NVIDIA GPU Yeni Pulsarın Keşfinde Etkin Rol Oynuyor

'Masaüstü Bilgisayarlar' bölümünde Recep Baltaş tarafından 4 Mart 2011 tarihinde başlatılan konu.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.928
  Beğenileri:
  42.551
  Yer:
  İstanbul
  [email protected] Projesi ile Ortaya Çıkarılan Keşif Detayları, Performansta 20 Kat Artış Sunan Yeni CUDA GPU ile Optimize Edilen Versiyonu Açığa Çıkardı


  TÜRKİYE, İstanbul — 1 Mart 2011 — Birleşik Krallık’taki NVIDIA® CUDA® ile etkinleştirilmiş GPU donanımına sahip bir bilgisayar tutkunu dünya çapındaki “gönüllü dağıtılmış işlem” projesi [email protected] katılımcısı olarak yeni bir pulsarın keşfinde yer aldı.

  İlk olarak Haziran 2010’da keşfedilen pulsar PSR J1952+2630 olarak adlandırıldı. Pulsar, yaklaşık 15 kilometre çapa sahiptir ve dünyadan 30.000 ışık yılından fazla bir uzaklıkta, ağırlığı aşağı yukarı Güneşin ağırlığı ile aynı olan bir yoldaş yıldızın yörüngesinde dönmektedir. Bu keşfin, bilim adamlarına yıldızların evrimi ve çok yüksek yoğunluklarda maddenin davranışı konularında daha fazla bilgi sağlaması umulmaktadır.

  [email protected]Home projesi, yerçekimi dalga dedektörleri ve radyo teleskoplarından veri aramak üzere tüm dünyada binlerce PC kullanıcısı tarafından bağışlanan fazla hesaplama gücünü kullanmaktadır. Kullanılan yazılımın yeni çıkan sürümü, performansta 20 kat artış sağlamak için NVIDIA CUDA ile etkinleştirilmiş GPU’lar kullanmaktadır – sonuç olarak, projeye günde bağlanan GPU’ların yalnızca %10’u katılan tüm CPU’ların işlem gücüne eşdeğer bir güç sunabilmektedir.

  Başlatıldığı 2005 yılından beri, iki milyondan fazla makine [email protected] projesine katılmak için kayıt olmuştur ve her hafta 100.000 kadar sistem sunucularla iletişim kurmaktadır. Eğer proje tarafından oluşturulan hesaplama gücü tek bir sistem olarak sayılsaydı, dünyadaki en hızlı 20 süper bilgisayar arasına girerdi.

  Aynı zamanda Almanya Hannover’daki Max Planck Yerçekimi Fizik Enstitüsü’nde yönetici olan proje yöneticisi Prof. Bruce Allen’ın oluşturduğu [email protected] projesi, birçok kişi tarafından dünyadaki en önemli ve en etkin bilimsel deneylerden biri olarak değerlendiriliyor.

  Allen, “GPU’ların [email protected] projesindeki artan önemi, radyo astronomi uzmanlarını büyük ölçüde heyecanlandırmıştır. GPU’lar, geleneksel işlemcilerle bir yıllık uğraş gerektiren verileri bir ay gibi kısa bir sürede analiz etmemize olanak veriyor” dedi ve şöyle devam etti, “Bu çok önemli bir değişiklik ve sanırım zaman içinde projenin hesaplama gücünün yaklaşık %90’ını GPU’lar ve kalanını da CPU’lar sağlayacak.”

  Dün gece yayınlanan “Arecibo PALFA Survey and [email protected]: Binary Pulsar Discovery By Volunteer Computing” başlıklı gönüllü hesaplama ile çift pulsarın keşfi konulu yazıya buradan ulaşılabilir. [email protected] projesi hakkında daha fazla genel bilgi için lütfen buraya bakın ve NVIDIA GPU’ları üzerinde genel amaçlı hesaplama ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen buraya bakın.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş