Odaklanma nasıl artırılır?

kullanıcı1111

Centipat
Daha fazla  
Ders çalışırken veya kitap okurken, beyaz ses ya da klasik müzik dinlemek verimi arttırır mı? Faydasını gören var mı? Bu konuda önerdiğiniz müzikler vb. atabilirseniz sevinirim.

Ders çalışırken veya kitap okurken, beyaz ses ya da klasik müzik dinlemek verimi arttırır mı? Faydasını gören var mı? Bu konuda önerdiğiniz müzikler vb. atabilirseniz sevinirim.
Gri Koç'un bir videosunda sözü olmayan, arka fon müzik gibi şeyler dinleyin diye söylemişti. Ki zaten ben kitap okurken arka fon müziği kullanırım.

Ben LGS'ye çalışırken arkada en ufak bir çıtırtı bile olsa dikkatim dağılıyordu. Müziği hiç düşünemiyorum. Dikkat dağınıklığı problemin varsa ve önemli bir sınava gireceksen, benim yapmadığım şeyi yapıp doktordan reçeteyle buna özel ilaçlardan almanı öneririm. Ben pişmanım şahsen.

Ben LGS'ye çalışırken arkada en ufak bir çıtırtı bile olsa dikkatim dağılıyordu. Müziği hiç düşünemiyorum. Dikkat dağınıklığı problemin varsa ve önemli bir sınava gireceksen, benim yapmadığım şeyi yapıp doktordan reçeteyle buna özel ilaçlardan almanı öneririm. Ben pişmanım şahsen.
Ama o ilaçlar çok sıkıntılı. Fazla tüketince hem bağımlılık yapabiliyor hem de onlar olmadan odaklanmakta zorlanıyorsun. Bir şey eksik gibi geliyor hep.
O sorunu psikolojik olarak çözmek lazım.

Ben beyaz ses dinliyorum ve işe yaradığını düşünüyorum, deneyip kendin görmen lazım.
Ama o ilaçlar çok sıkıntılı. Fazla tüketince hem bağımlılık yapabiliyor hem de onlar olmadan odaklanmakta zorlanıyorsun. Bir şey eksik gibi geliyor hep.
Ben dikkat eksikliği için ilaç kullanıyorum ve dediğin gibi bazı kişilerde yan etkileri çok oluyor ama eğer doktor uygun görürse denenmeye değer gibi. Çünkü eğer DEHB falan varsa bu zaten nörolojik bozukluktur, psikolojik yardım yetersiz kalabilir.

Ha ben şahsen çok bir etkisini alamadığım için bırak ilaca bağımlı olmayı, çoğu günler içmeyi bile unutuyorum. Ama sonuç itibariyle bunlar reçeteli kokain yani bağımlılıklara eğilimi olan başlamasın. Kırıp burundan çeken tipler bile gördüm.

Psikolojik olarak çözemezse diye dedim zaten. Bu ilaçlar doktor kontrolüyle kullanılmalı. Tek yan etkisi özellikle r ile başlayan ilaç için, insanı robotlaştırıyor ve sadece yapmak istediğin şeye konsantre oluyorsun ister istemez. Bu son çare. Eğer psikolojik olarak çözemiyorsa bu yola başvurmalı. Ben 300 yerine 400 alabilirdim.

Geri
Yukarı