Ön ve Arka Kasa Fanı Önerisi

Spectral Fiend

Hectopat
Merhabalar.

Bugün sizlerden hem kasa fanı önerisi isteyeceğim fakat öncelikle yaşadığım sıkıntıyı ve nasıl bir ürün istediğimi açıklamak istiyorum.

Kasam 10 yıllık emektar bir Everest:

707BR_01.jpg

Önünde fabrika çıkışlı Xy SEZEYA marka modelli şu fan takılı:

sezeya.jpeg

Pc kapakları kapalı ve dikken 72dereceyi gören GPU, yatık ve üstü açık olarak aynı oyunlarda 60 derecede gezdiği için bu şekilde kullanıyorum:

everest.jpg

Egzo fanı ise Rampage 6C-120:

image_2021-12-06_175516.png

Fanlar konusunda çok bilgili değilim, deneyimlerime göre benim 2 sorunum var.

1.si: Bu Rampage 6C-120'yi yeni aldım ve diğer fanlarıma göre gerçekten rezalet çıktı. Hani şu internette bahsedilen "kağıtta değerleri çok güzel ama elinizi önüne koyduğunuzda zerre üflemiyor" denilen fanlar var ya, işte bu onlardan biri kesinlikle. Pallerden kenarlara doğru hava vortexi oluşuyor o da ne içeri ne dışarı etki etmiyor haliyle. Sessiz mi evet sessiz ama işlevsiz.

2.si: Kasanın önünde görünen Xy Sezeya fandan inanılmaz memnunum. Bilgisayarım da eski olduğu için (3.nesil ve z77 anakart) kasa fanım pwm controlsüz, yani direkt 12v molexe bağlı. Bunu bildiklerinden RPM'i düşük olarak üretmişler bu fanı. Muhtemelen 600-800 arası bir şey sabit dönüyor ve hiç hava/basınç sesi çıkarmıyor. Üstüne üstlük gerçekten çok güzel hava üflüyor kasanın içine. Hani elimi tee kasanın ortasına içeri soktuğumda bile önden alınan havayı elime çarpıyor orada, ekran kartına doğru soğuk soğuk üflüyor. Rampage elinizi dibine soksanız anca hissedersiniz 600 veya 1000 RPM'de bile.

Lakin Xy Sezeya artık göbek sesi yapmaya başladı, her ne kadar açıp milini ve döndüğü yuvaları temizleyip makine yağı ile yenilesem de çalışırken tıkır tıkır tıkır dipten ses geliyor ve bu sessizlikte/geceleri çok rahatsız ediyor.

Daha önce Rapmage'in yerinde kasayı alırken aldığım emektar Cooler Master A12025-12CB Fan takılıydı;

WhatsApp Image 2021-12-06 at 18.06.04.jpeg

Cooler Master da oldukça sessiz bir şekilde egzoz görevini yıllarca getirdikten sonra tıkırdamaya ve ses yapmaya başladığı için Rampage ile değiştirmiştim.
Lakin Cooler Master, Rampage'den abartmıyorum 4-5 kat fazla hava üflüyordu, tıpki Xy Sezeya gibi güçlü ve sessiz. Zaten bahsettiğim hava akışları düşük rpmlerdeki kıyaslar, yüksekde Rampage iyi boğuluyor.

Sizlerden öneri beklediğim fan, aynı Xy Sezeya ve Cooler Master gibi gerekirse eski olsun ama düşük rpmde güzel hava akışı sağlayan fanlardır.
RGB derdim hiç yok, bana kalırsa dümdüz tek renk ışık vermesi kafi, onu da gece ayağım dizim çarpmasın kasayı göreyim diye.
Kulaklarım biraz keskin, kulaklık da kullanmadığım için muhtemelen çoğu kişinin dert etmeyeceği tıkırtılar çıkardıkları için değiştiriyorum bu iki fanı.

Ama şunu da eklemek istiyorum;
Rampage'i bir de öne takayım bakayım nasıl olacak dedim, yine hava atamadı ama üzerine üstlük çok ciddi bir hava akımı sesi yaptı önde ızgaralardan ötürü.
Konunun başında söylediğim fan kanatlarının uçlarından dışarı doğru hava vortexi oluşturduğu için, öne takarsam sürekli vınnnn diye uğuldadı kasa. Xy Sezeyada herhangi bir hava sesi yok.

Anakartımda Sys fan 1-2-3 olmak üzere 3 adet çıkış var. Lakin bulabilirsem Xy Sezeya gibi direkt daima 12v ile düşük RPM'de sessiz çalışan bir fanı öne tercih edebilirim. PC ısısına göre CPU,GPU ve Egzo fanım zaten hızlanıp yavaşlıyor, bir de ön taraf değişken olursa bu sefer kasanın ses değişim miktarı iyice artacak. Ama yok arkadaş devir değişti teknoloji ilerledi, boştayken daha az dönsün sen 3/4 pinli şu fanı kasanın önüne tak yine derseniz ona da hayhay. Sadece yüksek devire çıktığında kasanın önünden hava uğultusu gelmesin yeter.

Bütçe vermeye çekiniyorum, döviz kuru ve esnafların uçkuru bu kadar uçukken fiyatlar dans ediyor. Lakin kasamı ve daha önce kullandığım ürünleri okudunuz, yine bu ürünlerin skalasındaki ürün tekliflerinize açığım.

Ön ve arka fanlar için arayışlarım bunlardan ibarettir, okuduğunuz ve değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar 🙂

Son düzenleyen: Moderatör:
Verebileceğim tek tavsiye kasayı dik konuma getirip kapağı açık kullanmanız olacaktır. Ben bu şekilde kullanıyorum.

Verebileceğim tek tavsiye kasayı dik konuma getirip kapağı açık kullanmanız olacaktır. Ben bu şekilde kullanıyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim, sıcak hava yukarı yönlü yükseldiği için; dik konuma göre yatay şekilde daha çok verim aldığımdan dolayı böyle kullanacağım. Asıl sorum bu sorunlardan muzdarip biri için fan önerisiydi.

Pek anladığım konular değildir fan önerisi işleri. 12 yıllık egzoz fanı işimi görüyor. Önerim sesli olmayan herhangi bir fan almanızdan yana olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı