Rehber OBS Studio nasıl kullanılır?

Daha çok, karşılaşılan hataları çözmeye yönelik bir rehber olacak. Fazla detay yerine direkt çözümü vereceğim.
Basit bir rehber olsa da yeni kurduğumda böyle bir kaynak aramıştım zamanında. Bu yüzden rehber yazmak istedim.
Detaylar için altta kısa açıklamalar olacak.

OBS Studio nasıl kurulur?​

İndirme sayfasından yükleyiciyi indirin ve kurun: İndir | OBS
Yükleme için ek bir pakete ihtiyacınız olabilir. Kurulum yaparken eksikse size uyarı veriyor zaten: Visual Studio 2019 Runtimes 64-bit | OBS
Programı ilk açtığınızda size kayıt mı yoksa yayın mı yapmak istediğinizi soracak. Dilerseniz bu seçeneklerden birini seçebilirsiniz.
Seçmezseniz de altta elle yapacağınız ayarlar olacak.​

OBS Studio'da Kayıt Alma​

OBS Studio'da sahneler ve kaynaklar vardır. Her sahneye belirli kaynaklar ve ayarlarla özelleştirme yapıp rahatça geçiş yapabilirsiniz.
Kayıt ayarları, neyin kaydını alacağınıza bağlı. 2 profil sunacağım.​

Oyun Kaydı ve/veya Yayını için Ayarlar​

Öncelikle kaynaklara oyun yakalamayı eklememiz lazım. Resimdeki gibi olmalı.
obs64_lfa1Qffdgk.png

Oyunlarda yoğun grafikler olduğu için kayıt boyutu da yüksek olacaktır.
Resimde verdiğim ayarlar, çoğu oyun kaydı için yeterli olacaktır. Resimde belirtmedim ama donanımınız -ekran kartı- destekliyorsa kodlayıcıyı donanım olarak değiştirirseniz kayıt yükü ekran kartına binecektir. Sadece yayın yapacaksanız resimde üstte belirttiğim ayar yeterli.
Bitrate ayarı için altta daha detaylı bilgi vereceğim.

obs64_uFmuMXWK5h.png

Genel Kayıt için Ayarlar​

Pek bir ayara gerek yok aslında.
Resimdeki gibi yapsanız yeterli. Kendisi otomatik ayarlıyor zaten.
Yayın için Bitrate düşürülebilir. Altta vereceğim listeye göre ayarlarsınız.

obs64_uFmuMXWK5h.png

Kaynakları uzun uzun anlatmak istemiyorum. Kurcalayıp öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Gelelim en sık yaşanan sorunun çözümüne:​

OBS Studio Siyah Ekran Çözümü​

Genelde laptop kullanıcıları bu sorunu yaşıyor.
Çözümü için:
OBS Studio kısayol simgesine sağ tıklayın.
Hedef yazan yerin sonuna bir boşluk bırakarak şunu yazıp kaydedin: --allow-opengl.
OBS Studio gelişmiş ayarlarından işleyiciyi OpenGL olarak değiştirin ve OBS Studio'yu yeniden başlatın.
Bu ayarı yaptıktan sonra pencere yakalama özelliği çalışmaz. Tekrar pencere yakalama yapabilmek için gelişmiş ayarlardaki işleyici ayarını geri çekin.

explorer_zN4977W6Wi.png

obs64_TdH5PGJIGz.png

Linux kullananlarda böyle bir dert yok. Windows kullananlar seri üzgün. :D

Yayın için yükleme hızına göre maksimum Bitrate önerileri:
  • 1 Mbps: 750-800 Kbps​
  • 2 Mbps: 1500 Kbps​
  • 3 Mbps: 2500 Kbps​
  • 4 Mbps: 3600 Kbps​
  • 5-10 Mbps: Oyun değilse buraya kadar 4000 Kbps yeter.​
  • 10-15 Mbps: 8000-13500 Kbps​
  • 15+: çok yoğun grafikler değilse 15.000 Kbps üstü gereksiz olacaktır.​
  • FPS olarak 60 güzel olur.​
Aslında şahsen, genelde 2500 Kbps bile yeter diye düşünüyorum.
Oyun yayını olursa ancak o zaman 5000 üstü mantıklı.

Kayıt biçimi olarak MKV öneriyorum. Boyut daha az ve daha kaliteli görüntü veriyor.
Ayrıca daha yüksek çözünürlükte yayın ya da kayıt yapacaksanız MKV biçilmiş kaftan.
Aslında ondan da iyisi x265 formatında kodlanmış videolar olabilir ama sanırım OBS'de bu kaydı alabilmek için ekran kartının da native olarak desteklemesi gerekiyordu. x264 de çoğu yerde yeterli. :)

Ses kalitesi olarak çoğu zaman 96 Kbps yeterli ancak 128 veya 192 de tercih edilebilir ses kalitesi çok önemliyse.

Ufak notlar:
  • Pencere yakalama modunda pencerenin sorunsuz kaydolması için pencereyi minimize etmemeniz lazım. Aksi takdirde video donuk olacaktır.
  • Oyun kaydında OpenGL sorun çıkarabilir. Oyun ayarlarınızı da buna göre değiştirmeniz gerekebilir.
  • Kısayol tuşları atayarak daha rahat kontrol sağlayabilirsiniz.
  • Kaynaklar, yukarıdan aşağıya en üstte gözükür. Yani bir kaynak altta kaldıysa ya onu üste çekin ya da kaynaklarda bir grup oluşturup içine alın.
  • Kayıt sırasında ayarlar değiştirilemez.
  • Yanlış bir ayar yapmamak adına bir kaynak eklerken menüdeki "Bu kaynağı görünür yap" seçeneğini kapatın. Ayar yaptıktan sonra kaynaklardaki göz simgesine basarak geri açabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer konularım:

Sorun yaşayan olursa bu konuya yönlendirebilirsiniz.
Ayrıca eklememi önerdiğiniz şeyler varsa bilmek isterim.

Merhaba, benim 6800 XT ve 5600X işlemciyle 1080p 60FPS Warzone 2 kayıt alirken FPS 100 altına düşüyor. Ekranda kırılmalar oluyor. Sizce benim ekran kartimin gücü yetmiyor mu 1080p 60 FPS kayit etmeye.
Video kayit bitrate kaç olmalı?

Merhaba, benim 6800 XT ve 5600X işlemciyle 1080p 60FPS Warzone 2 kayıt alirken FPS 100 altına düşüyor. Ekranda kırılmalar oluyor. Sizce benim ekran kartimin gücü yetmiyor mu 1080p 60 FPS kayit etmeye?
Video kayit bitrate kaç olmalı?
Merhaba. Ekran kartiniz donanim hizlandirma destekliyor aslinda. Normalde FPS ne kadardi? Radeon ReLive ile de kayit almayi deneyin, FPS kaybi ReLive ile OBS'de ayniysa yapacak bir sey yok.

ReLive, Radeon Software ile birlikte yuklu gelen bir ekran kayit aracidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı