OCCT testinde işlemci 75 dereceye çıkıyor

rmzdmroglu

Centipat
Merhaba arkadaşlar öncelikle, OCCT program ile ekran kartı ve işlemciyi test ettim. Ekran kartı 70-75 derece arasındaydı. İşlemci ise ısındı 85 dereceye çıkınca kapattım. İşlemci ısındığı için fan temizliği ve termal macun değişimi yaptım ama termal macunu 20TL'ye almıştım. Ucuz bir şeydi kalitesizdi ve az sürmüş olabilirim. Yeni aldığım https://www.trendyol.com/arctic/mx-...n-4gr-ar-actcp00002b-2020-edition-p-100016852 bunu sürsem işlemcide ısı değişimi olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Farkı olacaktır, 20 TL'lik macunun ne olduğu belli mi yoksa diş macunu olabilecek kadar merdiven altı mı?

Ne kadar sürdün macunu, nasıl sürdün? Tarif edebilir misin? Genelde bir bezelye tanesi kadar yetiyor.

Ben Ryzen 5 3600 stok fan ile kullanıyorum. BIOS ayarlarından Core Performance Boost yani CPB kapattım, işlemci 85 88 derecelerden sabit 65 60 derecelere indi Full yükte bile. İleride işlemci fanı aldığımda o özelliği açıp devam edeceğim Max 5 10 FPS fark ediyor zaten. Ayrıca şu anda bunu hallettikten sonra ekran kartımın ısısı için fan alacaktım, bir konu açtım ama kimse ilgilenmedi, yardımcı olabilecek var mı acaba?

Farkı olacaktır, 20 TL'lik macunun ne olduğu belli mi yoksa diş macunu olabilecek kadar merdiven altı mı?

Ne kadar sürdün macunu, nasıl sürdün? Tarif edebilir misin? Genelde bir bezelye tanesi kadar yetiyor.

Diş macunu olabilecek kadar merdiven altı evet.
Bezelye tanesi kadar ama dağıldığında çokda fazla olmadığını etrafına çok dağılmadığını gördüm. Ama yeteceğini düşünüp taktım. Sanırım tekrar söküp bu sefer daha dikkatli süreceğim yeni macunu.
Ben Ryzen 5 3600 stok fan ile kullanıyorum. BIOS ayarlarından Core Performance Boost yani CPB kapattım, işlemci 85 88 derecelerden sabit 65 60 derecelere indi Full yükte bile. İleride işlemci fanı aldığımda o özelliği açıp devam edeceğim Max 5 10 FPS fark ediyor zaten. Ayrıca şu anda bunu hallettikten sonra ekran kartımın ısısı için fan alacaktım, bir konu açtım ama kimse ilgilenmedi, yardımcı olabilecek var mı acaba?
O ayarın ne olduğunu bilmiyorum. İşlemciye zarar verir diye kurcalamaya korkuyorum.

Bezelye tanesi kadar ama dağıldığında çokda fazla olmadığını etrafına çok dağılmadığını gördüm. Ama yeteceğini düşünüp taktım. Sanırım tekrar söküp bu sefer daha dikkatli süreceğim yeni macunu.

Yeni sürsen bile bir şey ifade edeceğini düşünmüyorum açıkçası, termal macunun kendisi katı yapıda büyük ihtimal.

İşlemcin ve soğutucun nedir? Oyunlarda test ettiğinde kaç derece görünüyor işlemci daha çok? Ona göre soğutucu önerisi de yapabiliriz belki.

O ayarın ne olduğunu bilmiyorum. İşlemciye zarar verir diye kurcalamaya korkuyorum.

O ayar işlemcinin frekansını artırdığı için sıcaklığınıda artırıyor. Kapatmanızdan bir problem çıkmaz sadece biraz performans düşer.

Gerektiğinde işlemcinin çekirdek frekansını yukarı çıkaran bir ayar, dolayısı ile sıcaklıkları da yükseltebilen bir ayar. Kapatırsan işlemcinin sıcaklığını stabil tutabilirsin, elin değmişken voltaj düşürme de yapabilirsin. Sıcaklık düşürmek için iyi bir çözüm olur.

Ohho en başta bende korkuyordum, ancak BIOS'dan yapılan 2 dakikalık işlem ve işlemciye gram zararı yok. Hatta ömrünü bile uzatabilir, benim işlemci ondan önce 4.2GHz çalışıyordu şu an 3.6GHz sabit 5 10FPS dışında hiçbir kaybım yok :) İleride FPS'ye ihtiyacım olursa da işlemciye bir fan takıp devam edeceğim. Sanada öneririm, yapması hiç zor değil ve Ryzen 3 3600'de yaklaşık 25 derece sıcaklık düşüşü yaşadım.
Ohho en başta bende korkuyordum, ancak BIOS'dan yapılan 2 dakikalık işlem ve işlemciye gram zararı yok. Hatta ömrünü bile uzatabilir, benim işlemci ondan önce 4.2GHz çalışıyordu şu an 3.6GHz sabit 5 10FPS dışında hiçbir kaybım yok :) İleride FPS'ye ihtiyacım olursa da işlemciye bir fan takıp devam edeceğim. Sanada öneririm, yapması hiç zor değil ve Ryzen 3 3600'de yaklaşık 25 derece sıcaklık düşüşü yaşadım.
Arkadaşlar bu arada hazır siz bakmışken konuyu saptırmak gibi olucak ama RTX 2060 voltaj düşürme konusunda bilgisi olan var mı ??

Arkadaşlar bu arada hazır siz bakmışken konuyu saptırmak gibi olucak ama RTX 2060 voltaj düşürme konusunda bilgisi olan var mı?

Ayrı konu açmalısın. Bilgisi olan orada cevap versin.

Yeni konular

Geri
Yukarı