Ön fandan gelen ses

AtamanM

Kilopat
Makaleler
2
Selam dostlar.
Bilgisayarımı açtığımda kasamın ön fanından bir ses geliyor.
İlk zamanlar sesin HDD'den geldiğinden süphelenmiştim lakin fandan geldiğine yaptığım kontroller ile kesinlikle inandım.
Çözüm için ya bilgisayarı kapatıp yeniden açıyorum ya da ön kısmına hafifçe vurduğumda ses kendiliğinden kesiliyor.
Fanı kontrol ettim, kabloya ya da herhangi bir yere takılıp takılmadığını kontrol ettim. Problem yok. Kabloların takılmadığını kontrol ederken fan girişlerini de tekrardan kontrol ediyorum ve bir süre problem çıkarmıyor. (5-7 gün)

Sonuç;
Ses kesinlikle ön fandan geliyor.
Resetle ya da ufak bir tepkiyle kısa süreli, kablo bağlantı kontrolüyle nispeten uzun süreli çözüme ulaşılabiliyor.
Lakin tamamen çözüme ulaşamadım.

Ses hakkında bilgi vermem gerekirse sanki fan yalpalıyor ya da çok yüksek RPM'lerde çalışıyormuş gibi bir ses. Gürültülü. Reset attığımda ya da ufak bir darbe ile ön kısma dokunduğumda ses kesilip, RPM hızı düzeliyor gibi hissediyorum.

Ne düşünüyorsunuz? Problem ne olabilir?

Kasa marka model nedir? Aynı problem bende de var.
BIOS üzerinden fanın RPM değerine bak. Gürültü çıkarttığında kaç RPM, dokunduğunda ses azaldığında kaç RPM?
Bakacağım, problem her zaman başıma gelmiyor. Bir kere düzeldiğinde kapanana kadar bir daha yaşanmıyor. Sadece açılışlarda gerçekleşiyor, düzeltmezsem ne kadar devam eder hiç gözlemlemedim. Yaşadığım zaman bunun kontrolünü gerçekleştireceğim.

Hocam dediğiniz gibi fan arızalı yüksek RPM hızlarına çıkarken sıkıntı çıkarıyor.
Aynı durum benım PSU fanında oldu şimdilik değişmedim.
Ben de aynı düşüncedeyim lakin belki yanlış düşünüyorum, belki de probleme sahip olan ve bir çözüm yolunu bulmuş arkadaşlar vardır diye bir fikir almak istedim.

Geri
Yukarı