NVMe M.2 SSD ile M.2 SSD farklı mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 185173
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 4B
S

Silinen üye 185173

Ziyaretçi
  1. NVMe M.2 SSD ile M.2 SSD arasında nasıl bir fark var?
  2. Anakartım NVMe M.2 SSD destekliyor mu? Kitapçıktan okudum sanırım destekliyor ama bir de size sormak istedim.
  3. Hangisini alsam emin olamadım, sizce NVMe M.2 SSD mi? M.2 SSD mi?

250 GB alacağım.
NVMe M.2 SSD: Tıkla
M.2 SSD: Tıkla

Çözüm
  1. NVMe M.2 ve SATA M.2 farklıdır. NVMe olan, NVMHCI olarak da adlandırılan NVM Express protokolünü kullanır. Aynı zamanda PCI Express üzerinden iletişim kurar ve bu sayede saniyede 4 GB (PCIe 3.0) gibi hızlara ulaşabilir. SATA M.2 ise AHCI protokolünü kullanır ve en fazla 600 MB/s hıza çıkar.
  2. Anakartını bilmeden bu soruya cevap veremeyiz.
  3. Anakartın destekliyorsa NVMe olanı almalısın.
M. 2 Portunun desteklediği hız 32Gbps ise NVMe almak çok daha doğru olacaktır. 2. Linkteki SSD normal SATA SSD'nin SATA3 yerine M.2 portuna bağlanarak fiziksel olarak daha az yer kapladığı kablonun vs olmadığı hali olur.

1. NVMe M.2 ve SATA M.2 farklıdır. NVMe olan, NVMHCI olarak da adlandırılan NVM Express protokolünü kullanır. Aynı zamanda PCI Express üzerinden iletişim kurar ve bu sayede saniyede 4 GB (PCIe 3.0) gibi hızlara ulaşabilir. SATA M.2 ise AHCI protokolünü kullanır ve en fazla 600 MB/s hıza çıkar.

Çözüm
Çok pardon ben anakartı belirttim sanıyorum anakartım Asus Prime Z270-P.

Çok pardon ben anakartı belirttim sanıyorum anakartım Asus Prime Z270-P.
Ekran Alıntısı.PNG

Evet 2 tane NVMe uyumlu M.2 slotu var.

Merhaba ben HP Pavilion i7 6700 HQ GTX 960m dizüstü bilgisayarıma M.2 SDD almak istiyorum ama NVMe'nin uygun olup olmadığını bilmiyorum. Ana kartım sanırım HP 820D. Bilgisayarımın kasasını açıp port girişinin fotoğrafını da çektim. Yardımcı olabilir misiniz? M.2 slotunun fotoğrafı şu şekilde:

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-11-02 at 17.56.18.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 17.56.18.jpeg
    167,2 KB · Görüntüleme: 146
Merhaba ben HP Pavilion i7 6700 HQ GTX 960M dizüstü bilgisayarıma M.2 SSD almak istiyorum ama NVMe'nin uygun olup olmadığını bilmiyorum. Ana kartım sanırım HP 820D. Bilgisayarımın kasasını açıp port girişinin fotoğrafını da çektim. Yardımcı olabilir misiniz? M.2 slotunun fotoğrafı şu şekilde:

NVMe uygun soketi giriyor.

NVMe uygun soketi giriyor.
Ama örneğin Corsair MP510 NVMe M.2 SDD takma videolarını izlediğimde kısa bölümün ve çentiğin sağ tarafta olduğunu görüyorum. Benim bilgisayarımdaki portta ise kısa bölüm sol tarafta. Kafam karıştı.
Merhaba ben HP Pavilion i7 6700 HQ GTX 960m dizüstü bilgisayarıma M.2 SDD almak istiyorum ama NVMe'nin uygun olup olmadığını bilmiyorum. Ana kartım sanırım HP 820D. Bilgisayarımın kasasını açıp port girişinin fotoğrafını da çektim. Yardımcı olabilir misiniz? M.2 slotunun fotoğrafı şu şekilde:

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-11-02 at 17.56.18.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 17.56.18.jpeg
    167,2 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı