Oda sıcaklığı sistemin sıcaklığını nasil etkiliyor?

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba;
Dün kartıma 5 dakikalık bir OCCT testi yaptım kartım 64° oldu. Ama aklıma şöyle bir şey takıldı daha önce kışın test yaptığımda 54° olmuştu en fazla. Şu an 34° olan odamdan salona taşıdım bilgisayarı ve TV'ye bağlayıp 5 dakika 4K 5 dakika 1080P olmak üzere 10 dakika test ettim ve en fazla 57° oldu. Bu sırada oda 25° idi. Uzun lafın kısası oda sıcaklığı sistemi doğrudan etkiliyor. Diyelim ki biri sizle aynı kartı kullanıyor ama sizden daha yüksek sıcaklığa sahip adamın oturduğu yeri sormadan sıcaklığın yüksek demeyin. Böyle olunca karşınızdakininde morali bozulur kesin kanıya varmadan önce odasının sıcaklığını kendi odanızın sıcaklığıyla karşılaştırın.
İlk gördüğümde şaşırdığım için paylaşayım dedim.

Dosya Ekleri

• 20200805_214146.jpg
    20200805_214146.jpg
    214,5 KB · Görüntüleme: 26
Oda sıcaklığı 10 derece artarsa sistem 20 derece artar.
Matematik öğretmenim mezarında ters döndü şu an.
Moderatör her gün banlıyor adam sadist espri anlayışı sıfır. 2 saaat banlar şimdi.

İşini düzgün yapan overclock ve donanım karşılaştırma siteleri/kanalları videolarında ambient temp olarak oda sıcaklığını belirtirler.

Sıcaklık farkı (ΔT) kadar ısıyı dışarı atabilirsiniz. Aradaki fark ne kadar yüksek ise soğutma sistemi de o kadar etkilidir.

Son düzenleme:
Fazlasıyla etkiliyor. Normal oda sıcaklığındayken sessiz çalışan bilgisayarım havaların 40-45 derece aralığında aşırı bunaltıcı olduğu günlerde oyun açmadığım halde oyun açmışım gibi ısınıp sesli çalışıyor. Zaten öyle günlerde hava odayı, oda bilgisayarı, bilgisayar da fazla ısındığı için odanın ısısını daha da yükseltiyor ve ben bile dibimde vantilatör olmadan duramıyorum. Birkaç gün önce durumlar böyleydi mesela şimdi biraz normale döndü ve sistemin bile sesi azaldı. Vantilatörsüz oturabiliyorum. Hava sıcaklığı oldukça fazla etkiliyor sistemi.

Yeni konular

Geri
Yukarı