OEM Key vs. Retail Key

mertakbb

Femtopat
Daha fazla  
OEM Key almak istiyordum. Satıcı bir siteyle iletişime geçtim. Daha sonra RAM ya da SSD eklemesi yaparsam sorun yaşar mıyım diye sordum. Kendileri de sorun olabileceğini söyledi. Sizce sorun olur mu ve OEM key mi yoksa Retail key mi daha güvenilir? Hangisi ve de hangi siteden almalıyım? Yardımınız için şimdiden teşekkürler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
OEM Key almak istiyordum. Satıcı bir siteyle iletişime geçtim. Daha sonra RAM ya da SSD eklemesi yaparsam sorun yaşar mıyım diye sordum. Kendileri de sorun olabileceğini söyledi. Sizce sorun olur mu ve OEM key mi yoksa Retail key mi daha güvenilir? Hangisi ve de hangi siteden almalıyım? Yardımınız için şimdiden teşekkürler herkese.
OEM Keyi tercih ederim.

Ram ve SSD eklersen sorun yaşamazsın. OEM alın direk Anakartınıza işlesin o key. Birdaha key falan girmeye uğraşmassın format atarken. Tabi OEM aldığın Windows sürümünü kurarsan sorun yaşamassın.

Başka bir konuda Retail > OEM > MAK diye bir şey görmüştüm. Benim de yarın sistemim gelecek. Retail ya da OEM hangisi daha iyiyse site önerisi yapar mısınız?

Ben de Retail daha iyi diye biliyorum. Normal mağazalarda ya da Microsoft sitesinde perakende şekilde satılan lisanslar "retail" olarak geçiyor ki zaten Retail'in kelime anlamı da perakende demek. OEM dediğimizi ise örneğin bir laptopta kurulu gelen Windows gibi düşünün. O laptopa tahsis edilmiş sadece.

Alabilirsen OEM al ama piyasada pek kalmadı bunlardan. Çoğu yerde OEM diye volume/MAK key satıyorlar.
Bu arada arkadaşın dediğini ben de yaşadım. Aynı internet sitesinden yaklaşık iki-üç yıl arayla Retail diye aldığım iki farklı lisanstan, ilki normal şekilde Retail'di ama ikincisi MAK çıktı. İşimi gördüğü için sorun etmedim açıkçası. Sanırım zaman geçtikçe ellerindeki Retial'ler tükeniyor ve MAK'a dönüyorlar. Muhtemelen bir zaman sonra piyasada bu tarz uygun fiyatlı Retail lisans kalmayacak😕OEM'in durumu hakkında ise fikrim yok.

Geri
Yukarı