Ölüm hakkındaki düşünceleriniz nedir?

• Konuyu başlatan Mxpyma
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 463
  • Görüntüleme 18B
Uzay kendi kendine kalacak derken tam anlayamadım sizi? Siz kendinizi evrenin odak noktası mı sanıyorsunuz? Evren için bir toz tanesi kadar değerimiz yok bizim. Doğduk yaşadık öldük ve bir daha hatırlanmayacağız. Bunu anlamanın neresi zor. Özel değiliz biz. Kusurlu varlıklarız. Belli bir noktada var olup belli bir noktada yok olması gereken hücrelerden başka bir şey değiliz.

Hayır dünyadan ve güneş sisteminden bahsetmek istedim yoksa koskoca uzay ne yapsın bizi.

Uzay bize göre zaten kendi kendine. Ayrıca arkadaşı bahsettiği belki kıyamettir. Kıyamette her şey yok olacak.
Ben zaten arkadaşı tam anlayamadım. Çelişiyor kendiyle.

Siz çaya şeker atınca görebiliyor musunuz, hayır eee o zaman?
Bir kalemin bile yaratıcısı varsa, Koskoca allahın nasıl olamaz? veya neden umurumuzda olmasın. Dedeye mi daha çok saygı gösterilir yoksa babaya mı?

Farklı bir dünyaya da, ve diğer ki tüm inanışlara da inanmıyorum. Öyle bir şey yok. Diğer ki yaşayan canlılar gibi ölüp gideceğiz ve hiçbir şey olmayacak. Sonsuzluğa gideceğiz.
Kardeşim sana bu soru. Sence bir bilim insanı dünyada gerçekten eşi benzeri olmayan bir meyve yapsa ve bundan sadece bir tane olsa bunu gidip bir köpeğin önüne atsa ona yedirse hiç mantıklı olur mu? Sen de teksin. Ben de tekim. Senin eşin benzerin var mı? Dünyaya milyarlarca insan gelip geçti bunca kainat yaratıldı sence bunlar boş mu. Hiç mi. Senin gibi canlıların en üstünü olan insanı Allah yokluğa mı atar? Seni yoktan var eden Allah geri sonsuz yokluğa mı gönderir? Detaylı bilgi arayanlar Risale i Nur dan Sözler kitabından 10. Sözü okuyabilirler.

Ölünce bir hiçliğe gitmek insanı korkutur ama dinler içimizi ferah tutmakta yani öleceksek neden yaratıldık neden sınanıyoruz gibi korkunç düşünceleri akla getirir ben şahsen ölümden sonraki hayata inanmaktayım.

Kardeşim sana bu soru. Sence bir bilim insanı dünyada gerçekten eşi benzeri olmayan bir meyve yapsa ve bundan sadece bir tane olsa bunu gidip bir köpeğin önüne atsa ona yedirse hiç mantıklı olur mu? Sen de teksin. Ben de tekim. Senin eşin benzerin var mı? Dünyaya milyarlarca insan gelip geçti bunca kainat yaratıldı sence bunlar boş mu. Hiç mi. Senin gibi canlıların en üstünü olan insanı Allah yokluğa mı atar? Seni yoktan var eden Allah geri sonsuz yokluğa mı gönderir? Detaylı bilgi arayanlar Risale i Nur dan Sözler kitabından 10. Sözü okuyabilirler.
Biz boştur demiyoruz. Sen sadece bütün her şeyin anlamını allaha yüklüyorsun. Bu senin hakkın. Fakat biz öyle düşünmüyor olabiliriz. Veya bir başkası olumpiusada yükleyebilir yada isaya. Bu kişiseldir. Kime inanmak istediğine bağlıdır. Biz dinleri yok sayarak varlığı da yok saymıyoruz. Tam tersi daha anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Koskoca evreni yaratan bir tanrı saç kesimime kadar benle ilgilenecekse. Nerede özgür irade nerede hür irade?

Bir kalemin bile yaratıcısı varsa, koskoca Allah'ın nasıl olamaz? Veya neden umurumuzda olmasın. Dedeye mi daha çok saygı gösterilir yoksa babaya mı?

Hocam şimdi önce tövbe de bu konu insanın beynine sığmaz bakın şimdi bir tanrının yaratıcısı varsa o tanrının da yaratıcısı var e o tanrının da tanrısının da yaratıcı olması gerekiyor o yüzden karmaşık ve akla sığmayan bir konu. Allah'ta diyor zaten evrende karmaşa ve kavga çıkardı düzen olmazdı diye belirtiyor. Insan yapısı gereği hep sorgulayan bir canlıdır zaten.

Dine saygı duymadığımızı düşünenlere şöyle cevap vereyim;

Ne saygısı bekliyorsunuz mesela? Dinini özgür mü yaşamak istiyorsun? Hor görülmemek? Yani ne saygısı? Artı olarak sistemi suistimal eden sizlersiniz. Burada cevap olarak atılan din kisvesi altında atılan YouTube kanallarının ana fikirleri ateistlere saygı duymamak. Şeriat gelince ben şimdi kendimce özgür yaşayabilecek miyim? Ama sen şeriatsız yaşayabiliyorsun.

Sallayan sürekli ateist bir kimseye sallıyor. Tabi en kolayı o. Salla babam salla. Biz yaptığımızda aynısını mağdur kesim kendileri oluyor. Kendilerinin fikirlerine saygı duyulmadığı söyleniyor. Hatta abartıp, işin içine hükümet de giriyor. Dine laf edenler içeri de. Ama ateist biri dava açsa göz ardı et.

Burada gerçek din bu değil tartışmalarına falan girmeyin şimdi. Madem gerçek din bu değil, sesini çıkartacaksın. "Dinimizi yanlış tanıtmayın." diyeceksin. En önce sen karşı duracaksın. Ama sesinizi dahi çıkarmıyorsunuz. Çünkü işinize geliyor.

Neymiş saygı yokmuş. Yok yav. Bir akıllı sizlersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı