Özel çözünürlük ile Hz yükseltme zararlı mı?

HamzaKaya*

Hectopat
Merhablar, monitörüm 144Hz ekran kartım GTS 450. 60Hz üstü gözükmüyordu. Bende özel çözünürlük oluşturdum 1920x1080 120Hz yaptım şu an sıkıntısız çalışıyor ama 120Hz yaptıktan sonra monitör eskisine göre renkler daha karanlık oldu. Bu rahatsız etmiyor ancak aklıma takıldı. Örnek olarak siyah eskiden griye benziyordu şimdi tam siyah. İleride sorun olur mu? Bir zararı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zararı olmaz hocam. Fakat her zaman güzel görüntü olmayabilir. Sonuçta sanal olarak yapıyor.

Ben CRU programını kullanarak 60Hz monitörümü 75Hz'e çıkarttım. 2 hafta falan kullandım bir sorun olmadı lakin 2 haftanın sonunda ekran komple gri olup ekran bozulmaya ve yırtılmaya başladı. Bende eski haline geri döndürdüm. Çözünürlük eklemekte bir sorun olmuyor sanırım ama Monitöre OC yapmak biraz zarar veriyor ve sağlıklı çalışmıyor. Şahsen bende öyle oldu.

Merhablar, monitörüm 144Hz ekran kartım GTS 450. 60Hz üstü gözükmüyordu. Bende özel çözünürlük oluşturdum 1920x1080 120Hz yaptım şu an sıkıntısız çalışıyor ama 120Hz yaptıktan sonra monitör eskisine göre renkler daha karanlık oldu. Bu rahatsız etmiyor ancak aklıma takıldı. Örnek olarak siyah eskiden griye benziyordu şimdi tam siyah. İleride sorun olur mu? Bir zararı var mı?
Bunu ben de fark ettim. Sanki renklerde kararan bir değişim var. Ben de 60Hz'den 76Hz'e çıktım. 3 Aydır bu ayarda kullanıyorum bir sorun olmadı.

@HamzaKaya* hocam, aslında önceki konunuzda tavsiye edecektim fakat böyle sorunlar olabileceği için önermedim. Fakat siz bulmuşsunuz. Eski haliyle kullanın. Ekran kartı yükselince DP ile kullanırsınız.

Ben cru programını kullanarak 60Hz monitörümü 75Hz'e çıkarttım. 2 hafta falan kullandım bir sorun olmadı lakin 2 haftanın sonunda ekran komple gri olup ekran bozulmaya ve yırtılmaya başladı. Bende eski haline geri döndürdüm. Çözünürlük eklemekte bir sorun olmuyor sanırım ama monitöre OC yapmak biraz zarar veriyor ve sağlıklı çalışmıyor. Şahsen bende öyle oldu.

Monitör OC yapmıyorum zaten 144Hz monitör. Sadece 60Hz üstü görünmediği için böyle yaptım.

Anladım dostum yanlış okumuşum. O konuda bilgim yok sanırım bir sorun olmaz.

Böyle kullanacağım bir şey olursa ekran kartına olur herhalde. 5 - 6 ay sonra değişeceğim için monitöre zarar gelmesin yeter.
@HamzaKaya* hocam, aslında önceki konunuzda tavsiye edecektim fakat böyle sorunlar olabileceği için önermedim. Fakat siz bulmuşsunuz. Eski haliyle kullanın. Ekran kartı yükselince DP ile kullanırsınız.

Bir şey olursa ekran kartına olacaksa sıkıntı olmaz ama monitöre bir zararı varsa eski haline alayım.

@Yener K. bir yerlerde okudum özel ayar ile overclock yapılıyormuş. Benim yaptığım overclock yerine mi geçiyor? Yoksa zaten monitör 144Hz desteklediği için geçmiyor mu?

Son düzenleme:
Monitörler için Overdrive modu var. Biraz daha voltaj vererek yırtılmaları azaltmak için kullanılıyor. Fazla hakim olduğum bir konu değil.

Geri
Yukarı