Ölümden Neden Korkuyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Din kitaplarindaki yanlışlar bunun delili, evrim bunun delili. Cennet ve Cehennem kelimesi tek tanrılı dinlerle gelmedi. Hemen hemen çoğu toplumda var olan hadiseler bunlar.
Eki Görüntüle 455485
Dinlerden bahseden mi var? Evrim ile cennet cehennemi nasıl reddediyorsunuz anlabilmiş değilim.
Evet @Gordon Freeman bey buna ne diyeceksiniz(!)🤣 Donelerle konuşuyoruz buralarda:)
Diyecek bir şey bulamıyorum. Hayretler içerisindeyim(!)

Dinler bilim tarafindan çürütüldü. Çürütülen bir şey de yazan cennet ve cehenneme nasil inanmamızı bekliyorsun acaba?
Cennet cehennem sadece dinlere özgü bir olgu değildir. Herhangi bir dine inanmadan ölümden sonraki yaşama inaniyor olabilirim.

Cunku hayatta kalmak ve uremek icin yasiyoruz.

Olumu sadece neslimizi devam ettirecek olan canlilarin hayatta kalmasi pahasina kabulleniriz. ( Cocuklarimiz )

Dogada da duzen boyle, cunku her canli icin hayatta kalmak onemlidir. Ama bunu bireysel degil, populist sekilde yapariz. Insanlar da boyle.

Ornegin disi orumcegi dollemek ugruna hayatini feda eden erkek kara dul buna ornektir. Dollenme bitince disi orumcek erkegi yer. Ama yavrulari yasayacagi icin bunu yapar yine de.

Hal boyle olunca da, kimse olmek istemiyor. Cunku evrimsel surec buna aykiri, varligimizin ana amacina ters.
Cennet cehennem sadece dinlere özgü bir olgu değildir. Herhangi bir dine inanmadan ölümden sonraki yaşama inaniyor olabilirim.

Olumden sonraki yasam konsept olarak semavi dinler tarafindan hayatimiza sokulan kavramlar. ( Salvation Religion )

Salvation - Basic context

Dinlere inanmadan oruc tutabilirsin, cunku fiziksel bir aktivite. Ama dinlere inanmadan one surdukleri mitlere inanamazsin, cunku inandigin sey dinin bir parcasi.

Oldukten sonra araba olucam ben diye inanirsan da teknik olarak kendi icat ettigin bir dine inanmis oluyorsun, sadece bu inanci tek paylasan sensin.

Ama her turlu dini bir inanis bu yaptigin.

Cunku ozunde, olumun terminal olmadigi varsayimini yapiyorsun ve bu bile basli basina dini bir inanis.

Son düzenleme:
Hadi ya, dinlere özgü bir durum demek değil öyle mi? Bu kelimeleri dini inanca sahip insanlar ortaya atti. Nasıl dinle alakasi yok diyorsun? Bu tabirleri kim atti ortaya? Sen müslüman misin deist misin? Eğer müslümansan bu tabirler kitabina Tevrat ve Avesta'dan kopyalanarak girmiştir. Bu tabirleri inanca sahip olan kişiler ortaya atti, durduk yere inanmayan birileri bu tabirleri ortaya atmadi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hadi ya, dinlere özgü bir durum demek değil öyle mi? Bu kelimeleri dini inanca sahip insanlar ortaya atti. Nasıl dinle alakasi yok diyorsun? Bu tabirleri kim atti ortaya? Sen müslüman misin deist misin? Eğer müslümansan bu tabirler kitabina Tevrat ve Avesta'dan kopyalanarak girmiştir.
İnandiğım şeyin tartışmamızla herhangi bir alakası yok. Olayı her bir seferinde dini tartışmaya çekmeyi bırakmalısın.

Diyelim ki tanrıya inanıyorum ve ölümden sonraki hayata da inanıyorum. Bu durumda hiçbir şekilde bana tanrının varlığını veya yokluğunu kanıtlayamazsın. Ölümden sonra yaşamın varlığını veya yokluğunu kanıtlayamazsın.

Olumden sonraki yasam konsept olarak semavi dinler tarafindan hayatimiza sokulan kavramlar. ( Salvation Religion )

Salvation - Basic context

Dinlere inanmadan oruc tutabilirsin, cunku fiziksel bir aktivite. Ama dinlere inanmadan one surdukleri mitlere inanamazsin, cunku inandigin sey dinin bir parcasi.

Oldukten sonra araba olucam ben diye inanirsan da teknik olarak kendi icat ettigin bir dine inanmis oluyorsun, sadece bu inanci tek paylasan sensin.

Ama her turlu dini bir inanis bu yaptigin.

Cunku ozunde, olumun terminal olmadigi varsayimini yapiyorsun ve bu bile basli basina dini bir inanis.
Dinler bir inançtır ancak her inanç bir din değildir.

İnandiğım şeyin tartışmamızla herhangi bir alakası yok. Olayı her bir seferinde dini tartışmaya çekmeyi bırakmalısın.

Diyelim ki tanrıya inanıyorum ve ölümden sonraki hayata da inanıyorum. Bu durumda hiçbir şekilde bana tanrının varlığını veya yokluğunu kanıtlayamazsın. Ölümden sonra yaşamın varlığını veya yokluğunu kanıtlayamazsın.

Dinler bir inançtır ancak her inanç bir din değildir.

Her inanc bir dindir demedim. Iddia etmedigin seyleri curutmekle zaman kaybetme. ( straw man )

Dinler bir inanc kumesidir, sen bu kumeden en az 1 tanesine dahi inaniyorsan, o dine inaniyorsundur. Bu kadar basit.

Organize bir bicimde insanlarin inandigi bu inanislar dinlerde yer alirlar. Cennet ve cehennem kavramlarina insanlar X,Y,Z dinlerinin catisi altinda milattan onceye dayanan bir surecten beri inaniyor. Sen de bunlardan birisin. Bana cikip da "bunun dinle alakasi yok" diyemezsin. O dinler olmasaydi, sen buna inanmayacaktin zira.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı