Oda nasıl boyanır?

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar. İlginç bir soru olduğunun farkındayım, fakat odamı boyayacağım fakat nasıl olacağını bilmiyorum. Yani boyayı alıp direk boyamam mı gerek yoksa ekstra bir şeyler mi? Ya da oda boyasına ne deniyor, ne deyip almam lazım? İnternetten almak istiyorum. Site önerir misiniz? Bunun gibi sorulara yanıt arıyorum. İyi günler.

Deneyimiz yoksa bence bulaşmayın çok meşakatli ve zor bir iştir. Yine de yapacağım diyorsanız size öneri yapayım.

Öncelikle boyacıya gidip iç cephe boya ve tavan boyası almalısınız. Ayrıca sentetik tiner, fırça, kağıt bant, astar boya ve rulo da lazım. Boyaya tineri koyup işe başlayabilirsiniz. Önce beyaz astar çekerseniz daha güzel boya olur. Tabi bütçe olması da lazım. 20 TL lik pislik boyalardan almayın. Alman markası var Wagner o boyadan alın pahalıdır ama cidden sağlam boyadır. Olmazsa filli boya filan da olur.

Kolay gelsin.

@Manic Depressive bir insana danışmak ayrı, resmi bilgi ayrıdır. Ona bakarsanız burada açılabilecek tüm konuların cevabını Google'a yazıldığında bulabilirsiniz. Video için teşekkürler.

Malzemeleri internetten alabilir miyim?

@Silinen üye, tam da yukarıdaki yanlışlarını belirtecektim ki son mesajında açıklamışsın zaten :)

Eve/ Odaya boya yapmak gayet basittir...
Eğer mevcut boya bildiğimiz badana (Kireç) ise; herhangi bir nalbura gidip onlara odanın M2.'sini söyleyip hazır badana alabilirsiniz. (Daha önce zaten badanalı olduğundan herhangi bi astar, vb. uygulamanıza gerek yok, direk badana yapabilirsiniz.)
Ha, eğer plastik boyalı ise; yine aynı şekil; nalburdan evin/ odanın metrekare sine göre boya ve malzeme isteyebilirsiniz.

Ama mevcutta badana var ama siz bunun üstüne plastik boya yapmak istiyorsanız; isteyeceğiniz malzemeye ilave olarak bir de ''Astar Boya'' almalısınız. (Detaylı bilgiyi Malzemeyi alacağınız Nalbur/ boyacı verecektir zaten.)

er36po Şunu da belirtmek isterim plastik boyayı ben hiç önermiyorum çok çabuk dökülüyor.
Bu işler benim uzmanlık alanıma giriyor :) (Meslek inşaat ne de olsa.)

Plastik ya da herhangi bir boyanın dökülmesinin iki nedeni var:
  1. Zeminin kirli ya da zaten dökülebilen bir zemin olması (Kirli- Nemli- Çürük- Zayıf sıvaya uygulanan her tür boya dökülür)
  2. Boyanın kalitesiz olması.

er36po Boya yapımı kolay demişsin de biz yaptık zorlandık. Önce tavan boyası yaptık zordu rulo sallamak çok uzun sürüyor bir de. Sonra duvarlara geçmeden önce tavan ile duvar arasına bant çekip kestirme fırça ile duvar ile tavan arasını boyamak ta çok zordu. Duvar boyamak ta zordu. Bir boyacı için kolay ancak normal insanlar zorlanır.

Evet, bu konuda haklısın. (Ben daha çok inşaat dalındaki diğer işlerle kıyasladım.) Tabi bu zorluk ilk yapmadaki acemilikten kaynaklanıyor daha çok.
Bir dahaki yapmada bant kullanmayın, o hem uğraştırıyor hem de yanlardan sızdırıyor. Kestirmenin en kolay yolu; tavan bittikten sonra fırçayı köşeye yakın dayayıp belli bir hedefe doğru ilerletmek.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı