OBS Studio yayında Bitrate düşürüyor

primacausa

Centipat
Merhaba.
OBS Studio üzerinden yayın yaparken bir problem yaşıyorum. 4000 bitrate vs stabil yayın yaptığım ayarlarım var.

-OBS belli bir süre boyunca stabil 4200 bitrate veriyor. Sonra bir anda, ne sebep oluyor fikrim yok, az bit vermeye başlıyor, bir anda stabil 4200'den 2700'lere iniyor, oyun pingim aşırı artıyor.
Ve düşük bitrate bu şekilde devam ediyor. Belli bir süre sonra düzelebiliyor 4200'lere tekrar yükseliyor. Lakin bir süre sonra tekrar problem baş gösteriyor.

(Bu olay olurken görev yöneticisine bakıyorum normalde stabilken 4MB ağ kullanıyor gösteriyor. Ama bu problem başlayınca 6MB ağ kullanmaya başlıyor.) Aynı zamanda oyunda pingim de çok fazla artıyor. Çok kere denedim kaldırdım tekrar yükledim, farklı sürüm dahi yükledim; problemi çözemedim.
İnternet hızında hiçbir sorun yok hız testi gayet normal yıllardır aldığım değerler. Aylarca yayın yaparken kullandığım değerleri yine alıyorum aynı şekilde. Bir kaç ay sonra yayın yapayım derken bu sorunla karşılaşmak üzdü.

***Problemin internet sağlayıcımla ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü aldığım değerler gayet normal her zamanki değerlerim. 35 download 6 upload. Kimse upload az demesin yıllarca ben 4000 bitrate rahatça yayın yapabiliyordum. Birkaç ay ara verdikten sonra dün açtım yayın, problemi fark ettim.
***Problem Twitch ile mi alakalı acaba denemek için YouTube yayını açıp deneyeceğim.
***Problem OBS Studio ile mi alakalı bunu bilmek için Streamlabs kurmayı düşünüyorum.

LÜTFEN Bilgisi olan yardımını esirgemesin... Şimdiden çok teşekkürler...

Tabii ki. Her seferinde 34 35 download, 5.5 - 6 upload alıyorum.
Uzun zamandır bu şekilde. (Ek olarak demin bir daha denedim 20 dakika boyunca sorunsuz 4200 bit stabil verdi sonra tam anlamıyla bir anda 2700 2800 bitrate'e düşürdü ve öyle devam etti obs. Bu 20 dakika bazen 5 dakikada olabiliyor bazen 15 dakikada. Anlamış değilim. Bir şey oluyor sanki ne oluyorsa bir anda problem ortaya çıkıyor.)

Tabii ki. Her seferinde 34 35 download, 5.5 - 6 upload alıyorum.
Uzun zamandır bu şekilde. (ek olarak demin bir daha denedim 20 dakika boyunca sorunsuz 4200 bit stabil verdi sonra tam anlamıyla bir anda 2700 2800 Bitrate'e düşürdü ve öyle devam etti OBS. Bu 20 dakika bazen 5 dakikada olabiliyor bazen 15 dakikada. Anlamış değilim. Bir şey oluyor sanki ne oluyorsa bir anda problem ortaya çıkıyor.)

Alt yapınız ile alakalı bir sıkıntı olabilir. Bit Rate 4000 olarak deneyin rahatlatıyor mu bir bakın. Ayrıyeten, çözünürlüğünüz nedir? Belki de gereğinden fazla bitrate veriyorsunuzdur. Twitch'in alt yapısı pek sağlıklı değil açıkçası.

Alt yapınız ile alakalı bir sıkıntı olabilir. Bit Rate 4000 olarak deneyin rahatlatıyor mu bir bakın. Ayrıyeten, çözünürlüğünüz nedir? Belki de gereğinden fazla bitrate veriyorsunuzdur. Twitch'in alt yapısı pek sağlıklı değil açıkçası.
4000 bitrate veriyorum zaten. Bu arada inspector twitch üzerinden yayın analizine baktım.
4000 bitrate veriyorum yayını ama çok fazla dalgalanarak yayını yapıyor. Ve bu dalgalanma belli bir süre sonra o dediğimiz 2700 lere iniyor. Bitrate dalgalanması. Üzücü ve sinir edici bir durum sebebini bulamadım.
Ayrıca şimdiden çok teşekkür ederim size, umarım bir şekilde çözeriz şu laneti.

4000 bitrate veriyorum zaten. Bu arada inspector Twitch üzerinden yayın analizine baktım.
4000 bitrate veriyorum yayını ama çok fazla dalgalanarak yayını yapıyor. Ve bu dalgalanma belli bir süre sonra o dediğimiz 2700'lere iniyor. Bitrate dalgalanması. Üzücü ve sinir edici bir durum sebebini bulamadım.
Ayrıca şimdiden çok teşekkür ederim size, umarım bir şekilde çözeriz şu laneti.

Çözünürlük ve FPS olarak hangi değerleri veriyorsunuz.

720p 60 FPS veriyorum. Bunlarla alakası olmadığından eminim.
OBS Studio- Twitch- internet sağlayıcım. Bunlardan biri beni üzüyor. Ya da sebebi apayrı bir şey bilmiyoruz. Bilen varsa umarım konuyu görür.

Bitrate 4500 4600 olarak dener misiniz bir de. Ayrıyeten OBS ayarlarından bağlanılan sunucuyu Frankfurt olarak değiştirmeyi deneyin.

Bitrate 4500 4600 olarak dener misiniz bir de. Ayrıyeten OBS ayarlarından bağlanılan sunucuyu Frankfurt olarak değiştirmeyi deneyin.
Tamam bunu deneyeceğim. Ama öncesinde obs kaldırıp streamlabs kurdum öyle denedim. Aynı problemi aynı şekilde yaşatıyor. Tekrar obs studio kurup dediğinizi deneyeceğim.

Sorun OBS Studio değilmiş.

Tamam bunu deneyeceğim. Ama öncesinde OBS kaldırıp Streamlabs kurdum öyle denedim. Aynı problemi aynı şekilde yaşatıyor. Tekrar OBS Studio kurup dediğinizi deneyeceğim.

Sorun OBS Studio değilmiş.

OBS, Streamlabs'den daha verimli bu arada aklınızda bulunsun. Genel CPU kullanımı olarak vesaire. Streamlabs kolaylık açısından iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı