Çözüldü NVIDIA Image Scaling tam olarak nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hobidi

Hectopat
Bu sistem neye yarıyor? Birkaç video izledim fakat grafik açısından fark göremedim. FPS artışı mı yapıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

NVIDIDA Image Scaling Nedir?​

NVIDA’nın DLSS’e ek olarak sunduğu yeni özellik, Image Scaling adını taşıyor. AMD’nin FSR teknolojisine rakip olarak çıkartılan Image Scaling, Maxwell ve üstü bütün GeForce ekran kartlarında çalışıyor ve DLSS kadar iyi olmasa da görüntüyü ölçeklendirmeye yarıyor. NVIDIA bu görüntü ölçeklendirme özelliğini tüm GPU'larda platformlar arası çalışan açık kaynaklı SDK olarak oyun geliştiricilere sunuyor. Sebebi ise RTX ekran kartı olmayan kullanıcılar için DLSS’e bir alternatif sunmak. Açık kaynak olarak sunulan bu özellik, NVIDIA sunucularından veya Github üzerinden indirilebiliyor. NVIDIA buna kısaca NIS 2.0 adını veriyor.

16 Kasım'da piyasaya sürülen en son 496.76 Game Ready Sürücüsü, sınıfının en iyisi uzamsal ölçekleme ve keskinleştirme algoritmasıyla bütün oyunlarda ve GeForce GPU'larda performansı artıran mevcut NVIDIA Görüntü Ölçekleme özelliğine bir güncelleme sunuyor. NVIDIA Image Scaling'e hem NVIDIA Kontrol Panelinden hem de GeForce Experience'dan erişilebiliyor. Yine NVIDIA'nın oyun içi arayüzünden oyuna özel keskinleştirme ayarı yapılabiliyor.
Hocam peki DLSS ile arasındaki fark nedir? Doğru anladıysam DLSS yapay zeka ile görüntüyü bozmadan upscale ederken Image Scaling doğrudan upscale ediyor değil mi?
RTX olmayan ekran kartları için DLSS'e alternatif, AMD FSR rakibi ölçeklendirme özelliği diyebiliriz. Fakat DLSS gibi yapay zeka destekli olmadığı için iyi sonuç vermiyor. Yakında FSR vs DLSS videomuz gelecek 😎
Oyunları atıyorum 1440p'de oynuyorsanız normalde, bu özellik sayesinde görüntü 1080p yada 720p de oluşturulup 1440p gibi görünecek şekilde "büyütülüyor" bu sayede ekstra FPS elde ediyorsunuz. Benim de arkadaşlara bir sorum olacak, Geforce Experience olmadan bu özelliği kullanmaz mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunları atıyorum 1440p de oynuyorsanız normalde, bu özellik sayesinde görüntü 1080p ya da 720p de oluşturulup 1440p gibi görünecek şekilde "büyütülüyor" bu sayede ekstra FPS elde ediyorsunuz. Benim de arkadaşlara bir sorum olacak, GeForce Experience olmadan bu özelliği kullanmaz mıyım?

Ben de NVIDIA Denetim Masası'ndan da ayarlanıyor. Deneyim siz de.

Oyunları atıyorum 1440p'de oynuyorsanız normalde, bu özellik sayesinde görüntü 1080p yada 720p de oluşturulup 1440p gibi görünecek şekilde "büyütülüyor" bu sayede ekstra FPS elde ediyorsunuz.
Hocam peki DLSS ile arasındaki fark nedir? Doğru anladıysam DLSS yapay zeka ile görüntüyü bozmadan upscale ederken Image Scaling doğrudan upscale ediyor değil mi?

NVIDA’nın DLSS’e ek olarak sunduğu yeni özellik, Image Scaling adını taşıyor. AMD’nin FSR teknolojisine rakip olarak çıkartılan Image Scaling, Maxwell ve üstü bütün GeForce ekran kartlarında çalışıyor ve DLSS kadar iyi olmasa da görüntüyü ölçeklendirmeye yarıyor. NVIDIA bu görüntü ölçeklendirme özelliğini tüm GPU'larda platformlar arası çalışan açık kaynaklı SDK olarak oyun geliştiricilere sunuyor. Sebebi ise RTX ekran kartı olmayan kullanıcılar için DLSS’e bir alternatif sunmak. Açık kaynak olarak sunulan bu özellik, NVIDIA sunucularından veya Github üzerinden indirilebiliyor. NVIDIA buna kısaca NIS 2.0 adını veriyor.

16 Kasım'da piyasaya sürülen en son 496.76 Game Ready Sürücüsü, sınıfının en iyisi uzamsal ölçekleme ve keskinleştirme algoritmasıyla bütün oyunlarda ve GeForce GPU'larda performansı artıran mevcut NVIDIA Görüntü Ölçekleme özelliğine bir güncelleme sunuyor. NVIDIA Image Scaling'e hem NVIDIA Kontrol Panelinden hem de GeForce Experience'dan erişilebiliyor. Yine NVIDIA'nın oyun içi arayüzünden oyuna özel keskinleştirme ayarı yapılabiliyor.
RTX olmayan ekran kartları için DLSS'e alternatif, AMD FSR rakibi ölçeklendirme özelliği diyebiliriz. Fakat DLSS gibi yapay zeka destekli olmadığı için iyi sonuç vermiyor. Yakında FSR vs DLSS videomuz gelecek 😎

Çözüm
Teşekkürler cevabınız için🙂. Karşılaştırma videosunu bekliyor olacağım. Açıkcası AMD FSR ile böyle bir adım atmasa Nvidia bu teknolojiyi sunmazdı gibi geliyor.

3D ayarların yönetilmesi kısmında "Görüntü Ölçeklendirme" var fakat baz çözünürlüğü belirleme yok sadece keskinleştirme var. Acaba buradan mı ayarlanıyor?

Teşekkürler cevabınız için🙂. Karşılaştırma videosunu bekliyor olacağım. Açıkcası AMD FSR ile böyle bir adım atmasa Nvidia bu teknolojiyi sunmazdı gibi geliyor.
NVIDIA'nın zaten daha iyi bir teknolojisi vardı ama evet, AMD FSR'yi çok fazla ekran kartına veriyorum deyince NVIDIA da Image Scaling sundu. Tabi NVIDIA'nın şimdi asıl amacı DLSS ile FSR farkını anlatmak. Ben sunumda ikna oldum farka ama kendim de test edip videosunu sizlerle paylaşacağım.

Bütün GeForce GPU demişsiniz ancak GT930MX de açamıyorum bu ayarı.

497.29 güncellemesini yaptım.. daha önce görüntü keskinleştirme olarak isimli ayar kısmı görüntü ölçeklendirme olarak değişmiş... ayar sekmesi aktif değil... genel ayarları kullan olarak sabitlenmiş. genel ayarlarda aktif...

edit : geforce experience ekranı genel ayarladan '' görüntü ölçeklendirme '' yi aktif etmem gerekiyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı