Nvidia GTX 1050 Ti Gaming X GPU Kullanım Düşüklüğü

Veunex12

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhaba, forumda yeniyim ve bir sorunum var çözülmesi için en uygun yerin burası olduğunu düşünüyorum.
Şimdi fazlada yazı yazmak istemiyorum arkadaşlar size basitçe sorunumdan bahsetmek istiyorum.

AMD Athlon II x4 760k işlemciye sahibim ve bunun yanına MSI Gaming X 1050 Ti modelini aldım, almadan önce bir çok kere kontrol ettim darboğaz meselesi ile karşılaşır mıyım diye. Ekran kartını aldığımda birçok test yaptım eski ekran kartımın kaldırmadığı oyunlara girerek. Hepsinde bir hayli güzel sonuçlar aldım darboğaz olmadı veya ani takılmalar droplar yaşamadım fakat gel gelelim asıl sorunumuza.

Şimdi arkadaşlar MSI Afterburner uygulaması ile CPU ve GPU Kullanım değerlerine baktığım zaman;
  • H1Z1:
    • En düşük ayarlar GPU %70 CPU %80 Ava FPS: 100-120
    • En yüksek ayarlar GPU %99 CPU %89-96 Ava FPS: 60-77
  • Subnautica:
    • En düşük ayarlar: Test edilmedi.
    • En yüksek ayarlar: GPU %70 CPU%86-90 Ava FPS: 60-70

Ve bugun PUBG aldım, onun testlerine gelelim;
  • PUBG:
    • En düşük ayarlar GPU %60-70 CPU %80-85 Ava FPS: 40-60
    • En yüksek ayarlar GPU %99 CPU %95 Ava FPS: 30-50
    • (PUBG ana lobide CPU ve GPU %99 kullanımlara gelirken oyun içerisinde GPU 60- 70, CPU ise 80-85 aralıklarında geziyor.)
Asıl sıkıntım şudur ki;
Ekran kartı kullanımım neden %99'larda veyahut en azından %80'lerde değil? Neden tam performansını alamıyorum?
Ayarları Ultraya aldığım zamanlar CPU ve GPU son gücünde çalışıyor, FPS düşüyor, en düşük ayarlara aldığımda ise düşüyor fakat aldığım FPS değerleri yükselmiyor. En çok da PUBG'de yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her oyunun GPU kullanımı aynı değil, çözünürlük ve oyun kalitesini değiştirdiğinde de GPU kullanımı ve FPS değişkenlik gösterir. GPU sürekli tam kullanım gösterecek diye bir şey yok.
Ama bak şimdi olası sorun o değil olası sorunum PUBG lobisinde GPU %99 kullanıp 140 - 130 gibi muazzam bir FPS değeri verirken, oyun içerisine yani oynamaya başladığım da ise GPU kullanımının %60'a kadar düşüp FPS değerlerimi yok etmesi. Aslında tam tersi olması gerekmez mi? En basit örnek olarak diğer 1050 Ti kullanıcıları %99 GPU kullanımına her oyunda erişebiliyor.

Her oyun da tam kullanım göstermez GPU. Çözünürlük ve oyun grafik ayarı da doğrudan kullanımı etkiliyor. PUBG optimizasyon sorunlarıyla nam salmış bir oyun.
Sadece PUBG'den örnek verdim diye sadece o oyunu ele alma hocam. ben genel olarak bi %30-40a yakın GPU Verimsizliğinden bahsediyorum. İzlediğim tüm 1050Ti Oyun testlerinde ekran kartlarını tam anlamıyla son güçte çalıştırıyorlar. Benim ki neden çalışmıyor öksüz falan sanırım :D Yardımın içinde teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı