"Nvidia kurulum programı başarısız" hatası!

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Windows 8.1 Enterprise 64bit işletim sistemi kullanıcısıyım. Nvidia Gigabyte GTX 460 ekran kartım var. Ve bu sabah "344.11" sürüm olan ekran kartı driverını, "344.48" sürümüne güncellemek istedim ancak "Nvidia kurulum programı başarısız" hatası vererek kurulmadı. Bunun üzerine bende "344.11" olan eski sürüme ait bütün driverları kaldırıp sistemi yeniden başlatarak daha sağlıklı olsun diye Ccleaner ile kayıt defterinde nvidia'ya ait bütün kalıntı girdileri sildim. Yani Geaforce'den tutunda PhysX'e kadar Nvidia'ya ait ne varsa program ekle kaldır'dan sildim ve tekrar kurmayı denedim ama yine kurulmadı.

Ardından eski sürüm olan "344.11"i geri yükleyeyim dedim ancak oda ne! Buda aynı hatayı vererek kurulmadı. Şimdi ne eski nede yeni nvidia sürücüsünü yükleyebiliyorum ve şu anda bilgisayarım ekran kartı sürücüsüz olduğundan çözünürlük 800x600'e sabitlenmiş durumda. Sistem geri yükleme noktası kapalı olduğundan sistemi bir gün öncesine de alamadım.

1xx.jpg

Bu durumu çözmek için izlediğim yolları belirteyim ki, yardımcı olmak isteyen arkadaşlar yaptığım işlemlerin dışında çözüm yolları önersin;

1-) "DDU" programı ile Nvidia'a ait bütün dosyaları silmeyi denedim;

2xx.jpg

2-) Sürücü'den Temiz kurulum yapmayı denedim.

3-) Güvenli modda açıp yüklemeyi denedim.

4-) Java'dan olduğunu sanarak, sistemime uygun güncel 64bit java'yı kurdum.

5-) Net framework'dan olduğunu düşünerek Net fremework 4'ü kurmayı denedim ancak Windows 8.1'de bu uygulamanın zaten yüklü olduğu uyarısını verdi.

6-) Nvidia'nın sitesi üzerinden otomatik driver tanıma özelliğini kullanarak da en son driverı indirerek kurmayı denedim ama yine kurulmadı;

3xx.jpg

4xx.jpg

5xx.jpg

Ayrıca aygıt yöneticisine baktığımda "Display" hatalı olarak gözüküyordu. Bunun üzerine "Display"ı açıp güncelleştir deyince "Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı"na dönüştü. Aygıt yöneticisinde gözükmese de (ki ekran kartı drivarını yüklemeden zaten gözükmez) istem analiz programlarında ekran kartı bilgilerim gözüküyor.

6xx.jpg

7xx.jpg

Böyle bir sorun ile ilk defa karşılaşıyorum ve eğer bunun sorumlusunun, Nvidia'nın ekran kartım için yayınladığı 344.48 sürüm driver olduğunu anlarsam, Nvidia'nın kulaklarını fena çınlatacağım zira bu illet sorun bütün günümü yedi bile!

Sürücüyü yüklerken aldığım hatayı görsel olarak da belirteyim;

8xx.jpg

9xx.jpg

10xx.jpg

11xx.jpg

Nasıl bir sorundur arkadaş bu böyle? Aynı durum ile karşılaşıp, benim çözüm yollarımın dışında bir yol ile bu sorunun üstesinden gelen arkadaşlar var mı? Yardımcı olursanız minnettar kalırım. Zira sırf şu sorun yüzünden koca sisteme format atmak bir hayli koyacak!

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak yapmayacağın şeyler yapmışsın. Regeditten anlamıyorsanız girmeyin.
Denetim masasından kaldırıp güncel DDU ile kaldıracaktınız. Bu kadar.
Ayrıca Driver sweper değil adı DDU onun ve söylediğin program ayrı bir programdır.
http://www.wagnardmobile.com/DDU/download/DDU v13.4.2.0.exe
Bununla kaldır, denetim masasında da ne varsa kaldır bilgisayarı yeniden başlat ve güncel sürücüyü tekrar yükle.
Otomatik tarama ile boşuna uğraşma son sürüm hepsine uyar laptop ve masaüstü ayrımını yaptıktan sonra.

İlk olarak yapmayacağın şeyler yapmışsın. Regeditten anlamıyorsanız girmeyin.
Denetim masasından kaldırıp güncel DDU ile kaldıracaktınız. Bu kadar.
Ayrıca Driver sweper değil adı DDU onun ve söylediğin program ayrı bir programdır.
http://www.wagnardmobile.com/DDU/download/DDU v13.4.2.0.exe
Bununla kaldır, denetim masasında da ne varsa kaldır bilgisayarı yeniden başlat ve güncel sürücüyü tekrar yükle.
Otomatik tarama ile boşuna uğraşma son sürüm hepsine uyar laptop ve masaüstü ayrımını yaptıktan sonra.

Öncelikle ilgin için teşekkürler. Konumu herkesin anlayabileceği şekilde basit ve detaylı bir dille anlatmaya çalıştım.

Bunca yıldır bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu düşündükten sonra birinin bana "regedit kayıtlarından anlamıyorsanız girmeyin" şeklinde azarlar bir üslup ile çıkışması bir hayli koydu doğrusu. Bu lafını yadırgadım dostum zira yıllardır sildiğim programların ölü girdilerini, daha stabil olması açısından kayıt defterinden Ccleaner ile silme işleminin aynısını bu sefer ekran kartı için tekrarladım hepsi bu. Ki zaten her yeni ekran kartı drivarını kurduğumda da eski sürüm için bu işlemi yıllardır yaparım ve hiç bir sorun olmaz. Yani Program ekla kaldırdan Nvidia'ya ait tüm programları silmemin ardından, DDU ile tamamen sildiğim Nvidia driverlarının, ölü regedit kayıtlarını Ccleaner ile temizlemekten başka bir işlem yapmadım ki farkındaysan sende bu mesajında DDU ile aynı işlemi tekrarlamamı söylemişsin :) Yani Nvidia kurumlarını, önce denetim masasından kaldırıp, ardından DDU ile silip, bilgisayar yeniden başlayıp sürücünün gene yüklenmediğini gördükten sonra da Ccleaner ile basit bir tarama yaptım. Ki zaten Ccleaner'ın da bir kaç ölü kısayol girdisi dışında bulduğu bir şey yok. Sanırım konunun başında, DDU ile yaptığım işlemden önce Ccleaner ile tarama yaptığımı söylediğim için yanlış anladın. Benim yanlışım. Yani sorunun bunun ile bir alakası yok.

Otomatik taramayı da öneriler üzerine bir deneyeyim dedim. Yoksa manuel olarak ha en son driverı indirmişim ha otomatik bulmuşum, dediğin gibi bir esprisi yok.

Ayrıca aşağıda DDU'nun, Driver sweper'ın revize edilmiş hali olduğu belirtildiği için Driver sweeper dedim. Yoksa kurulum dosyasındaki ve arayüzde ki Display Driver Uninstaller yazısını okuyabilecek kadar okuma yazmam var dostum :)

G1g3l6.jpg

Resim konusunda; sunucularınızı, fotoğraflara açtığınızı düşünmediğimden dolayı farklı bir siteye upload edip paylaştım ki "Resim" butonunda da resmin yolunu değil, URL'sini istiyor zaten. Burayı ben mi yanlış anladım hocam sen mi yanlış ifade ettin?

Son olarak, önerdiğin her işlemi daha önce yaptığımı mesajımda belirtsem de, sırf yardımcı olmaya çalıştığın için tekrar yaptım lakin gene olmadı. Sorun devam ediyor ve bu sorun için format atmak zorunda kalırsam, sorunu çözemediğim için bir hayli zoruma gidecek. Bu sorun yüzünden bugün tam 1 günüm heba oldu ve eğer yarına kadar kesin çözümü öğrenemez isem sanırım format atmak zorunda kalacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunca yıldır bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu düşündükten sonra birinin bana "regedit kayıtlarından anlamıyorsanız girmeyin" şeklinde azarlar bir üslup ile çıkışması bir hayli koydu doğrusu.
Maalesef resimlerde gördüklerim tersini söylediği için söylemem lazımdı. Normalde regeditte karıştırmasa idin aygıt sürücüsünde display yazısını görmezdin yerine temel bağdaştırıcıyı ünlemli görürdün.
Ccleaner ile temizlemekten başka bir işlem yapmadım ki farkındaysan sende bu mesajında DDU ile aynı işlemi tekrarlamamı söylemişsin
Aynısı ancak sürüm farkı olduğunu atlamışsın. Her süürmde yenilikler gelir ve yeni sürücü sürümlerinin reg kayıtları eklenir siz eski sürücü sürümünü kaldırıp üstüne yeni kurmaya çalışmış gibi oluyorsunuz DDU'yu eski kullandığınız için ve sildim dediğiniz reg kayıtları hala durmaktadır.
Ayrıca aşağıda DDU'nun, Driver sweper'ın revize edilmiş hali olduğu belirtildiği için Driver sweeper dedim.
Revize edilmiş adını kullanmalı idin çünkü hala driver sweper olan eski sürümü kullanan var DDU'dan habersiz.
"Resim" butonunda da resmin yolunu değil, URL'sini istiyor zaten. Burayı ben mi yanlış anladım hocam sen mi yanlış ifade ettin?
Sen yanlış anlamışsın. Resim yükle butonuna tıklayacaksınız sonra karşınıza bilgisayarınzdan resimi seçmeniz gereken explorer penceresi açılacak ve seçip upload edecek. Tam ekran seçeneğini seçip imlecin bulunduğu yere resimi çıkartmış olacak.
Son olarak, önerdiğin her işlemi daha önce yaptığımı mesajımda belirtsem de, sırf yardımcı olmaya çalıştığın için tekrar yaptım lakin gene olmadı.

Verdiğim sürüm ile tekrar deneyin olmaz ise format atın. Reg kayıtları bozulduğundan format atmanız veya Win 8 ve üzeri ise yenilemeniz gerekecektir.

Maalesef resimlerde gördüklerim tersini söylediği için söylemem lazımdı. Normalde regeditte karıştırmasa idin aygıt sürücüsünde display yazısını görmezdin yerine temel bağdaştırıcıyı ünlemli görürdün.

Aynısı ancak sürüm farkı olduğunu atlamışsın. Her süürmde yenilikler gelir ve yeni sürücü sürümlerinin reg kayıtları eklenir siz eski sürücü sürümünü kaldırıp üstüne yeni kurmaya çalışmış gibi oluyorsunuz DDU'yu eski kullandığınız için ve sildim dediğiniz reg kayıtları hala durmaktadır.

Revize edilmiş adını kullanmalı idin çünkü hala driver sweper olan eski sürümü kullanan var DDU'dan habersiz.

Sen yanlış anlamışsın. Resim yükle butonuna tıklayacaksınız sonra karşınıza bilgisayarınzdan resimi seçmeniz gereken explorer penceresi açılacak ve seçip upload edecek. Tam ekran seçeneğini seçip imlecin bulunduğu yere resimi çıkartmış olacak.

Verdiğim sürüm ile tekrar deneyin olmaz ise format atın. Reg kayıtları bozulduğundan format atmanız veya Win 8 ve üzeri ise yenilemeniz gerekecektir.

Açıklamalar için teşekkürler. Sen benden de konuşkan çıktın zira senle baş edemem :) Şaka bir yana daha öncede çeşitli konularda çok yardımını gördüm murat hocam o yüzden şu verdiğin DDU'yu dediğin gibi tekrar deneyeyim. Bu arada sen deyince şimdi aklıma geldi, ben senin verdiğin DDU'yu, eski sürümünü silmeden kurmuştum belki ondan olmamış olabilir. En iyisi son bir kez deneyeyim zira aklıma artık bir şey gelmiyor, olmadı format yolu gözükür artık ama bu illet sorunu, çözüme kavuşturamadığım içinde hiç bir zaman unutmayacağım. Hatta nvidia'ya sırf bu sorun yüzünden mail atabilirim.

Açıklamalar için teşekkürler. Sen benden de konuşkan çıktın zira senle baş edemem
Rica ederim, çok konuşmam ancak açıklama gereği duyduğum yerde tek mesaj içeriğinde uzunca yazılarım olabilir.
Hatta nvidia'ya sırf bu sorun yüzünden mail atabilirim.
Atmana gerek yok yapımcısı zaten uğraşıyordu ve yeni sürümü zaten çıkarmış(verdiğim sürüm).

Atmana gerek yok yapımcısı zaten uğraşıyordu ve yeni sürümü zaten çıkarmış(verdiğim sürüm).

Zaten ben o sürümü kurmaya çalışırken bu sorunlar başıma geldi ya ona yanıyorum. Yani 344.48 sürümünü görüp kurayım dedim, olmayınca 344.11 sürümünü kaldırıp tekrar denedim gene olmadı. Ardından bari 344.11 sürümünü geri yükleyeyim dedim lakin oda bir daha kurulmadı. Yani kendim kaşındım ama Nvidia'nın böyle bir soruna yol açacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. "Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olduk" deyimi benim durumumu özetliyor :) Neyse olduğu kadar, olmadığı kader der, formatı basarız gider :)

Aynen öyle olmuş :) Ancak bu resimde işaretlediğiniz temiz kurulum seçip yapsaydınız hiçbir işleme girişmeden, kurulmuş olacaktı:
9xx-jpg.28453

Dediğim gibi, Nvidia'nın ekran kartım için neredeyse her ay yenisini yayınladığı drivarları sürekli aynı şekilde kurduğum için, bu son sürümde de aynı işlemi yapıp "Hızlı (Tavsiye edilir)" ayarı ile kurmayı denedim ve buna binaen "Temiz kurulum" yapmaya da gerek görmedim. Nereden bilebilirdim ki 344.48 sürümünde bir manyaklık olduğunu :) Neyse bugün bütün gün bilgisayarı 800x600 çözünürlükte dona dona kullanmam bana uzun süre yeter.

Son olarak bir konu hakkında daha bilgini almak istiyorum murat hocam;

Şimdi yarın sistemi komple Win 8.1 64bit'e tekrar formatlayacağım ki zaten bu aralar format atma isteğim vardı, bu ekran kartı drivar sorununun da üzerine gelmesi bahanem oldu. Lakin formattan önce yapmayı düşündüğüm bir işlem var. Ne kadar gerçeklik payı var, sen karar ver;

1TB'lık WD Caviar Black HDD kullanıyorum. Ve 2,3 yıl önce C: 100GB, D: 900GB şeklinde bölümlemiştim. Ve her format atmak istediğimde sadece C'ye atıp sistemi yenileyerek stabil bir şekilde kullanmaya devam ediyorum. D'nin şu anda neredeyse 900GB'ıda dolu. HDD'nin hiç bir sorunu yok ve gayet stabil çalıştığını düşünüyorum.

Ancak geçen bir arkadaşım gelip "format atacaksan D'deki bilgilerini taşınabilir HDD'ne yedekleyip 1TB'ı komple biçimledikten sonra tekrar aynı şekilde bölümleyip sistemi kurman çok daha sağlıklı ve stabil olacaktır. Ben bunun faydasını görüyorum zira 3,4 yılda bir bu işlemi kendi bilgisayarım için tekrarlarım" şeklinde bir öneride bulundu. Lakin arkadaşım bu öneriyi, D'de virüs vardır diye söylemiş olamaz zira virüs varsa bile yedekleri tekrar D'ye geri yüklediğimde virüslerde geri yüklenecek ki zaten virüs olduğunu da sanmıyorum. Yani virüs yoksa, bu işlemin HDD üzerinde nasıl bir stabilite etkisi olabilir ki? Sürekli okuma yazma hızı 100mb'dan 110mb'a mı çıkacak :) Şu anda bilgilerimin çoğu zaten taşınabilir HDD'de yedekli ama biraz eksiğim var ve sistemi kurup stabil hale getirdikten sonra onları tekrar geri atmak ise benim 10-15 saatimi alacak ki buda, gene yarın bütün günümün bilgisayar başında geçeceği anlamına geliyor. Aslında benimde içimde böyle bir şey yapma isteği tezahür etti ama birde sana sorayım. Sence yarın bu işlemi yapmalı mıyım? Yoksa tamamen gereksiz bir öngörü mü? Eğer cevabın evet ise kalan yedeklerimi de 1,2 saate tamamlayıp yarın komple format atarım. Hayır ise hiç uğraşmam tekrar C'ye kurup işime gücüme bakarım.

Son düzenleme:
format atacaksan D'deki bilgilerini taşınabilir HDD'ne yedekleyip 1TB'ı komple biçimledikten sonra tekrar aynı şekilde bölümleyip sistemi kurman çok daha sağlıklı ve stabil olacaktır.
Yanlış, o dediğine inanma. Ancak şunu yapman iyi olur. D: diskinde kırmızı dereceye kadar gelmemesine özen göster doluluk oranının. Bunu dikkate alırsan sorun olmaz.

Harici disk dediğin usb veya Sata bağlantısı olmayan bir disk is zaten o disklere hiçbir zaman güvenmemişimdir. Onlara önemli dosyalarını bile atmamanı tavsiye ederim. Eğer devamlı kullanılmayacak ve sıklıkla bilgisayardan çıkarılan, başka bilgisayarlara takılan bir disk ise bozulması yakındır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı