OC Yapılmayacaksa Hava Soğutma Fan Yeterli midir?

DarkNight_

Hectopat
Sorum bu şekilde, bunu sormamın nedeni forumda OC yapılmayacaksa sıvı soğutma almanın bir anlamı yok diyen arkadaşları gördüm. Benim de kafama takıldı haliyle. Çok fazla OC bilgim yok, yapacağımı da sanmıyorum bu sebeple. Hava soğutma mı almalıyım yoksa sıvı soğutma mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum işlemcine bağlı aslında biraz, eğer gerçekten OC ile işin yoksa ve stok halde kullanıyorsan hava soğutma senin için gayet yeterli(İşlemcin 80 derecenin üstüne çıkmıyorsa). Ha ama diyorsan benim işlemcim ısınıyor veya ben OC yapacağım, o zaman işlemcinin üzerine ağır yük bindiğinden işlemci ısınır. Bu ısı 85-90 dereceleri bile bulur. Bu durumda da sıvı soğutma bu ısıyı maksimum 60 derece olacak şekilde sınırlar. İşin kısası gerçekten OC ile uğraşmayacaksan ve işlemcin maksimum 70 dereceyi buluyorsa hava soğutma yeterli, 85 derecenin üstüyse güzel bir hava soğutma veya sıvı soğutmaya geçmeni öneririm :).

İşlemci ısınla alakalı bir durum. Bende hava soğutma olmasına rağmen i7 4790K için yaz ayları 80 derece üstüne çıkıyor, OC olmadan. Kaliteli bir hava soğutmam var ve düzgün çalışıyor. Kasanın hava akışı filanda önemli bu konularda. Düzgün hava akışı sağlayamıyor kasam. Bu durumları göz önünde bulundurarak seçim yap. Arkadaşın dediği gibi 70 derece üstüne çıkmıyorsa, hava soğutma yeterli olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı