OCCT'ye mi inanmalıyım yoksa görev yöneticisine mi?

GREY007

Centipat
Yer
Earth (Dimension C-132)
Acaba AMD'de ölçüm sensörünü vram olarak algılıyor olabilir mi?

resim_2021-12-04_005954.png

M.Sc Jelly Bean

Gigapat
Yer
Master Boot Record
Ekran kartları üzerinde tek bir sıcaklık sensörü bulunmuyor. Mem, VRM, Core, Core proximity, Package vs. gibi fark noktalardan sıcaklık ölçümleri yapılır.

Programların hangisini gösterdiği önemli. Bazı ekran kartlarının GPU'su (Core) 70-80 derecelerde gezinirken VRM'leri 105 derecelerde çalışabiliyor.

Son düzenleme:

kino

Megapat
Makaleler
34
Red Devil en iyi soğutmaya sahip ürünlerden biri ve Hotspot sıcaklığı konusunda da plus durumda. Acaba sürücülerle birlikte AMD yine mi saçmaladı? Ne dersin @kino? Başına gelmişti değil mi buna benzer bir şey?

Hardware Unboxed'ın sıcaklık verileri oyun yükünden geliyordu, Furmark ise kartın içinden geçiyor, bu değerler çıkması anormal sayılmaz. RDNA ve RDNA2 kartların hotspot sınırları yüksek bayağı biliyorsun.

Makaleler
2
Yer
İstanbul/Pendik
Bana da aynı şekilde, Afterburner kullanmayı hala çözemedim. Bir de FurMark ile deneyeceğim yarın, bir kez daha Afterburner'ı yokladıktan sonra :)

İnsan işte kafası karışmıyor değil :D

Şunu bir de Afterburner ve FurMark ile iyice yorayım da çıkar doğrusu ortaya.

Denemenizi tavsiye ederim. Daha iyi sonuca ulaşabilirsiniz hocam. Ama gerçekten bana göre testleri yaparken Afterburner'dan izlemelisiniz. Daha güzel bir sonuç elde edersiniz.

KS
KS
TLP

TLP

Hectopat
Makaleler
2
Yer
UUR İmparatorluğu
@kino @M.Sc Jelly Bean @Uchiha Shisui @MaNsİoN35 @erme @GREY007 @Emrullah Önemli

Şimdi, OCCT'nin monitör sekmesinden baktım.

GPU Hot Spot Temparature ==> Minimum: 37/ Maksimum: 92 / Ortalama 43,48 derece.

Sanırım bulduk, Görev Yöneticisi'nin değerleri Hot Spot değerleri ile uyuşuyor.

GPU Temparature için: Minimum: 37/ Maksimum: 66 / Ortalama: 41.90

Bu da asıl GPU'nun sıcaklıkları.

Şimdilik sadece 2 dakika yaptım bu testi, malum uçak motoru gibi ses çıkarınca evdekiler de kafama laptop fırlatmasın diye kapattım; yarın 15 dakikayı göreceğim ama.

Mansion

Hectopat
Makaleler
11
Yer
Smryna
Yukarı