Ölümden sonra dirilme mümkün mü?

Bedenimiz ruhumuz olmadıktan sonra hiç bir işe yaramaz.

Eğer öyle olsaydı Titanik batmazdı. Ya da Almanlar Rusya'ya girerken kış engellemezdi. Bunlar insanların hata yaptığını gösteriyor fakat zekanın doğadan üstün olduğu aşikâr değildir. Zeka üstün olsaydı ışık hızını geçebilirdik.

Hocam diğer dinlere bakarsanız neredeyse hepsinde öleceğimiz yazıyor. Başka bir dinde de öldükten sonra başka bir insan olarak canlanacağımız yazıyor. Ama dirileceğimiz yazmiyor. Ataist iseniz de konu dışına çıkacağımdan bir şey diyemem.

Ruh diye bir şey nasıl yok ? Ve aklını yüklesek bile diriltmiş olmuyoruz. Mesela yeni bir beden sağlanabilir yazmışsınız ama sağlanamaz. Her saniye hiç yorulmadan kan pompalayan bir kalbi nasıl tekrar yapcağız ? Ya da hücre bölünmesi nasıl olacak ki ? Ya da en basitinden, nasıl dokunduğumuzda bir şeyi hissedeceğiz ? Bunlar olmadan da bir beden sağlanabilir mi ? Elbette. Robot. Ama robot bir beden olursa bu sefer ölüyü diriltmek olmaz. Hem diriltince aynı olması gerekir. Aynı beden filan. İnsan gibi olması gerekir. Saçı hiç bitmeden uzaması gerekir.

Bu konuda benim fikrim ruh olmadıkça beden bir işe yaramaz. Sizce her yeri çürümüş bir insanı nasıl diriltebileceğiz ? Aklını da aktaramayız çünkü beyini bile çürümüş. İnsanlık son 100 yılda at arabasından uzay gemilerine geçti. Fakat hala bilimsel açıdan imkansız şeyler var. Hiç bir bilim kurgu filminde ölen kişinin dirildiğini görmedim. Star Wars da bile. O kadar teknolojileri var ama insan diriltemiyorlar. (Keanu Revess'in bir filminde ele alınmıştı ama çok hatırlamıyorum.) Ruh bedenden bir kez çıkıyor. Ölmemek dondurulma ile mümkün deniliyor ama diriltmek değil. Hem böyle bir şey olsa bile kesinlikle halka bir şey denmezdi. Herkes yakınlarını diriltmek isterdi. O zaman büyük bir karmaşa olur. Sadece en önemli insanları diriltirlerdi onu da gören kişiler zaten noluyor derdi. Tabii böyle bir şeyin olması imkansız ama.
Bedenimiz ruhumun olmadıktan sonra hiç bir şey işe yaramaz derken yanlış bir önerme sunuyorsunuz . Ruh test edilebilir ve kanıtlanabilir bir şey değildir. Yani bilimin alanına girmez ve burada tartıştığımız kategori bilim kategorisi olduğu için yanlış kategori de bu önermeyi sundunuz.
Hocam zekanın doğadan daha iyisini yapması başka bir şey, zekanın dogadan üstün olması farklı bir şey. Siz onceki mesajda zekanın dogadan ustun olduğunu savundunuz, ben de ona göre cevap verdim. Simdi de zeka doğadan daha iyisini yapar diyorsunuz. Buna katılıyorum evet. Bunun bircok örneği var. Ama zeka doğadan üstün derseniz ben buna katılmam.

Peki.

Bedenimiz ruhumun olmadıktan sonra hiç bir şey işe yaramaz derken yanlış bir önerme sunuyorsunuz . Ruh test edilebilir ve kanıtlanabilir bir şey değildir. Yani bilimin alanına girmez ve burada tartıştığımız kategori bilim kategorisi olduğu için yanlış kategori de bu önermeyi sundunuz.

Peki.
Ruhun olmadığı ne malum ? Benim diğer mesajlarıma bakarsan sadece ruh hakkında konuşmadığımı görürsün. Neden bu olayın imkansız olduğunu açıkladım.

Son düzenleme:
bundan ileri bir zamanda diriltilebilir miyiz?
Zaten bizim komşumuz ölmüştü sonra dirildi ve geldi evinde okey oynadı. Biz dirildiğine inanamadık ama gerçekten dirildi. Aslında anladık meğer gerçekten dirilmemiş. Adamı mezara diri bir şekilde gömmüşler. Ardından mezarından sesler gelmeye başlamış sonra mezarı açmışlar adam canlı çıktı. Onu diri bir şekilde gömen adamlara ise dava açtı. Ayrıca böyle diri bir şekilde gömme olayları yaşanmadığı sürece dirilme mümkün değil.

Ruhun olmadığı ne malum? Benim diğer mesajlarıma bakarsan sadece ruh hakkında konuşmadığımı görürsün. Neden bu olayın imkansız olduğunu açıkladım.

Kalp kolaylıkla taklit edilerek şu anki evrimin ürettiği kalpten daha iyisi yapılabilir. Zaten şu an yapılıyor. Bu olay imkansız değil. Çoğu araştırmayı ve bilgiyi göz ardı ediyorsunuz. İmkansız olduğunu açıkladığınız şey hiçbir bilimsel dayanağı yok. Kendi fikrinizi söyleyebilirsiniz fakat bunu bir gerçekmiş gibi de sunup %1 bile ihtimal vermemek araştırmaları göz ardı ettiğinizi gösteriyor. Burası bilim kategorisi nütfen farklı bir kategoride bunu iletin.
Hocam orada dinler ile ilgili konuşmuyordum orada sadece bunun İslam'da olmadığını diyordum. Arkadaş orada İslam'a inanmıyorum demiş. Bende başka dinlere inanıyor ise ya da ataist ise aynı şeyin olduğunu dedim. (Ataistliğe bir şey demedim. Nedeni ise yazımı "okuyarak" anlayanilirsiniz.) Orada İslam'da böyle olduğu için bu da öyledir demedim.

Beyin hemen ölmüyor 5-10 dk sonra hasar alıyor ama sence beyin 5-10 dk içinde tamamen çürümüş oluyor mu? Benim dediğim çürümüş bir insanı nasıl geri dirilteceğimizdi.

Mesela F-117. Bu uçak ilk çıktığında herkese dendi mi? Hayır. Diriltmek daha önemli bir olay ve burada sadece radara yakalanmayan bir uçaktan bahsediyoruz. Bu uçak bile çok sonra dendiyse diriltmek ne zaman açıklanır bilemeyiz. Zaten olacağına da inanmıyorum ama her şey olabilir.

Yapay kalp mevcut olabilir bilmiyorum ama hemen insanlar üzerinde kullanılamaz. Koyun klonlayabiliyoruz ama insan klonlamıyoruz neden? Çünkü sonuçlarını bilemeyiz.

Algılama sensörü olabilir ama bir şey soracağım, hiç denedin mi o sensörü? Aynı hissi %100 olarak bize hissettirebilecek mi? O zaman sensörlü kapılar da insan gibi geldiğimizi hissedebiliyor öyle değil mi? Değil.

Nenemin sakalı olsaydı dedem olurdu ile aynı örnek mi? Işık hızı doğanın bir özelliği. Doğadan üstün olsaydık veya zekamız doğadan daha iyi olsaydı bu da mümkün olur du. Peki nenemin sakalı olmadığı ne malûm ;) Korona bir doğa olayı ve doğadan daha zeki olsaydık şu an korona bizi evlerimize hapsetmemiş olurdu.

Bu arada filmler insanları etkileyebildiği için örneği oradan da verdim. Ve olabilir fakat benim izlediğim sadece 1 film bu olayı örnek alıyordu.

Peki bir soru soracağım size. Saçlar ile ilgili. Saçların yerini alacan bir buluş var peruk diye. Bu gerçek saçın yerini alır mı?

Ve biz insan diriltmeden bahsediyoruz üretilmiş ya da başkalarının organlarını kullanmadan kendi bedeni ile canlandırmaktan. Orada da zaten bunun robotlar ile yapılabilceği konusuna değinmiştim. Robot olursa insan olmuyor ki.

Ve son olarak şu cevap verirsen sevinirim. İnsan diriltmenin tehlikelerini bilmeden nasıl insan dirilteceğiz? Ya da ortada sadece iskelet olan bir beden düşünün. Onu nasıl geri dirilteceğiz ;)

İnsanı klonlamıyoruz çünkü çoğu ülkede bu yasak. Sana gelen her his sinirlerin tarafından algılanıp beynine iletiliyor. Ve bunu sağlayan şeyleri kolaylıkla taklit ederek yapabiliriz. Zaten bunun mümkün olduğunu evrim yaparak mümkün olduğunu kanıtladı. Tek fark bunu evrim değil de bizim yapmamız olacaktır. Bu virüsün dünya çapına yayılmasına ve büyük hasarlara sebep olmasının sebebi buna hazırlanmamızdı. Ve gelecekte ki genetik teknoloji ve biyoteknoloji sayesinde bu da bir sorun olmaktan çıkacaktır. Sadece iskelet olan bir bedeni büyük olasılıkla geri getiremeyeceğimiz konusunda size katılıyorum. Nütfen çoğu araştırmayı ve öneriyi göz ardı etmeden cevap verin.

Son düzenleme:
Seni sen yapan beyninin örüntüleridir. Ruh kavramı bilimsel bir kavram değildir. Test edilemez. Yani dediğiniz test edilemeyecek bir şey olduğu için bilimin alanına girmez.
Test edilemez diye net bir ifade kurulamaz. Burada diriltmekten bahsediyor konuyu açan arkadaş kopyalamadan değil. Öncelikle bunlar neden farklı şeyler açıklamaya çalıştım. Dirilmek ruhun tekrar başka bir beden veya aynı beden ya da başka bir canlıda olmasıdır. Karakter ve hafıza dahi değişebilir. Soru zaten teolojik ve felsefî bir soru. Bilimsel bir soru değil. Bilim gözlemlenebilir olgulara dayanır. Özet olarak kopyanabilirsin ilerde bence aynı yaşamın simülasyonunda aynı tercih ve düşünceleri olacaktır. Dirilmek konusu ise belirsizdir çünkü gözlemlenebilir bir olgu değildir. Ha ilerde şuan aklımızın almadığı belki de tanrının varlığı konusunda dahi cevap verebilen düzeye gelir orasını bilmem tek bildiğim bunun şuan kimse tarafından bilinemiyecegidir.

İmkansız değil ama bizim zekamızın nasıl yapılabileceğini bulma imkanı yok. Eğer Kurzweil tekillik konusundaki tahminlerinde haklıysa 20 yıl içinde (yapay genel zekaya ulaşmamızdan biraz önce) bunu başarabiliriz. Ancak bu mümkün olsa da bana göre ölümden hemen sonra bedende çürüme olmaması için dondurulması gerekiyor. Aksi takdirde bu ancak yapay süper zeka'nın başarabileceği bir iş.

İmkansız değil ama bizim zekamızın nasıl yapılabileceğini bulma imkanı yok. Eğer Kurzweil tekillik konusundaki tahminlerinde haklıysa 20 yıl içinde (yapay genel zekaya ulaşmamızdan biraz önce) bunu başarabiliriz. Ancak bu mümkün olsa da bana göre ölümden hemen sonra beden de çürüme olmaması için dondurulması gerekiyor. Aksi takdirde bu ancak yapay süper Zeka'nın başarabileceği bir iş.

Evet olabilir. Veya kendi zekamızı da geliştirebiliriz.

Geri
Yukarı