında solunda altında üstünde kısacası gördüğünüz her yerdeki vidalarını biraz sıkın, düzeliyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar herkese merhabalar öncelikle. Ben yaklaşık 1 ay önce bilgisayar topladım fakat ekran kartımın HDMI sokaetlerine uzak olan fanından özellikle yük altına girmeye başladığında ( OC yapmadım ve MSI Afterburner'dan gördüğüm kadarıyla ekran kartı yaklaşık 65 derecelerde ve fan 1600-1670 RPM aralığındayken) sanki fan bir yere sürtünüyor gibi ZZZ diye ses geliyor. İşin garip yanı ekran kartının ucundan 1 mm - 2 mm kadar kaldırdığımdaysa bu ses kesiliyor. Bilgiasayarımı İtopya'dan topladım. Ekran kartını garantiye gönderdiğimde ekran kartını teste soktuklarını fakan bahsettiğim gibi bir problem ile karşılaşmadıklarını söylediler. Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok mutlu olurum. Teşekkür ediyorum hepinize şimdiden. Bilgisayarımın özellikleri:

HERMES-G3560XS/AMD Ryzen 5 3500X/GIGABYTE RTX 2060 Super Windforce OC 8GB/16GB DDR4/500GB NVMe SSD/Gaming bilgisayar
1 X Tenda U1 Wi-Fi-N 300Mbps 3.dBi Antenli USB Adaptör
1 X Gigabyte B450 Aorus M 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
1 X Sistem Montaj + Driver Kurulumu Hizmeti
1 X AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci MPK
1 X Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Windforce OC 8 GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
1 X XPG 16 GB (2x8GB) Gammix D30 Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit RAM
1 X Power Boost X-59 RGB 650W 80+ Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa
1 X Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (1700 MB Okuma / 1600 MB Yazma)

Merhabalar. Bu soruna çare bulabildiniz mi çok merak ettim çünkü sorunun tıpatıp aynısı bende de var. Ekran kartım Gigabyte GeForce RTX 2060 OC. Ben de bilgisayarı itopyadan alma talihsizliğinde bulundum ve benzer süreçten ben de geçtim. Ekran kartı garantiye gitti. Ses duymadıklarını söyleyip geri yolladılar. Ancak ses devam etmekte. Dediğiniz gibi belirli bir sıcaklığı geçince cızırtı sesi geliyor. Ekran kartını parmağımla ittiğimde ses kesiliyor. Performans olarak bir gariplik yok.
Umarım sizin sorununuz hallolmuştur. İyi günler dilerim.

Merhabalar. Bu soruna çare bulabildiniz mi çok merak ettim çünkü sorunun tıpatıp aynısı bende de var. Ekran kartım Gigabyte GeForce RTX 2060 OC. Ben de bilgisayarı itopyadan alma talihsizliğinde bulundum ve benzer süreçten ben de geçtim. Ekran kartı garantiye gitti. Ses duymadıklarını söyleyip geri yolladılar. Ancak ses devam etmekte. Dediğiniz gibi belirli bir sıcaklığı geçince cızırtı sesi geliyor. Ekran kartını parmağımla ittiğimde ses kesiliyor. Performans olarak bir gariplik yok.
Umarım sizin sorununuz hallolmuştur. İyi günler dilerim.
Merhabalar. Ben de aynı sorunu yaşıyorum sistemi aldığından beri. İtopya üzerinden almıştım. Servisi aradığımda bu modellerde bu sorunun olduğunu ve vidaları sıkarak kolayca yapabileceğimi söylediler fakat vidaları sıkmama rağmen düzelmedi. Fanın hız ayarını manuele çekip devri en düşük orta ve en yüksekte denediğimde sesin düşük ve yüksek devirde daha fazla duyulduğunu fark ettim . Sanki fanlardan biri yalpa yapıp bir yere sürtüyor gibi . Ekran kartını garantiye göndermeyi düşünüyorum fakat serviste kartın başına bir iş gelip daha büyük bir sıkıntı çıkar mı acaba diye çekiniyorum .

Merhabalar. Ben de aynı sorunu yaşıyorum sistemi aldığından beri. İtopya üzerinden almıştım. Servisi aradığımda bu modellerde bu sorunun olduğunu ve vidaları sıkarak kolayca yapabileceğimi söylediler fakat vidaları sıkmama rağmen düzelmedi. Fanın hız ayarını manuele çekip devri en düşük orta ve en yüksekte denediğimde sesin düşük ve yüksek devirde daha fazla duyulduğunu fark ettim . Sanki fanlardan biri yalpa yapıp bir yere sürtüyor gibi . Ekran kartını garantiye göndermeyi düşünüyorum fakat serviste kartın başına bir iş gelip daha büyük bir sıkıntı çıkar mı acaba diye çekiniyorum .
Bu modeller böyle deyip geçiştirmek satıcı ahlakına uygun bir cevap değil bence. Benim ekran kartım servise gitti geldi. Gigabyte servisi arena bilgisayar. Onların da itopyadan aşağı kalır tarafları yok. Sorunu bildikleri halde (çünkü forumlardan öğrendiğim kadarıyla onlara da aynı ses sebebiyle birçok ekran kartı gitmiş olmalı) herhangi bir sorun yok deyip kartı geri yolladılar. Vida sıkma işlemini ben de yaptım Bir düzelme olmadı. Bir de gevşetme işlemi yapacağız bakalım. Ancak vidaların hangi vidalar olduğundan çok emin değilim.

Sorunu şu şekilde çözdüm. Fanların altında üçer adet vida var. O vidaları biraz gevşetince sorun çözülüyor. Ancak yine de iade etmeyi düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar kartı garantiye gönderdim fanlar değiştirildi sorun çözüldü deyip geri göndermişler fakat sorun hala devam ediyordu. Kartı 2. kez tekrar garantiye gönderdim bu sefer de fanlar ve fan kabloları değiştirildi sorun çözüldü deyip geri göndermişler fakat ses biraz azalsa da hala devam ediyor özellikle bazı devirlerde sürtme ve tıkırdama sesi daha net belli oluyor ve ara sıra coil whine gibi değişik sesler çıkarıyor kart. Servisi arayıp durumu anlattığımda tekrar gönderin biz de servispointe gönderelim dedi ve Gigabyte Türkiye'nin numarasını verip kartı gönderince bu numarayı arayıp sorunu anlatın dediler. Sizde hergangi bir gelişme var mı sorunu çözebilen oldu mu acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı