NVMe M.2 SSD yuvası ekran kartının altında olması sorun olur mu?

Bysky

Femtopat
Daha fazla  
Adata'nın kronik arızalı bir SSD'sine sahibim. Adata su 630 ve oyun videoları çekerken ses lagları donmalar yaşıyorum, bunu M.2 SSD ile çözeceğim fakat ekran kartımın altında kalıyor M.2 yuvası. Ekran kartım da ASUS TUF RTX 2060 yani çok ısınan bir kart 83 derecede çalışıyor. Bu bir sorun yaratır mı ekran kartıyla SSD birbirini ısıtır mı? Önerebileceğiniz SSD var mı? Son olarak anakartım ASUS B450M Dragon.

Ekran kartının altındaki M.2 yuvasında olması daha iyi, ekran kartının üstündeki M.2 yuvasında daha fazla ısınır.

Sorun yaratır eğer sadece 1 M.2 yuvan var ise mecburen kullanmak durumundasın ve bu da M.2'den performansı düşürür. Eğer yeni bir M.2 SSD alacağım diyorsan 512 için XPG 512GB SX8100 PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 2400MB Yazma) | ITOPYA bunu 1 TB için XPG 1TB GAMMIX S50 LITE PCIe Gen4x4 M.2 SSD (3900MB Okuma / 3200MB Yazma) | ITOPYA bunu almanı önenirim ha dersen ki M.2 sadece 1 slotum var 2.5 inç SSD almanı öneriyorum.
Ekran kartının altındaki M.2 yuvasında olması daha iyi, ekran kartının üstündeki M.2 yuvasında daha fazla ısınır.

O nasıl bir yazım yanlışı be birader ekran kartının altındaki dersen slotu ekran kartına yakın olandan bahsetmiş olursun gözlerim kanıyor.

Malesef 1 tane m.2 slotum var. Yani m.2lerle sataların fiyatları genelde birbirine yakın ama lag sorununu yaşatmayacaksa samsungun 2.5'' ssdsinide almayı düşünüyorum diğer 2.5'' adata su 630 u sadece depolama olarak kullanıp videoları yenisinden çekeceğim yani video çekerken render yaparken problem çıkartmayacaksa ben 2.5 inç ssd alabilirim.
Sorun yaratır eğer sadece 1 M.2 yuvan var ise mecburen kullanmak durumundasın ve bu da M.2'den performansı düşürür. Eğer yeni bir M.2 SSD alacağım diyorsan 512 için XPG 512GB SX8100 PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 2400MB Yazma) | ITOPYA bunu 1 TB için XPG 1TB GAMMIX S50 LITE PCIe Gen4x4 M.2 SSD (3900MB Okuma / 3200MB Yazma) | ITOPYA bunu almanı önenirim ha dersen ki M.2 sadece 1 slotum var 2.5 inç SSD almanı öneriyorum.

O nasıl bir yazım yanlışı be birader ekran kartının altındaki dersen slotu ekran kartına yakın olandan bahsetmiş olursun gözlerim kanıyor.

Maalesef 1 tane M.2 slotum var. Yani M.2'lerle SATA'ların fiyatları genelde birbirine yakın ama lag sorununu yaşatmayacaksa Samsung'un 2.5" SSD'sini de almayı düşünüyorum diğer 2.5" Adata su 630'u sadece depolama olarak kullanıp videoları yenisinden çekeceğim yani video çekerken render yaparken problem çıkartmayacaksa ben 2.5 inç SSD alabilirim.

Yerinde olsam elindeki 2.5"dan kurtulurdum kendin söylüyorsun kronik arızalı 1 tane M.2 slotun var oda 2060'ın altında M.2 alabilirsin ama Max performansı vermez zaman geçtikçe performans kaybı yaşarsın çünkü ısı M.2'lere zararlı eğer anakartı değişme gibi bir şansın yoksa 2.5" alıp ilerleyen zamanlarda eğer para bulursan iyi bir anakart ve yeni bir M.2'ye geçmeni öneririm.

Eski anakartımda o şekilde kullandım. Benimkisi de 83 derece civarı çalışan bir karttı. Üstten bakınca SSD gözükmüyordu. Tam ekran kartının altında kalıyordu. Yüksek sıcaklıktan performans kaybı gibi sorunlar olmadı.

Altında derken ekran kartı m.2 yuvasını kapıyor. Üst üsteler yani altında olsa ben hiç düşünmeden alırım.
Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Samsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bu işimi görür mü? büyük boyutlu videolar kaydederken atıyorum 30 40 gb bana oyunda problem çıkarır mı? Warzone apex legends gibi cyberpunk gibi oyunlarda?
860 EVO'ya o kadar para vermeyin. Daha uyguna daha iyi 870 EVO alın.

Peki ben nikel kaplamaya sahip Samsung 970 EVO MZ-V7E500BW 500GB 3500/2500MB/s NVMe M.2 SSD Disk - incehesap.com bunu alsam yine de sıkıntı yaşar mıyım. 3 yıl falan götürse yeter ben ekran kartıma zarar vermesini istemiyorum malum fiyatlar belli 2060ların zaten 83 derece bide yaz gelince abartı sıcaklıklara çıkıp bozulmasını istemiyorum. M.2 takıntımın sebebi ise hem yayın verip hem kayıt alıp hem edit yapacak olmam e bide çalışıyorum üstüne zaman konusu sıkıntı hızlı olması gerekiyor. Ve linkini attığım ssd b450m dragon anakartım ile uyumlu diye baktım ama sizin kadar anlamıyorum doğru mudur?

Geri
Yukarı