Ölümden sonra hayat ve sonsuzluk

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şahsi algılamadım zaten 30 yaşındayım. Kendinizce güzel anlattınız durumu fakat yeterli bir açıklama değil.

Bir tarafta zenginlik içinde malı ile imtihan olan, bir tarafta ise açlık ile imtihan olmanın hiçbir eşit tarafı yok. Kulluk görevini yaparken torpilli olanlar var dersek yeridir. :) Madem bir imtihan var eşit şartlarda olması gerekir. Birisi sefası ile birisi cefası ile imtihan olunmaz. Tabii benim düşüncem bu şekilde. Sizin inancınıza ve görüşlerinize saygım sonsuz. Ama gelin görün ki hiçbir mantık göremiyorum bu durumda. Verdiğim örnekte iki tarafında cennete gittiğini varsayarak bu yorumu yapıyorum. Birisi çile çekmeden, bir eli yağda bir eli balda gidebiliyorsa, öteki tarafın suçu günahı ne? Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
Sizin dediğiniz, durum için şöyle düşünüyorum; bir tarafın zengin olduğunu varsayalım, diğer tarafın da fakir olduğunu. Şimdi fakir olanın parası yok ama ailesinin sağlığı, huzuru, neşesi yerinde. Zengin olanın ise parası çok fakat daha erken yaştaki babası ve kardeşi çok hasta. Babasının ve kardeşinin hastalığının ilaçlarının da fayda etmediğini düşünelim. Böyle bir durumda, sizin dediğiniz gibi birinin eli yağda diğerinin ise balda olduğu bir durum yok. Birisi parasal açıdan sıkıntı çekiyor ama diğeri ise sağlık ve mutluluk açısından sıkıntı çekiyor. Size demek istediğim burada şu: biri para ve maddi durumdan imtihan oluyorsa diğeri ise sağlık ve huzur yönünden imtihan oluyor. Şöyle demeyin; “Her parası olan kişi sağlık ile imtihan olmuyor.” Evet her parası olan kişi bu sıkıntıyı yaşamıyor belki, ama onların da elbet kendilerini yoran bir sınavı vardır bu dünyada.

Sizin dediğiniz, durum için şöyle düşünüyorum; bir tarafın zengin olduğunu varsayalım, diğer tarafın da fakir olduğunu. Şimdi fakir olanın parası yok ama ailesinin sağlığı, huzuru, neşesi yerinde. Zengin olanın ise parası çok fakat daha erken yaştaki babası ve kardeşi çok hasta. Babasının ve kardeşinin hastalığının ilaçlarının da fayda etmediğini düşünelim. Böyle bir durumda, sizin dediğiniz gibi birinin eli yağda diğerinin ise balda olduğu bir durum yok. Birisi parasal açıdan sıkıntı çekiyor ama diğeri ise sağlık ve mutluluk açısından sıkıntı çekiyor. Size demek istediğim burada şu: biri para ve maddi durumdan imtihan oluyorsa diğeri ise sağlık ve huzur yönünden imtihan oluyor. Şöyle demeyin; “Her parası olan kişi sağlık ile imtihan olmuyor.” Evet her parası olan kişi bu sıkıntıyı yaşamıyor belki, ama onların da elbet kendilerini yoran bir sınavı vardır bu dünyada.
Örnek: Ben bir öğrenciyim, hem maddi sıkıntılarım kaygılarım hem manevi sıkıntılarım var ama insanlığa ve vatanıma hizmet için çalışıyorum çalışacağım ama şeyma subaşı bütün ömrünü vur patlasın çal oynasın geçiriyor ne maddi ne manevi sıkıntısı var. Belkiler ile saçma sapan örnekler ile ilahiyat tartışması olmaz gene size sizin anlatığınız gibi anlatayım sadece babası zengin diye bütün ömrünü iyi geçiren birisi, çalışmak zorunda değil ama babasının durumu yok, karnını doyurmak için günde 12 saatini bir marketin kasasında geçiren böyle milyonlarca acı vakanın olduğu dünyada "ahenk, nizam, adalet" tartışmanın manası yoktur yukarıda yazdım doğada kaos hakim.

Hiçbir sorun olmadığını varsayarak örnek verdim. Para var, huzur yok kavramı her zengin için geçerli olacak değil sonuçta. Rahat rahat yaşayıp bu dünyadan göçen insanlar var. Söylediklerime verilen cevaplar hala tatmin edici değil. Kabul etmelisiniz ki adil bir sınav ortamı yok.

• Beğen
İfadeler: acv
Hiçbir sorun olmadığını varsayarak örnek verdim. Para var, huzur yok kavramı her zengin için geçerli olacak değil sonuçta. Rahat rahat yaşayıp bu dünyadan göçen insanlar var. Söylediklerime verilen cevaplar hala tatmin edici değil. Kabul etmelisiniz ki adil bir sınav ortamı yok.
Hocam yok zaten, hiç bir zamanda olmadı şehir merkezine inin bakın AVM'lere falan anlarsınız adil olmadığını hala ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar.

• Beğen
İfadeler: acv
Hocam yok zaten, hiç bir zamanda olmadı şehir merkezine inin bakın AVM'lere falan anlarsınız adil olmadığını hala ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar.
Kendilerine de mantıksız geliyor bu durumlar fakat inançlarından dolayı kabullenemiyorlar. Benim de dini yönüm güçlü olsaydı aynı şekilde kabullenmekte zorlanırdım büyük ihtimal. Maalesef inançlar sorgulama kabiliyetini köreltiyor. Çünkü sorguladıkların da bütün inandıkları şeylerin bir anda boşa çıkması ile karşı karşıya kalabilirler. Bu da manevi olarak büyük bir yıkıma uğratır.

Kendilerine de mantıksız geliyor bu durumlar fakat inançlarından dolayı kabullenemiyorlar. Benim de dini yönüm güçlü olsaydı aynı şekilde kabullenmekte zorlanırdım büyük ihtimal. Maalesef inançlar sorgulama kabiliyetini köreltiyor. Çünkü sorguladıkların da bütün inandıkları şeylerin bir anda boşa çıkması ile karşı karşıya kalabilirler. Bu da manevi olarak büyük bir yıkıma uğratır.
Ne abes ki %80 belki daha fazlası Kutsal saydıkları kitabı okumuyorlar, Hz. Muhammed "Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz" diyor, bunlar Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osmanlı, Yalan haber tahsil ediyorlar, sonra insanlara hakaret yağdırıyorlar.

Söylediklerime verilen cevaplar hala tatmin edici değil. Kabul etmelisiniz ki adil bir sınav ortamı yok.
Sen tatmin olmazsın. Sen tatmin olamazsın. Çünkü senin yaptığına işi yokuşa sürmek denir. Ben zengin çocuk fakir çocuk örneklemesi yapıldığı için oradan yola çıktım. Ve işin temel maksadını anlatmak istedim.

Sen de dıdısının dıdısı daha iyi durumda ama onlar felan filan vs vs diye uzattın'da uzattın. Diğer bir arkadaş da sana bir yandan destek cıkıyor yok adaletsizlik var yok şöyle yok böyle. Arkadaşlar oyun kurucu kimse oyunun kurallarını da o koyar. Konu bu kadar basit. Birisine verdiği zenginlik ve bir diğerine verdiği fakirlik için sizden onay felan mı alınmasını bekliyorsunuz?

Komiksiniz cidden..

Anlamak istemeyene anlatamazsın diye bir şey demişler. Doğru demişler, siz kendi doğrularınızı bulmuşsunuz zaten size başka doğru gerekmez. Sizi tatmin edecek bir dinin de olduğunu sanmıyorum.

Konuyu takibi bırakıyorum..

Arkadaslar bence sorgulamayın. Sonucta olumden sonrasini bilmiyoruz. Ne tartismaya ne de sorgulamaya gerek yok. Cunku bir tane bile fikrimiz yok. En iyisi onumuze bakip olene kadar duzgunce yasamak. Olunce zaten gorecegiz belki de hicbir sey goremeyecegiz.

Bana kalırsa ölümden sonra ki hayatın nasıl olacağını düşünmek yerine elimizde var olan hayatımızı güzelleştirecek şeyler yapmak doğru olan. Her zaman iyilik kazanacaktır benim görüşüm bu yönde.

Evet inanca göre güzellikler var ama bir şeyleri güzelleştirme'dikten sonra, güzel bir şeyleri beklemenin bir manası olmadığı da var inançta.

Son olarak kalp kırmayalım ve saygınlığımızı koruyalım derim ben.

Hristiyan dinine inanırsan cennete inanmazsan cehenneme gidersin. Yahudi dinine inanırsan cennete inanmazsan cehenneme gidersin. İslam dinine inanırsan cennete inanmazsan cehenneme gidersin.

Açıkça konuşayım, burada çoğu kişi sadece ailesi müslüman olduğu için ve küçüklükten beri alıştırıldığı için Müslüman. Amerika'da doğsaydınız bu sefer de hristiyan olacaktınız.

Dinler insanları kontrol altında tutabilmenin ve yönetmenin en iyi yoludur. Bugün baştaki abide bile bunu görebiliyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı