Çözüldü Öğretmenler 4 dersten kalanın sınıfta kalacağını söylüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

picopato

Centipat
Daha fazla  
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam, arkadaşım diyor ki hocalar bize sınıfta açıklamış, 4 dersten kalsak sınıf tekrarı yaparsınız diye, ortalamanız 50 üzeri olsa bile demiş ama siz öyle demiyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben kafamdan konuşmuyorum çünkü yönetmeliğe göre konuşuyorum. Ek olarak resmi kaynakla konuşan birisine inanmayacaksanız karar sizin, bir şey diyemem.

Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan, b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sınıf geçme şartları bunlar, bir de madde 58'e bakalım:

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Ortalamanız 50 ve altında değilse dert edinmenizi gerektirecek bir durum yok. Bu olay da zaten 2020 senesinde uygulandı, onun dışında uygulanıp uygulanmadığını hatırlamıyorum.
1652987461506.png

Böyle bir şey buldum internette.

Eki Görüntüle 1393099

Böyle bir şey buldum internette.
bide bu var
LİSEDE KAÇ ZAYIFLA SINIFTA KALINIR? 2021-2022 eğitim öğretim döneminde lisede sınıfta kalma uygulaması olacak, yıl sonu ortalaması 50'nin altında olanlar, 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.18 Oca 2022

Ben kafamdan konuşmuyorum çünkü yönetmeliğe göre konuşuyorum. Ek olarak resmi kaynakla konuşan birisine inanmayacaksanız karar sizin, bir şey diyemem.

Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan, b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sınıf geçme şartları bunlar, bir de madde 58'e bakalım:

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Ortalamanız 50 ve altında değilse dert edinmenizi gerektirecek bir durum yok. Bu olay da zaten 2020 senesinde uygulandı, onun dışında uygulanıp uygulanmadığını hatırlamıyorum.

Çözüm
Kardeşim resmi kaynakla konuşuyoruz, bunlar MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yazıyor. MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğini baz almayıp gidip o haber sitelerini baz alıyorsan da denecek bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı