Odadaki telefon hattı çıkışından internet çekilebilir mi?

kötü ama iyi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar çok katlı bir evde yaşıyorum ve ADSL bağlantım mevcut. Modem alt katta ve üst katta internet çekmiyor fakat odamda telefon hattı çıkışı var. Buradan bilgisayarıma direkt bir kablolu erişim sağlayabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar çok katlı bir evde yaşıyorum ve ADSL bağlantım mevcut. Modem alt katta ve üst katta internet çekmiyor fakat odamda telefon hattı çıkışı var. Buradan bilgisayarıma direkt bir kablolu erişim sağlayabilir miyim?
Telefon hattı çıkışıyla laptobunuza bağlantı yapamazsınız. Powerline almanız işinizi görür sanırım.

Elinizde bir adet daha modem varsa, router olarak kullanabilirsiniz. Odanıza da modem yerleştirebilirsiniz. Şöyle eğer olmaz diyorsanız "Telefon hattı" kablosuna giden kanal var mi kontrol edebilirsiniz. Aktif hat gidiyor ise eğer ayrı hat gibi kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evimde yaptigimi anlatiyim isinize yarar. Oncelikle modemin lan kablosuna bagladiginiz bir kabloyu evin telefon hattina verip bulundugu odadan telefon hatti kutusuna yonlendirmelisin. Burada sizin odaniza giden telefon hattiyla modemin oldugu odadan gelen telegon hatti birlestirilmeli. Ardindan odanizda sonlanan telefon hatti ucuna internet kablosu birlestirilerek istediginize ulasabilirsiniz. Internette telefon hatti kablolariyla internet kablolarini birlestirmek icin gereken bilgileri bulabilirsiniz.(hangi renkler birlestirilmeli vs)

Eğer yukarıda ki telefon hattı çalışıyor ise ve kablolu bağlantı yapılması gereken donanımda üst katta ise modemi yukarıya alıp alt kata Acces Point kurulumu yapılabilir, başka bir seçenek gelmiyor aklıma.

Sevgili dostum ben gayet guzel kullaniyorum. 35 mbps kayipsiz aliyorum modemden. Siz neye istinaden bunu dediniz acaba?

Konu sahibi için söyledim. Kablosuz sinyali yetersiz olan insanlar için.

Sizin durumunuz ile konu sahibinin durumu bir değil kendisi de modeme aynı hızı alıyor olabilir fakat bu hızı modemden bilgisayara aktaramıyor çünkü modem alt katın telefin kablosuna bağlı. Kendi katına çıkan telefon kablosuna modemi takabilir fakat bu sefer aynı sorunu alt kat yaşamaya başlayacak. Kısacası modemden üst kata data kablosu çekip o kablo ucuna bir AP koyulması o katta wifi ağını güçlendirir. Ya da data kablosunu direk bilgisayara girerek tam modeme gelen hızı alabilir.

Telefon kablosu 2 pinli. Ethernet kablosu ise 8 pinli.

Fiziksel olarak imkansız.
Hocam neresi imkansiz merak ediyorum ben evde bu sekilde kullaniyorum. Salondan odama internet cekmiyor adam akilli modemden kabloyu salonda kullanmadigimiz telefon hattina baglayip telefon kutusuna kadar yonlendirdim ordan da odama giden telefon hattina verdim. Odamdaki telefon bitisine de internet kablosu bagladim ve calisiyor sikintisiz.
Konu sahibi için söyledim. Kablosuz sinyali yetersiz olan insanlar için.

Sizin durumunuz ile konu sahibinin durumu bir değil kendisi de modeme aynı hızı alıyor olabilir fakat bu hızı modemden bilgisayara aktaramıyor çünkü modem alt katın telefin kablosuna bağlı. Kendi katına çıkan telefon kablosuna modemi takabilir fakat bu sefer aynı sorunu alt kat yaşamaya başlayacak. Kısacası modemden üst kata data kablosu çekip o kablo ucuna bir AP koyulması o katta wifi ağını güçlendirir. Ya da data kablosunu direk bilgisayara girerek tam modeme gelen hızı alabilir.
Hocam ben de ayni durumu yasiyordum tek fark bizim ev dublex degil. Ki ben birde dedim ki gelen kabloyu pcye baglamadan elimde fazla modem vardi ona verip ustune kopru yaptim.
Not: Evde fiber oldugu icin tek kablo geliyor internet icin o da salonda.

Yeni konular

Geri
Yukarı