Öğretmenler neden sözlü notunu abartıyorlar?

KırAtlıLiberal

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bazı hocalar sınav notundan daha düşük sözlü notu veriyor, bazılarında da sözlü notlarını abartıyorlar adam sınavdan 20 almış veriyor sözlüye 80'i geçsin, 60 alan adama 100 sözlü notu veriyor. Arkadaşım Matematik'ten 70 almış diğer notları 80 civarı adamın 92.5 ortalaması var. Neden sınav puanıyla orantılı verilmiyor ki? Ben haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangisi adaletli ki?
Sınavdan 88 alan kişiye 90-85 girerek ortalamasını düşürüyor. 48 alan kişiye 100 100 giriyor. 88 alan kişi derslere katılmış ve performansları yapmış. 48 alan derslere ara sıra katılmış ve bazı performans ödevlerini yapmış. Her okulda olan adeletsiz bir puanlama.

Ne sözlü ne performans notları olması gerektiği gibi veriliyor. Eğitim sistemi kendi içinde evrimleşmiş ve yontula yontula bu şekilde kullanılır olmuş. Tam olarak derse katılımdanan, ders içi performanstan vs. verilmesi gereken notlar ya yazılılarla orantılı olarak ya da hocanın öğrenciyle ilişkisine bakıyor. Eğitim sisteminin yazılılarından notlarına, notlarından sınav sistemlerine komple değiştirilmesi gerekiyor.

Bu sözlü notu olayı hep adaletsizdi zaten. Sınıfta sessiz, bildiği sorulara olabildiğince parmak kaldırmaya çalışan ben matematik sözlümden 60 aldım. Ama ders işleyişini bozan dersi dinlemeyip arkada konuşan tipler 85-100 almıştı 1-2 yıl önce.

Sözlünün genelde yazılı bir kanıtı olmadığı için teftişe girdiğinde veya kendisine sorulduğunda "sorularıma sözlü cevapları ve kişisel kanaatim bu doğrultuda oldu, o sebeple bu notu verdim" diyerek işin içinden sıyrılabiliyorlar, yazılıda ise tüm kağıtlar vs. kayıtlı olduğu için bir şey değiştirmeye çekinirler. O yüzden genelde yazılılardan düşük alan öğrencilerin notunu sınıfta kalmamaları için bu şekilde şişirirler ancak yazılısı çok iyi olan öğrencilere genelde düşük sözlü notu vermezler, muhtemelen düşük sözlü notu verdiyse öğretmen o öğrenciye güvenmiyordur, sınavda kopya çekerek o notu aldığını düşünüyor olabilir.

Merhaba arkadaşlar, bazı hocalar sınav notundan daha düşük sözlü notu veriyor, bazılarında da sözlü notlarını abartıyorlar adam sınavdan 20 almış veriyor sözlüye 80'i geçsin, 60 alan adama 100 sözlü notu veriyor. Arkadaşım Matematik'ten 70 almış diğer notları 80 civarı adamın 92.5 ortalaması var. Neden sınav puanıyla orantılı verilmiyor ki? Ben haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Emek verip çalışan öğrenci ile kopya ya da gerekli emeği sarf etmeyen öğrenciyi ayırt edebilmek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı