NVIDIA Hairworks AMD kartlarının performansını sabote mi ediyor?

GameWorks programı kapsamındaki en ünlü oyunlardan biri olan The Witcher 3 ve oyunda kullanılan NVIDIA teknolojisi HairWorks hakkında çarpıcı bir iddia var. Richard Huddy'e göre HairWorks kasıtlı olarak GCNlerin performansını baltalıyor. GameWorks hakkındaki bu iddialar yeni değil. Hatırlayanlar olacaktır Batman: Arkham Origins benchmarkında gereğinden fazla tessellation kullanılarak Hawaii haricinde hepsi saat frekansı başına iki adet üçgen üretebilen GCNleri zor durumda bıraktığı söyleniyordu. Yeni bir popüler oyunda daha aynı iddia tekrar gündeme getiriliyor.

Richard Huddy şöyle diyor: "CD Projekt Red ile en baştan beri çalışıyorduk. Süreç boyunca onlara detaylı geri bildirimler verdik. Oyunun piyasaya çıkışından iki ay önce, (ya da o yaklaşık olarak o civarda) GameWorks HairWorks ile beraber beliriverdi ve bizim düşüncemize göre performansımızı düpedüz sabote etti."

Birbirinin rakibi olan 2 kart R9 270X ve GTX 970'in HairWorks performansını karşılaştırdığımızda şunu görüyoruz:

1920x1080, Ultra SettingsGTX 970R9 290X
HairWorks On (Low/Avg FPS)24.0 / 39.418.0 / 26.3
HairWorks Off (Low/Avg FPS)36.9 / 51.938.0 / 49.6
[TBODY] [/TBODY]
[TBODY] [/TBODY]
Gerçekten de R9 290X'deki performans düşüşü son derece vahim. 49 fps'nin bir tek bu teknolojiyle bir anda 26 fps olması GameWorks hakkında bilgisi olmayanlara göre inanılır gibi değil. 290X'i süründüren bu efektin 970'e de pek yaramadığı görülmekte. Onda da %33 performans kaybı var. Ki bu durum Richard Huddy'nin bir röportajında "Tamam GameWorks 'te bizim performansımız düşüyor ama NVIDIA kartların da performansı iyi değil. " dediğini ve "Yani istedikleri eğer "tamam bizim donanımda verimsiz çalışssın ama AMD'de daha verimsiz çalışsın" tarzı bir ima yaptığını hatırladım. Hatırladığım an ilgili linki verebilirim.

Haber ve test sonuçlarının kaynağı:

Does Nvidia HairWorks really "sabotage" AMD Witcher 3 performance? • Eurogamer.net

Amd için ileri geri konuşan 20 li yaşlarina yeni gelmiş yada gelmemiş sözde bilgisayar dehalari. 10 sene oncesine kadar grafikkart konusunda en iyisi Amd idi. Fakat gel gelelim hem Nvidianin Intelle olan baği ve yürüttügü entresan stratejik yapilanma dunyanin gozunu boyarken anlaşmali benchmarklarda yuzde 10 a kadar gerçekleşen oynamalar Amd grafikkartlarinin halihazirda canavar kartlarinin dahi ezik görünmesine neden olmuşturki gerçek bu degildir. 512 den 256 bitlere donus dahi asil anlamda performansi etkilemedigi soylensede asil meselenin onumuzdeki goruntulenme olayinin seri fps ve kalitesi oldugu dusunuldugunde r9 290x için yetersiz diyebilecek kadar yetersiz bilgiye sahip arkadaşlar nasil Intel ve Nvidia beraber daha ortak calisabiliyorsa Amd cpu ve gpu larida bir arada denemenin faydalari var. Ama ne desek boş Turkiyede insanlar neyi duyarsa ona inanir. Ve biz biliyoruzki 250 liralik amd cpusuyla 500 liralik gpuyu alip gta 5 ten harika performans bekleyenler Amd yi ne yazikki bugun Turkiyede belli sinirlara mahkum etti. Amd nin hatasi ucuz cpu yapmak yerine intele yakin bir fiyatlandirma yapmaliydi kaldiki Fx8350 gibi bir işlemciye cuzi bir fiyata sahip olmak bile yetmedi insanimiza...

Eski kafalarınız da nasıl bir Amd var bilmiyorum ama şuan günümüzü yaşıyoruz ve bariz performans farkını görmek için benchmark tesetlerine gerek yok, kullanıcı deneyimleri de her şeyi ortaya koyuyor. Ucuz olmasının sebebi de geride olmasıdır. Sapla samanı ayırt edin önce. @ROWAN

Eski kafalarınız da nasıl bir Amd var bilmiyorum ama şuan günümüzü yaşıyoruz ve bariz performans farkını görmek için benchmark tesetlerine gerek yok, kullanıcı deneyimleri de her şeyi ortaya koyuyor. Ucuz olmasının sebebi de geride olmasıdır. Sapla samanı ayırt edin önce. @ROWAN
Sana kim nvidiadan guzel dedi guzel kardesim. Sen once anlatmak istedigimi anlaki Amd ye olan onyarginin belli bir açilimindan bahsediyorum. Bende 3 sistem var ikisi i7 4790 ve gtx 970 digeri fx 8350 ve 290x. Sen hangisini kullaniyorsunda yorum yapiyorsun. Yazimda Amd bugun nvidiadan cok iyidir demiyor amdnin haksizliga ugradigini anlatiyorum. Guzel kardesim.

Amd'nin ağlamasından başka bir şey değil. Nvidia sürekli yenileşme ve gelişme içerisinde iken oyun optimizasyonunu bile tam yapamayan bir Amd var ortada. Sonuçta bu iki rakip firma ve hangisi daha iyi ise oyun yapımcıları onlarla çalışmayı tercih ediyor. Paylaşsa iyi olur evet ama niye Amd'nin ekmeğine yap sürsünler. Amd'yi Samsung alacak iddaları vardı bir ara, umarım gerçekleşir de rekabet ortamı tekrar oluşur.
Amd rekabetten düşmüş olabilir biraz ama radeon r9 300 serisi ile nvidia ya darbe vuracak. Demedi deme. İşlemciler konusunda da 14nm finfet teknolojili işlemcileri geldiğinde intele darbe vuracak.

Pardon yorum yapmadan önce konu hakkında ki sistemi kullanmamız gerektiğini bilmiyordum! Sanırım forum kurallarında gözümden kaçmış! Amd haksızlığından bahsedip duruyorsunuz fakat ben ortada bir haksızlık göremiyorum, yeni nesle ayak uyduramayan bir Amd ve dolayısıyla haklı yapılan eleştiriler var ortada.
@ROWAN
İnanın dedikleriniz olmasını canı gönülden istiyorum. Umarım Nvidia ve İntel tekeli biraz olsun kırılırda bizde fahiş fiyatlardan kurtuluruz.
@Serkan Doğan

Ne saçma bir tartışma yapıyorsunuz şu an, AMD'ye haksızlık yapılsa ne olacak yapılmasa ne olacak ? Kim hangisini beğeniyorsa alır arkadaşlar, burada boşu boşuna birbirinizi yemeyin.

1996 yilindan bu yana bilgisayar kullanan isletmeciligini yapmiş ve en az 80 90 civari bilgisayar toplamis biri olarak sana diyecegim gelişmek guzeldir . Sende haklisin...

Sabote etme gibi bir durum olduğunu sanmıyorum zaten adı üstünde Nvidia Hairworks... Tabikide Nvidia kartlarında daha verimli çalışacak, yazılımını ona göre hazırlıyorlar. AMD'nin sorunu Hairworks'un neden bizde daha kötü çalışıyor olayı falan değil de, Nvidia ve Witcher 3 yapımcılarının, neredeyse son ana kadar bu teknolojiyi oyuna ekleyeceklerini belirtmemesi herhalde. Öyle olmasaydı, onlar da Tressfx'i oyuna ekleyebilirlerdi.

Yeni bir teknoloji olduğu için fps düşüşleri olması da normal bana göre. İlk çıktığı zamanlar Physx de bu şekilde sorunlu olmuştu hatırlarsanız. 980'le Hairworks kapalı diğer herşey en sondayken 55-62 FPS arası alıyorken, Hairworks'u açınca ortalama 43 fps'ye kadar düşüyor, ki bazen çok daha saçma rakamlara indiği bile olabiliyor.

Bakınız her şey ortada.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı