OEM Kilidi Nedir Ve Ne İşe Yarar?

harajukubarbie

Kilopat
Başlıkta da gördüğünüz gibi arkadaşlar. OEM kilidi ne demektir ve ne işe yarar? İnternette bir yerde bootloader kilidi diye gördüm ama doğru mudur bilmem. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Custom recovery ve ROOT kaldırabiliyor.

Bazi telefonlarda kaldırılsa da iz bırakıyor. Mesela Samsung bir çok telefonunda root koruması bulunduruyor. Bir kere root atıldığında sonrasında kalıcı olarak bazı özellikler kullanılmaz hale geliyor.

Bootloader kilidi kapalı olan telefon orijinal yazılımını kullanıyor demektir. Eğer bu kilit açık ise telefon kısmen daha güvensiz hale gelir. Yazılımsal modifikasyon için bu kilidi açmak şart.

Ya bende root etmeyi düşünüyorum root kaldırılıyor mu sonradan yani root ile custom recovery falan kaldırılıyor mu? Tekrar garantili hale getirmek mümkün mü acaba?
ROOT, sonradan kaldırılabiliyor. Bootloader kilidi kapatılıp telefonun üzerine orijinal (stock) ROM yüklendiği zaman ROOT kaldırılıyor.

Bazı telefonlarda ROOT kaldırılsa bile bu işlemin yapıldığı belli olabiliyor. Ben ASUS telefonuma ROOT atmıştım ve ROM yüklemiştim. Garantisi bitecek diye çok dert etmedim. Tavsiyem telefonun garantisi bittiği zaman bu işlemleri yapmanız.

Cihazınaza root tarsanız cihazın savlaşır root atarken USB hata ayıklama ve OEM kişisinin açılması sebebi root Android'e işlenirken root da hatalı ve gereksiz dosyaları USB hata ayıklama silerken OEM kilidi. İse çihaza çok zarar gelmemesi içinidir.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı