Ölümden sonra hayat ve sonsuzluk

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
1
Benim dinim islam ve dolayısıyla Allah'a inanıyorum. Fakat ölümden sonrasını hiç düşünüyor musunuz? Benim ayda yılda bir aklıma gelir acaba ölümden sonrası? Cennet ve cehennem var benim inancıma göre. Sonsuza kadar cennette, düşününce içim ürperiyor bazen size de böyle oluyor mu? Yaratıcının varlığını inkar edenler nasıl düşünüyor? Upuzun bir hayat olacak, sonu yok hep devam edecek. Ölüm yok, ölüm korkusu yok ve acı, ızdırap yok. Çok ilginç geliyor böyle bakınca. Aklıma tekrar gelmişken fikirlerinizi almak istedim.
Not: Yorumları diğer görüşlere saygılı şekilde yapalım lütfen :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İslam'a göre inanmayı reddenleri sonsuz bir cehennem azabı bekliyor.
İnananlar da cezasını çektikten sonra sonsuz cennete adım atacak.

Bunları reddedenler de doğumdan önce nasıl ise ölümden sonra da öyle olacak diyor. Yani hiçbir şekilde bir varlığımız söz konusu olmayacak, uzayda yer kaplamayacağız.

Ölmeden ne olacağını öğrenmeyeiz. Ölüp de geri dönen olmadığına göre doğru cevap biz ölümle tanışınca gelecek. Haklı haksız, doğru yanlış mevzusu önemli değil. Herkes gönlünden ve kalbinden geçene inanıp insan gibi yaşasın, Dünya ve tüm canlılar için son derece yeterli olacaktır.

Bende aynı şekilde düşünüyorum, mesela diğer tanıdığımız-tanımadığımız insanları görebilecek miyiz, Allah'ı görebilecek miyiz, Cennet nasıl bir yer etrafı falan vs. Ama fazla merak iyi değildir yine de :)

İslam'a göre inanmayı reddenleri sonsuz bir cehennem azabı bekliyor.

Bunları reddedenler de doğumdan önce nasıl ise ölümden sonra da öyle olacak diyor. Yani hiçbir şekilde bir varlığımız söz konusu olmayacak, uzayda yer kaplamayacağız.
Tıbben ölü olmuş kişilerle konuştum, adamın kalbi durmuş morgda uyanmış uykudan farksızdı diyor.

Bende aynı şekilde düşünüyorum, mesela diğer tanıdığımız-tanımadığımız insanları görebilecek miyiz, Allah'ı görebilecek miyiz, Cennet nasıl bir yer etrafı falan vs. Ama fazla merak iyi değildir yine de :)
Dediğim gibi ayda yılda 1 aklıma geliyor çok üstünde durmam ama merak ediyor ara sıra insan işte :)

Benim dinim islam ve dolayısıyla Allah'a inanıyorum. Fakat ölümden sonrasını hiç düşünüyor musunuz? Benim ayda yılda bir aklıma gelir acaba ölümden sonrası? Cennet ve cehennem var benim inancıma göre. Sonsuza kadar cennette, düşününce içim ürperiyor bazen size de böyle oluyor mu? Yaratıcının varlığını inkar edenler nasıl düşünüyor? Upuzun bir hayat olacak, sonu yok hep devam edecek. Ölüm yok, ölüm korkusu yok ve acı, ızdırap yok. Çok ilginç geliyor böyle bakınca. Aklıma tekrar gelmişken fikirlerinizi almak istedim.
Not: Yorumları diğer görüşlere saygılı şekilde yapalım lütfen :)
Herkes işine geldiği gibi düşünüyor bana göre herşeyin dünyada olduğu gibi diğer tarafta da bedeli var olmasını istediğin şeyler için gözünü kapatıp hayal edersin allaha inanıp sevmek te böyle birşey okuduğum kitapta şöyle yazıyordu "Ki siz insanlar allahın varlığını gözle görebilseydiniz başınızı secdeden kaldırmazdınız" bazı şeylere kalpten inanmak gerekiyor.
O yüzden ahiret inancınızı kaybetmeyin.

Benim inandığım ve bildiğim kadarıyla sadece Müslümanlar cennete girecek, başta cezaları varsa çekmesi için Cehenneme gönderilecek ve cezası bittikten sonra sonsuz Cennet'e girecekler. Fakat Hristiyan, Yahudi,Budist vs. sonsuz Cehennem azabı çekecek.

Merak, sorgulamaya iter bunun neresi kötü? Ben şahsen bir maymun türü olduğumu bilmeyi, cennete gideceğime inanmaya tercih ederim.

Bence cennet ve cehennem insanları kontrol etmek için verilen direktiflerin uyulması/uyulmaması durumunda ödül/ceza alınabileceğini gösteren gerçeklikten uzak mekanlar.

Cehennem için de şöyle bir şey denir: Zamanında ağır suç işlemiş kişilerin cesetlerinin atıldığı yerdir. Arapça bildiğiniz üzere önden eklemeli bir dildir. Teşekkür>Müteşekkir gibi. Cehennem için de GeHinnom (Hinnom Vadisi) denir. Dünya'da gerçekten de böyle bir yer vardır ve çoğu kişi tarafından cehennem kelimesinin buradan geldiği düşünülmektedir.

@thesunset nesi bu kadar komik geldi acaba? Konu sahibi özellikle tartışma çıkmasın diye diğer görüşlere saygılı olun demiş, illaki kaşınıyorsun.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı