Öğrenci Pasaportundan Yurt Dışına Çıkmak

Hesapta para olması tek başına yeterli değil. Son 3 aydır aktif olarak kullandığınız bi hesaba para koymanız daha yararlı olur. Size davet mektubu yazıp tüm masraflarını karşılayacaklarını söylerse akrabalarınız, ciddi miktarda bir paraya ihtiyacınız olmaz sanırım. Tamamen tahmin yürütmekle birlikte 2000-2500 tl civarı bir miktarın yeterli olacağını düşünüyorum. Vize başvurusundan önce gidiş-dönüş uçak biletinizi de almış olmanız gerekiyor bunu da unutmayın. Davet mektubu olayını çok iyi bilmediğim için daha kesin bilgiyi akrabalarınız davet mektubu yazarken alabilirler.
Teşekkürler, peki bu aktif öğrenci olmayışımı araştırırlar mı bu gibi durumlarda? Ya da bir sorun teşkil eder mi, yoksa direk öğrenciliği katmadan çalışmıyor diye mi ettiriyim davet, öğrenci olarak gözükürsem kısa verirler çünki vize ya da sorun çıkabilir. Ne diyorsunuz bu duruma?

Hocam çalışmıyorum dersen işin yaş. Direk reddi yersin. Öğrenci belgeni götür. E-devletten alabiliyosan öğrencisindir. Onlar daha derinlemesine araştırma yapamaz bu konuda.

Sanırım bu vize'yi davetiye'ye göre veriliyorlarmış. Davet eden kişi "x kişisi şu tarihte gelip şu tarihte dönecek" bilgisini davetiyeye yazdıktan sonra vize'yi buna göre veriyorlarmış sanırım.
Öğrenci belgesinin aslı diyor gerekli evraklar bölümünde. Bir sorun olmaz sanırım. 1 aralıkta gidecekseniz yeni eğitim döneminde almanız gerekebilir.
Okul ile görüştüm belgeyi veririz diyorlar, keza belgede "X kişisi öğrencilik haklarından faydalanamaz" tarzında bir yazı yazıyormuş kayıt yeniletmediğim için fakat öğrenci olarak geçiyormuşum bir problem teşkil eder mi hocam bu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı