Ölü pili hayata döndürme

Chaky

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
Arkadaşlar merhaba,
Dün konu açmıştım laptop pil yok uyarısı veriyor diye. Casper Nirvana F800 model laptop. Bugün çok güvendiğim televizyoncuya(bilgisayar tamircilerinin 150TL dediği şarj adaptörümü 20TL tamir etmişti ve birçok teknolojik eşyamı daha tamir eden birisi.) götürdüm. Ve o bana pilin öldüğünü 12 Volt olması gereken gücün 2 buçuğa düştüğünü 12'ye tekrar çıkması gerektiğini ve de laptopun 5-6 saat şarjda durursa bir ihtimal düzelebileceğini söyledi, ama tamiri yok da dedi. Ben ise ona anakarttan söktüğümü söyledim o ise neden aküsünden ayırdın dedi. Bende olayı anlattım ve o da bana pilin öldüğünü söyledi.
Bende biraz araştırma yaptım ve şarjda takıp bir gün bekleyin diyen kişileri gördüm, ama dondurun diyen kişileri de. Ben ilk olarak televizyon tamircisinin dediği gibi 5-6 saat şarjda bırakacağım laptopu olmaz ise buzdolabına atayım mı? 20 saat dondurun diyor. Ne yapmalıyım yeni batarya almak istemiyorum bunu kurtaramaz mıyım?

Bu et mi dondurunca ömrü uzasın hadi döndürdün diyelim ömrü 3-4 saat mi olacak hayır ömrü 10dk falan olacaktır yeni pil almaktan başka çaren yok pilde kullanmak istiyorsan.

Dondurmak mı? Bunları nerede okuyorsunuz bilmiyorum ama öyle bir şey yok. En fazla yapılabilecek iş pili şoklamak. Ama bununda garantisi yok tabii ki. Siz en iyisi yeni bir pil alın.

Dondurmak mı? Bunları nerede okuyorsunuz bilmiyorum ama öyle bir şey yok. En fazla yapılabilecek iş pili şoklamak. Ama bununda garantisi yok tabii ki. Siz en iyisi yeni bir pil alın.
Bataryayı daha kötü yapabilirsin, öyle saçma bir şeye inanma.
Hocam dondurma falan hikaye hiç o işlere girmeyin kesinlikle. Doldurmayı deneyebilirsiniz ama ne kadar işe yarar muamma. Pek birşey beklemeyin derim açıkcası. Yeni pil çare olur bence.
Bu et mi dondurunca ömrü uzasın hadi döndürdün diyelim ömrü 3-4 saat mi olacak hayır ömrü 10dk falan olacaktır yeni pil almaktan başka çaren yok pilde kullanmak istiyorsan.
Pilleri soğuttunuz zaman gerilimleri artar. Yani hayata dönebilir.

Dönebilir! Kendinizde söylemişsiniz dönebilir diye. Böyle şeylerin hiçbir garantisi yoktur.
Siz öyle bir şey yok diyorsunuz, yani kesinlik bildiriyorsunuz. Ben de teoride mümkün diyorum. Arada fark var.

Geri
Yukarı