Ön kasa fanının sürekli hızlanıp yavaşlaması nedendir?

UrsusDomesticus

Hectopat
Yeni topladığım sistemde "Corsair cardibe 275R"kasayı kullandım. Biraz önce fanlara göz atarken kasanın ön fanının sürekli yavaşlayıp hızlandığını fark ettim. Fanın kolları hızlı dönerken haliyle görünmüyor. Ne zaman yavaşlıyor o zaman kollar fark ediliyor. Egzoz fanda bir sıkıntı yok. Sizce bu problemin sebebi nedir? Bir sorun yaratır mı?
Ekran kartı sıcaklığı (ASUS TUF 2060) - 38 derece - yük altında ise 82 derecelere kadar çıkıyor.
İşlemci sıcaklığı (AMD Ryzen 5 3600) - 40 derece - yük altında 58 derecelere kadar çıkıyor.

Bir sorun olacağını düşünmüyorum. BIOS tan bak Auto'da olabilir. İşlemci sıcaklığına göre hızlandırıp yavaşlatıyor olabilir.

Bende de Corsair carbide spec delta RGB var. Sürekli yavaşlayıp hızlanıyor. Egzoz fan da demen gibi sıkıntı yok. Yük altında ekran kartı fanı çalıştığı için bir tek sesi o yapıyor. Boşta ekran kartı fanı çalışmıyor.

Bir sorun olacağını düşünmüyorum. BIOS tan bak Auto'da olabilir. İşlemci sıcaklığına göre hızlandırıp yavaşlatıyor olabilir.
Şimdi bios dan baktım. Fanlar 3 pinli olduğu için auto seçeneği yok. Dc seçeneği seçilmiş haldeydi. Voltaja göre hızı ayarlıyor. Galiba fan problemli. Veremli gibi dönüyor. Sinirimi bozdu. 😒

Anakart sistem sıcaklığı arttıkça sıcak havayı boşaltmak için yada taze havayı içeri alabilmek için fanları hızlandırıyor. Anormal bir durum gibi gelmedi bana. Eğer sistem AMD ise AMD işlemciler durduk yere frekans yükseltiyor sıcaklıkları boştayken bile anlık olarak pik yapıp geri iniyor. Bu da fanların pik yaptığı yerlerde anlık olarak tam hızda çalışmasına vesile oluyor.

Tavsiyem pik yaptığı sıcaklığı bulup fan ayarlarını manuel olarak ayarlamak olabilir. (CPU FAN için yazdım). Kasa fanlarınız belki oto voltajı CPU fandan alıyor olabilir.

Yani bende de fanlar bazen hepsi aynı bazen farklı. Sadece ortadaki fan birine ayak uyduruyor. Kasa içerisindeki sıcaklığa göre ayarlıyor olabilir. Çok bozma moralini. Kasamı alalı 1 hafta oldu. İlk gün çok sessizdi fakat oyun indirdikçe bilgisayar yoruluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı