Özel bir lisede burslu okuduğum için akranlarım tarafından aşağılanıyorum

RipJawwws

Decapat
Merhaba, özel bir lisede (isim vermem doğru olmaz.) Burslu okuyorum ve devlet okulundan özele geçtim. Akranlarımın maddi durumları oldukça iyi ve neredeyse hepsi zengin diye hitap ettiğimiz kısımda. Benim de maddi durumum kötü değil, tabii arkadaşlarıma kıyasla çok aşağıda ama en azından almak istediğim bir şey olduğu zaman alabiliyorum ve bunu arkadaşlarımda biliyor. Fakat bazı arkadaşlarımla aramda bir problem olduğu zaman genelde maddi durumum, burslu okumam ya da devlet okulundan gelmem hakkında aşağılamalarla karşılaşıyorum. "geldiğin yere geri dön, buraya ait değilsin" tarzında hakaretler ediyorlar. Haklılar belki de o yüzden fazla takmıyorum ama herkesin içinde bu tarz sözler edilmesi bazen rahatsız edebiliyor. Bu tarz sözlere nasıl karşılık vermeliyim ya da ne yapmalıyım onu merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
En ufak tartışmada bu kadar çirkinleşiyorlar ve seni aşağılamaya çalışıyorlarsa kurtul o insanlardan. Bunlardan hayır gelmez sana. Arkadaş dediğin birbirine destek çıkar. Sen ona destek olursun o sana destek olur. Seni aşağılayan, aşağı çeken adamdan arkadaş mı olurmuş?

Son düzenleme:
Merhaba, özel bir lisede (isim vermem doğru olmaz.) Burslu okuyorum ve devlet okulundan özele geçtim. Akranlarımın maddi durumları oldukça iyi ve neredeyse hepsi zengin diye hitap ettiğimiz kısımda. Benim de maddi durumum kötü değil, tabii arkadaşlarıma kıyasla çok aşağıda ama en azından almak istediğim bir şey olduğu zaman alabiliyorum ve bunu arkadaşlarımda biliyor. Fakat bazı arkadaşlarımla aramda bir problem olduğu zaman genelde maddi durumum, burslu okumam ya da devlet okulundan gelmem hakkında aşağılamalarla karşılaşıyorum. "geldiğin yere geri dön, buraya ait değilsin" tarzında hakaretler ediyorlar. Haklılar belki de o yüzden fazla takmıyorum ama herkesin içinde bu tarz sözler edilmesi bazen rahatsız edebiliyor. Bu tarz sözlere nasıl karşılık vermeliyim ya da ne yapmalıyım onu merak ediyorum.

Sen bileğinin hakkıyla kazanmışsın onlar ise baba parasıyla. Takma onları baba paraları bittiği anda A101'de kasiyer olarak işe başlacaklar. Sen dersine çalış iyi bir üniversiteye gir.

@RipJawwws sen başarın sayesinde, güzel bir meslek sahibi olmak için kendini geliştirmek için ordasın, onlar anne babalarının belki dedelerinin maddi durumu sayesinde ordalar sen bir bireysin ilerisi için moralini hiç bozmadan devam et boşver paraları olabilir sana söyledikleri sözlere göre görgüsüzler ve ahlaki yapıları kötü durumda. ben 3-4 yaşındaki çocuğuma öğrettim bir başka akranının yanında yapıp yapmaması gerektiği şeyleri ( mesela parkta oynarken çikolatası varsa arkadaşlarıyla paylaşacak, kimsenin kıyafetine engeline bakmayacak söz söylemeyecek onları üzmeyecek, benim var senin yok demeyecek gibi..) aileden ahlakını görgüsünü terbiyesini almamış biriyle atışmak, hesaplaşmak sana zaman kaybettirir. onların isteği senin moralini bozmak ortamdan dışlamak buna kimsenin hakkı yok. illa bir cevap vereyim dersen lise bitince görüşürüz de :)

"Siz babanızın parasıyla, parazit yaşam biçimiyle buraya gelmişken ben kendi kafamı kullanarak geldim. Siz babanızdan ayrıldığınızda yaşayamayacakken ben babanızdan da haşmetli olacağım!" zaten sonra bir şey diyebiliyorlarsa kendin havalı bir şeyler bulursun. 😎

Muhatap olma arkadaş olmak zorunda değilsin.
Baktın çok üstüne geliyorlar bu okulu hakkınla burslu kazanacak kadar zeki olduğunu onlar gibi baba parasıyla girmediğini söyle. Aptal olduklarını anladıklarında yavaş yavaş uzaklaşırlar.

Ders çalış, tenefüslerde (sanırım doğru yazdım 100 yıl oldu mezun olalı 😅 ) kitap oku akşam evde oyun arkadaşları edin tamam işte asosyal tertemiz sağlıklı bir beyinle hayatını yaşa,

İnsanlar zor varlıklar uğraşmak sadece seni yorar.

En ufak tartışmada bu kadar çirkinleşiyorlar ve seni aşağılamaya çalışıyorlarsa kurtul o insanlardan. Bunlardan hayır gelmez sana. Arkadaş dediğin birbirine destek çıkar. Sen ona destek olursun o sana destek olur. Seni aşağılayan, aşağı çeken adamdan arkadaş mı olurmuş?

Haklısınız, zaten arkadaş dememin sebebi aynı ortamda bulunmamızdan başka bir şey değil, mecburi arkadaş diyelim. :)

@RipJawwws sen başarın sayesinde, güzel bir meslek sahibi olmak için kendini geliştirmek için oradasın, onlar anne babalarının belki dedelerinin maddi durumu sayesinde oradalar sen bir bireysin ilerisi için moralini hiç bozmadan devam et boş ver paraları olabilir sana söyledikleri sözlere göre görgüsüzler ve ahlaki yapıları kötü durumda. Ben 3-4 yaşındaki çocuğuma öğrettim bir başka akranının yanında yapıp yapmaması gerektiği şeyleri ( mesela parkta oynarken çikolatası varsa arkadaşlarıyla paylaşacak, kimsenin kıyafetine engeline bakmayacak söz söylemeyecek onları üzmeyecek, benim var senin yok demeyecek gibi.) Aileden ahlakını görgüsünü terbiyesini almamış biriyle atışmak, hesaplaşmak sana zaman kaybettirir. Onların isteği senin moralini bozmak ortamdan dışlamak buna kimsenin hakkı yok. İlla bir cevap vereyim dersen lise bitince görüşürüz de :)

Gerçekten aileden ahlak ve terbiye almamış insanlar, dizilerde gördüğümüz kolejler kadar abartılı olmasa da gerçekten benziyor kolej öğrencileri. İyi ki zengin değilim diyorum bazen, böyle bir insan olacaksam fakir olmak daha iyi geliyor. Ayrıca çocuğunuza verdiğiniz bu değerli eğitim için de ben teşekkür ederim, zira bahsettiğim insanlarla birlikte zaman geçirdikçe aile eğitiminin ne kadar değerli bir şey olduğunu fark ettim.

İlişkini kes bro benim de var öyle arkadaşım bana iyi davranır hakkını yemeyeyim ancak zengin insanla durumu orta düzey insan ne yapsa arkadaş olamıyor hep farklılık çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı