Öğretmen için 10000-12000 TL notebook önerisi

Bütçe
12000
Laptoptan güzel bir performans istiyorsanız bu ağırlıklar çok normal. Hafif ve güçlü bir alet çok pahalı olur.
Kesinlikle katılıyorum. Ya bir şeylerden taviz verilecek ya da gereksiz fazla para ödenecek. (tüm istediği özelliklerin bir arada olduğu bir bilgisayar için diyorum)
İş bilgisayarı isteyen birine oyun bilgisayarı önermişsiniz de neyse.

Oyun bilgisayarı iş bilgisayarı olarak da kullanılabilir. (daha iyi performans da verir)
Ayrıca oyun da oynamak istemiş GTX 1050 Ti gücünde bir bilgisayar almak yerine 1660 Ti bir bilgisayar alması onu daha uzun götürür, (konu sahibi kendi uzun ömürlü olsun demiş) ve daha iyi performans verir de neyse.

Arada hafif oyun oynayacağınızı da dikkate alarak şu özelliklere sahip laptopları bakın derim:
-4 çekirdekli işlemci (AMD Ryzen 3000 ya da 4000 serisi ve Intel 11. nesil içindeki dahili gpu hafif oyunları oynatacaktır).
GTX'li modellere girmeyin oyuna çok zaman ayırmıyorsanız, ses ve sıcaklıkla uğraşmayın sonra word'de yazı yazarken.
-İlla harici GPU olsun derseniz hafif oyunlar için Nvidia tarafında MX150 ve üzeri GPU'lar üzmez. Bence MX450 ağır bile kaçar, gereksiz fiyat arttırır GTX1050 gücünde bir gpu.
-2 kg'nin altında ağırlık (Bu noktada 14 inç bozmaz derseniz 1,5 kg altını bile görebilirsiniz).
-İnce tasarım.
-O fiyat bandında plastik kasa tercih etmeyin.
-10 saat üzeri pil ömrü (Bu da önemli bir konu bence)

Bu kriterler ışığında önereceğim model, yakın zamanda Technopat'ta da incelenen Acer Swift 5:

Ryzen 3000 mobil kesinlikle performans amaçlı alınmamalı çok kötüler.
Katılmıyorum hocam. Eğer Valorant CS gibi oyun oynanacaksa iş görür, youtube'dan fps değerlerine bakılabilir. Bu arada Ryzen 3'ü kastetmedim, onlarda Vega3 vardı. Yanılmıyorsam Vega8 dahili gpu'ları olanlar 4 çekirdekti. Oyun haricinde zoom, office uygulamaları vb. günlük işlerde inancınız olsun 2 çekirdekli bir işlemci bile sırıtmaz. Tamamen amaca, beklentiye bağlı. Konu sahibi de performans odaklı bakmıyor zaten. Uzun vadede iş görsün isteniyorsa belki 4000 serisi diyebilirim.

Katılmıyorum hocam. Eğer Valorant CS gibi oyun oynanacaksa iş görür, YouTube'dan FPS değerlerine bakılabilir. Bu arada Ryzen 3'ü kastetmedim, onlarda Vega3 vardı. Yanılmıyorsam Vega8 dahili GPU'ları olanlar 4 çekirdekti. Oyun haricinde Zoom, Office uygulamaları vb. günlük işlerde inancınız olsun 2 çekirdekli bir işlemci bile sırıtmaz. Tamamen amaca, beklentiye bağlı. Konu sahibi de performans odaklı bakmıyor zaten. Uzun vadede iş görsün isteniyorsa belki 4000 serisi diyebilirim.

Laptop güncellik açısından uzun vadeli değildir.

Katılmıyorum hocam. Eğer Valorant CS gibi oyun oynanacaksa iş görür, youtube'dan fps değerlerine bakılabilir. Bu arada Ryzen 3'ü kastetmedim, onlarda Vega3 vardı. Yanılmıyorsam Vega8 dahili gpu'ları olanlar 4 çekirdekti. Oyun haricinde zoom, office uygulamaları vb. günlük işlerde inancınız olsun 2 çekirdekli bir işlemci bile sırıtmaz. Tamamen amaca, beklentiye bağlı. Konu sahibi de performans odaklı bakmıyor zaten. Uzun vadede iş görsün isteniyorsa belki 4000 serisi diyebilirim.
Ryzen 3000 Mobil'in performans açısından ciddi eksikleri var kesinlikle alınmamalı ama Ryzen 4000 iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı