OBS Video Çekerken Yüksek CPU Kullanımı

YMC

Hectopat
Daha fazla  
Bandicam, Action gibi programlarla çok yüksek bitrate'lerde 1080p kayıt yapabiliyor olmama rağmen OBS ile kayıt yaparken çok fazla CPU kullanımı sorunu yaşıyorum. Ayarları ne kadar düşürürsem düşüreyim sorun düzelmiyor. CPU kullanımı biraz azalsa bile kaydettiğim videonun laglı olduğunu görüyorum. Normalde sisteme çok yük bindirmeyen, sade bir program olduğu söylenen OBS'in neden böyle bir sorun yarattığını anlamadım. Sebebini ve çözümünü bilen varsa yardım ederse sevinirim.

Bandicam ve Action GPU kullanıyor kayıt yaparken. OBS'nin de GPU seçeneğini devreye sokun.

Öncelikle Ayarlar'a girin ve Output sekmesine gelin ve Advanced seçin:

upload_2016-8-30_16-46-38.png

Şimdi Recording kısmına gelin ve burada Encoder'ı ekran kartınız olarak seçin:

upload_2016-8-30_16-49-28.png

Son düzenleme:
Bandicam, Action gibi programlarla çok yüksek bitrate'lerde 1080p kayıt yapabiliyor olmama rağmen OBS ile kayıt yaparken çok fazla CPU kullanımı sorunu yaşıyorum. Ayarları ne kadar düşürürsem düşüreyim sorun düzelmiyor. CPU kullanımı biraz azalsa bile kaydettiğim videonun laglı olduğunu görüyorum. Normalde sisteme çok yük bindirmeyen, sade bir program olduğu söylenen OBS'in neden böyle bir sorun yarattığını anlamadım. Sebebini ve çözümünü bilen varsa yardım ederse sevinirim.

İşlemcin, RAM ve Ekran kartına yetişemiyor olabilir. İşlemcinin modeli ULV Tabanlı ise (Yayın ve Oyun için önerilmez) değiştirmeni öneririm ama eğer ULV tabanlı değilse arka planda bulunan uygulamalar işlemciyi etkileyebilir, uygulamaları kapatabilirsin. Ya da işlemcinin çekirdek değeri yetmiyor olabilir, bulabilirsen, AMD FX 8700 8 çekirdekli, 3.7 GHz almanı öneririm. Aynı lag sıkıntısı bende de var. Yayını bitirdiğim zaman, video ilk 5 saniye devam ediyor sonra donuyor aslında ama sen benim dediğim gibi yap.

Bandicam ve Action GPU kullanıyor kayıt yaparken. OBS'nin de GPU seçeneğini devreye sokun.

Öncelikle Ayarlar'a girin ve Output sekmesine gelin ve Advanced seçin:

Eki Görüntüle 184317

Şimdi Recording kısmına gelin ve burada Encoder'ı ekran kartınız olarak seçin:

Eki Görüntüle 184318

Bunu bende denesem ne olur acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı