Ödenmeyen dershane ücreti

süleyman88

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Karadeniz
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen sene üniversite okuduğum şehirde bir yabancı dil kursuna yazıldım. Malum bildiğiniz üzere pandemi dolayısıyla evleri kapattık. Memlekete döndük çoğu kişi gibi. Buna rağmen taksitlerimin çoğunu ödedim. Sadece son 2 taksiti ödemedim. Benden o zaman bu parayı istediler, vermedim. Bugün bana o kurumdan SMS yoluyla bu paranın ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatacaklarını belirttiler. Meblağ 550 lira. Ben bu parayı ödemeyeceğim. Sonuç itibarıyla yüz yüze vermedikleri eğitimin parasını istemeleri zaten etik değil. Yasal işlem dedikleri nedir tam olarak mahkemeye vermek mi? Sizce nasıl sonuçlanır? Avukat arkadaşlar veya bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini rica ediyorum.

Neden kapalı olan kursun parasını vereyim dediğinizde ne dediler? Hocam bu arada kurumu arayıp sordunuz mu? Ayrıca uzaktan eğitim ile ders vermişlerse sanırım o parayı alamazsınız :( Çünkü Eğitimi verdiklerini beyan edebilir, size dava açarsa da kazanma olasılığı yüksek olur.

Neden kapalı olan kursun parasını vereyim dediğinizde ne dediler? Hocam bu arada kurumu arayıp sordunuz mu?
Arayıp sordum. O dönem uzaktan eğitim şeklinde eğitim verdiler. Uzaktan da olsa biz eğitimi verdik gibisinden konuştular. Kardeşim zaten uzaktan eğitim alınca ne anladım o işten. Yüz yüze için para veriyorum. Yüz yüze vermedikleri eğitimin parasını istiyorlar. Birde ben mezun oldum ve o şehirden ayrıldım. Mahkemeye verseler nasıl olacak oraya mı gitmem gerekecek ?
İcraya verirler.
Paşa paşa ödetirler. Geçen sene kuzenim pandeminin girmesi ile dershaneden ayrılmıştı. Ama cayma bedeli fazla tuttuğu için ödeyememişlerdi. Ucu mahkemeye uzanınca ödemek zorunda kalmışlardı. Özel kurumlar haklarını her türlü alıyorlar.

Arayıp sordum. O dönem uzaktan eğitim şeklinde eğitim verdiler. Uzaktan da olsa biz eğitimi verdik gibisinden konuştular. Kardeşim zaten uzaktan eğitim alınca ne anladım o işten. Yüz yüze için para veriyorum. Yüz yüze vermedikleri eğitimin parasını istiyorlar. Birde ben mezun oldum ve o şehirden ayrıldım. Mahkemeye verseler nasıl olacak oraya mı gitmem gerekecek ?
Dediğiniz ve yaptığınız saçma. Adamlar eğitimi verdi, sizden parayı istiyor ki en doğal hakları. 2 ay ne ayrıca kira mı ödüyorsunuz? Almak için hukuki süreçler başlatırlar, buna eminim.

Arayıp sordum. O dönem uzaktan eğitim şeklinde eğitim verdiler. Uzaktan da olsa biz eğitimi verdik gibisinden konuştular. Kardeşim zaten uzaktan eğitim alınca ne anladım o işten. Yüz yüze için para veriyorum. Yüz yüze vermedikleri eğitimin parasını istiyorlar. Bir de ben mezun oldum ve o şehirden ayrıldım. Mahkemeye verseler nasıl olacak oraya mı gitmem gerekecek?

Sana eğitim verdi mi verdi. Daha ne şekilde eğitim verebilir bu dönemde. Paşa paşa ödeyeceksin. Bir şey anlamıyorsan zamanında söylecektin ayrılmak istiyorum diye.

Ben hukuk okuyan biri değilim ama geçen sene beni üniversiteye hazırlayan dershane dersleri zoom uygulamasından gösterdi. Deneme sınavlarını da sınıflarda mesafeli olarak yaptırdılar. (pandeminin etkisinin az olduğu zamanda). Dolayısıyla eğitimi bu şekilde verdiler. Hatta ben onların verdiği eğitimden fazla bişey anlamadım. Kendimle iddiaya girdim ve 2 hafta ders çalışıp üni kazandım. Yani demek istediğim şu siz de benim gibi verilen eğitimin kalitesiz olduğunu söylüyorsunuz ama yapacak bişey yok. Adamlar biz uzaktan da olsa verdik demişler size.

Dediğiniz ve yaptığınız saçma. Adamlar eğitimi verdi, sizden parayı istiyor ki en doğal hakları. 2 ay ne ayrıca kira mı ödüyorsunuz? Almak için hukuki süreçler başlatırlar, buna eminim.
Birader ne okuyorsun önce bir ona bak. 2 taksit dedim 2 ay demedim. 2 taksit muhabbetide pandemiden sonra kalan 2 taksit.
Sana eğitim verdi mi verdi. Daha ne şekilde eğitim verebilir bu dönemde. Paşa paşa ödeyeceksin. Bir şey anlamıyorsan zamanında söylecektin ayrılmak istiyorum diye.
Birader karşında çocuk yok. Fikrini söyleyebilirsin ama üslubuna dikkat et.

Birine "Birader" hitap şekli ile yaklaşmak çok üsluplu bir hareket sanırım. Asker arkadaşınız değil bu insanlar. Dershane parasını vermeniz gerek. Uzaktan eğitimle olsa dahi.

550 lira için mahkemeye verilip daha fazla paranız gidebilir, sizin iyiliğiniz için konuşuyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı