[Ödüllü Kompozisyon Yarışması] "Çanakkale Zaferi"

ÇANAKKALE

Çanakkale zaferi hüzünlü bir zafer olarak geçer. Bunun sebebi de kahraman Türk askerinin bu zaferi kazanırken ne fedakarlıklar yaptığını ve ne zor şartlar altında çarpıştığını bilmemizdir.18 Mart Çanakkale Zaferi bir milletin uyanmaya yönelik bir hareketi olduğu kadar aynı zamanda tüm dünyaya yayılmacı ve sömürgeci güçlerinde yenilebileceğiniz yeter ki inançla mücadele edilmesi gerektiğini öğretmiştir.

Çanakkale için hep bir destan bir kahramanlı öyküsü denir. Savaşın geçtiği bu kadar küçük bir toprak parçasında üst üste şehadet şerbetini içmiş bu kadar çok şehidimizin olduğunu düşününce bu ulusa ait bir kişi olarak titriyorum, üzülüyorum ama aynı zamanda gururda duyuyorum. Bir milletin bir araya geldiğinde ve başında da büyük bir komutan olduğunda ölümü dahi göze alabilecekleri bir başarıyı yakalayabilme inancını anlayabiliyorum. Sadece bu ülkenin bu ulusun bir ferdi olarak değil bir insan olarak tüm insanların kardeş olduğuna savaşların saçma ve aptalca olduğuna inanan biri olarak bunları yazıyorum. Kendi vatanını korumak haricinde tüm savaşların birer insanlık suçu olduğuna inanan biri olarak Çanakkale’de Mustafa kemal Atatürk başta olmak üzere kahramanca çarpışmış, ölmeyi göze almış ve önemli bir kısmı da şehit düşmüş insanları düşündükçe evet yine titriyorum, üzülüyorum ama gurur da duyuyorum.

Herkes Çanakkale savaşını kazanmamıza rağmen beraber 1. Dünya Savaşına girdiğimiz diğer güçlerin yenildiği için bizde yenildik kabul edilir deniyor ama biz belki de bu savaş ile bugünlerimizi kazandık. Bir Mustafa kemal Atatürk’ü tanıdık belki de. Cumhuriyet gibi bir yönetime uzanan bir yol açıldı belki de. Kurtuluş Savaşında düşman ile savaşma kazancı topladık belki de.

Evet arkadaşlar yazması için son 1 kişiyi bekliyorduk o kişide geldi. Oylama 8 Mart 18:00'dan 10 Mart 18:00'a kadar. Oy atmak istediğiniz kişinin adını yazınız. HERKESİ OY KATILIMINA DAVET EDİYORUM.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı