OBP puanı nasıl işliyor?

NewUserr

Centipat
Daha fazla  
Merhaba OBP puanıyla ilgili kafamda birçok soru var.
Birincisi, OBP puanım bir okula yetse de o okula farklı sebeplerlerden dolayı girememe sorunu yaşar mıyım?
İkincisi, OBP puanıyla sadece çevre okullara mı gidebiliriz yoksa yaşadığım semte uzakta olan bir Anadolu'ya da gidebilir miyim?

Merhaba OBP puanıyla ilgili kafamda birçok soru var.
Birincisi, OBP puanım bir okula yetse de o okula farklı sebeplerlerden dolayı girememe sorunu yaşar mıyım?
İkincisi, OBP puanıyla sadece çevre okullara mı gidebiliriz yoksa yaşadığım semte uzakta olan bir Anadolu'ya da gidebilir miyim?

OBP puanınız yettiği her okula girersiniz ama aynı okula gitmek isteyen başkaları da varsa devamsızlık, evin yakınlığı vs belirlenip ona göre alınıyor şahsen ben evime yürüme ile 20-25 dakikada gidebileceğim okula +7 OBP puanı ile girmiştim.

OBP orta okuldaki yıl sonu puanını baz alarak hesaplanıyor, OBP puanın yeterse diye bir şey yok OBP puanına göre öğrenci alınır sıralama yapılır yani nakilde bile önemlidir sıralama için, örnek verirsem 60.20 OBP'si olan çocuk 1 sırada iken, siz 60.21 OBP ile başvurursanız nakile siz 1'ci sıraya geçiyorsunuz, nakil olarak istediğin okula nakil alabilirsin E- devlet üzerinden önemli olan yüksek OBP ve senden yüksek OBP'si olan birininin başvurmaması:

OBP puanınız yettiği her okula girersiniz ama aynı okula gitmek isteyen başkaları da varsa devamsızlık, evin yakınlığı vs belirlenip ona göre alınıyor şahsen ben evime yürüme ile 20-25 dakikada gidebileceğim okula +7 OBP puanı ile girmiştim.
OBP orta okuldaki yıl sonu puanını baz alarak hesaplanıyor, OBP puanın yeterse diye bir şey yok OBP puanına göre öğrenci alınır sıralama yapılır yani nakilde bile önemlidir sıralama için, örnek verirsem 60.20 OBP'si olan çocuk 1 sırada iken, siz 60.21 OBP ile başvurursanız nakile siz 1'ci sıraya geçiyorsunuz, nakil olarak istediğin okula nakil alabilirsin E- devlet üzerinden önemli olan yüksek OBP ve senden yüksek OBP'si olan birininin başvurmaması:
Teşekkürler. Hedefimde olan okullardan birisi de sınavsız alıyor ve 2022 obp tabanı 82'ymiş. Benim obp puanım ise 87. Buraya girebilme ihtimalim yüksek midir? Sorularım anlamsız ve boş geliyorsa kusruma bakmayın lütfen.

Teşekkürler. Hedefimde olan okullardan birisi de sınavsız alıyor ve 2022 OBP tabanı 82'ymiş. Benim OBP puanım ise 87. buraya girebilme ihtimalim yüksek midir? Sorularım anlamsız ve boş geliyorsa kusruma bakmayın lütfen.

Hayır hocam kusur falan yok bizde stres yaptık başkasına danışıp stresimizi azaltmayı denedik aklınızdaki her soruyu sorabilirsiniz soru için de MEB her sene puanları değiştirmiyor 2-3 yılda bir önemli olan bir okula girmek isteyen öğrencilerin puanları örneğin 2K kişi okula girmek istiyor 600 kişinin puan yetmedi elendi daha sonra evi uzak olanlardan da 500 kişi elendi kaldı 900 kişi bunların 850'si okula girdi kalan 50 kişiden de 20 kişi incelenerek alınır 50 kişiden sadece 12 kişi falan alırlar ve 13. kişi asla giremez (sayılar anlatım için temsilidir) çünkü son alınan 12. kişinin puanı ve devamsızlığı ondan daha iyi o yüzden alınmaz stres yapmayın açıkta kalmazsınız yazdığınız okulların biri çok iyi bir okul olsun ama evinize yakın olsun, diğer ikisi alanında iyi olduğunuz 2 farklı meslek okulu olsun, kaldı 3 onları da 1 tanesini 2-3 puanla kaçırdığın lise olsun, kaldı 2 onlada puanının garanti yettiği bir lise olsun.

Geri
Yukarı