NZXT Kraken X53 kablolarını çoklayıcı ile montajlama

agei

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Kraken X53 soğutucusunu satın aldım. Montajlamak için baktığımda anakartımda 1 SYS_FAN 1 CPU_FAN olduğunu gördüm. Pompayı CPU_FAN'a, radyatör fanlarını ise kutudan çıkan 3 slotlu fan çoklayıcı ile SYS_FAN'a takacaktım ancak SYS_FAN'da kasanın egzoz fanının takılı olduğunu gördüm. 2 radyatör fanı ve 1 kasa fanını eğer tek çoklayıcıya takarsam nasıl sorunlar yaşanabilir? NZXT cam yazılımında fanlar gözükür mü, yoksa egzoz fanı bağlayabileceğim başka bir yer var mı?

2 radyatör fanı ve 1 kasa fanını eğer tek çoklayıcıya takarsam nasıl sorunlar yaşanabilir?

Bir sorun yaşanmayacaktır ancak onları BIOS'ta tek bir fan profiline alabilir. Benim radyatör fanlarım da çoklayıcı ile takılı ve tek profil olarak görünüyor. Yazılımda nasıl görünür veya görünür mü bilmiyorum böyle bir durumda.

Fanlar gücünü SYS_FAN veya CPU_FAN'dan alır. CPU_FAN zaten pompaya gidiyor, SYS_FAN'a çoklayıcı ile bağlamaktan başka çare yok gördüğüm kadarı ile.

Power Supply'da yer yok ancak belki bir çoklayıcı alarak onu da Power Supply'a takabilirim gelecek zamanda. Kasa fanları pek ses yapmıyor. Ön 3 fan Power Supply'da. Son olarak BIOS'tan profil işlemini nasıl yapabilirim?

Power Supply'da yer yok ancak belki bir çoklayıcı alarak onu da Power Supply'a takabilirim gelecek zamanda. Kasa fanları pek ses yapmıyor. Ön 3 fan Power Supply'da. Son olarak BIOS'tan profil işlemini nasıl yapabilirim?

Çoklayıcı bir kontrolcüden mi bahsediyorsun? O şekilde belki olabilir ancak yine tek profil de olabilir sonuçta tek bir bağlantıya bağlanacağından. Aslında B450M S2H'a kule tipi almak daha mantıklı olabilirdi, sıvı soğutma montajı için pek de verimli bir anakart gibi gelmiyor.

BIOS'tan hiç Q-Fan konfigürasyonu yapmadım o yüzden tam detaylı şekilde bilmiyorum, onun için videolara bakman daha iyi olur.

Yakın zamanda ASUS TUF B550 ile değiştireceğim. Satın aldığım zamanda tam olarak başlangıç fiyatından satın almıştım ve anakart soğutucu gibi destekçi bileşenlerini yavaş yavaş değiştiriyorum. Duruma göre eğer 3 fanıda tek çoklayıcıya takmak verimli olmazsa veya uygulamada fanlar gözükmesse çoklayıcı alıp en kötü Power Supply'a takarım.

Yakın zamanda ASUS TUF B550 ile değiştireceğim.

Hangi modeli? Plus mı Pro mu yoksa başka bir şey mi?

PSU'ya nasıl bağlıyorsun? Molex ile mi?

Fiyatına değen F/P bir anakart olduğunu düşünmüyorum artık, Thunderbolt kart desteği olan bir AMD anakarta göre çok pahalı.

Bunun yerine B550-A Pro alabilirsin.

Molex ile fan RPM kontrolü yapılmıyor ayrıca.

Teşekkürler. Zaten uzun vadede satın almayı planlıyorum. Zaten bu anakartımda bir voltaj ve frekans ayarlama sorunu var. AMD overclocking kısmı 0-0 olarak gözüküyor ve değiştirilemiyor.

Ayrıca evet Molex ile RPM kontrolü yapılmıyor ama benim için pek önemli değil çünkü fanlar pek ses yapmıyor. CMOS reset yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı