Özel diş mi ücretsiz mühendislik mi?

hakangu

Picopat
Yer
Konya
YKS sonuçlarıma göre istediğim yer ücretsiz gelmiyor maalesef.
Diş istiyordum sıralamam 34K.
Yüzde 50 burs ile Medipol'e gidebiliyorum. Bu kafama çok yattı ama mühendisliğe de gitsem sıkıntı olmaz onu da seviyorum. İzmir ve İstanbul'da yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği kazandım. Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence buna kendiniz karar vermelisiniz. Yani şöyle düşünün. Diş hekimliğine gitsem, hayatımın ilerleyen zamanlarında mutlu olur muyum? Aynısını mühendislik için de sorgulamalısın. Hangisi daha yatkın geliyorsa onu seç. Bir de ailenin maddi durumu iyiyse, kesinlikle diş gitmelisin.

Kendine inan mezuna kalıp en iyi diş üniversitesini hedefle güzelce çalış sonra üniversiteleri sen beğen :)

Aslında dershanedeki hocalarımın tavsiyesini alınca diş yazmaya karar verdim.
Söylediklerine göre diş bu sene bana rahat gelir miş yaz git dediler. Özellikle tıp istemiyorsan mezuna kalmanın anlamı yok dediler.

Hocam başarınızın sırrı ne bir de kitap okuyan biri misiniz 11. sınıfa geçtim ne tavsiyeniz olur.

Başarı mı :D Ben daha iyi bir sonuç bekliyordum, kesinlikle çalışmamın karşılığı bu değildi. Ama tavsiyem şu:
Hazır 11. sınıfa geçmişsin, 11. sınıfta kesinlikle TYT konularına bakma evet 9 ve 10. sınıfın sıfır olabilir ama kafaya takma 12. sınıfta TYT'yi zaten bitireceksin 11. sınıfta bitirirsen 12'de TYT çalışmayacaksın diye bir şey yok. O yüzden TYT'yi unutuyoruz.

11'de 11. sınıf konularını o kadar iyi bitir ki 12'de bir daha bakmana gerek kalmasın. İlk günden itibaren düzenli çalışınca gerçekten o kadar basit oluyor ki yığılma olmuyor. Eğer ki 11. sınıf çaışırken "Ee benim test kitaplarım bitti, mevcut konularımı da kaç defa okudum konularım bitti" dersen yeni bir test kitabı al ve baştan başla ama TYT bakma. Bunu kaç defa söylememin amacı 11'de 11'i süper öğrenmen.

12'de de yüzde yüz dershaneye gidersin zaten orada bir tempoyla 4 seneyi baştan bitiriyorlar. Önemli olan düzenli çalışmak. Ayrıca şunu da yazayım snav 11. sınıfta kazanılır.

Kitap maalesef okumuyordum ama paragraf çözüyordum senin 2 senen var bence kitap oku. Sadece sınav için değil ilerdeki hayatın içinde kitap önemli.

Söylediklerine göre diş bu sene bana rahat gelir miş yaz git dediler. Özellikle tıp istemiyorsan mezuna kalmanın anlamı yok dediler.

Başarı mı :D Ben daha iyi bir sonuç bekliyordum, kesinlikle çalışmamın karşılığı bu değildi. Ama tavsiyem şu:
Hazır 11. sınıfa geçmişsin, 11. sınıfta kesinlikle TYT konularına bakma evet 9 ve 10. sınıfın sıfır olabilir ama kafaya takma 12. sınıfta TYT'yi zaten bitireceksin 11. sınıfta bitirirsen 12'de TYT çalışmayacaksın diye bir şey yok. O yüzden TYT'yi unutuyoruz.

11'de 11. sınıf konularını o kadar iyi bitir ki 12'de bir daha bakmana gerek kalmasın. İlk günden itibaren düzenli çalışınca gerçekten o kadar basit oluyor ki yığılma olmuyor. Eğer ki 11. sınıf çaışırken "Ee benim test kitaplarım bitti, mevcut konularımı da kaç defa okudum konularım bitti" dersen yeni bir test kitabı al ve baştan başla ama TYT bakma. Bunu kaç defa söylememin amacı 11'de 11'i süper öğrenmen.

12'de de yüzde yüz dershaneye gidersin zaten orada bir tempoyla 4 seneyi baştan bitiriyorlar. Önemli olan düzenli çalışmak. Ayrıca şunu da yazayım snav 11. sınıfta kazanılır.

Kitap maalesef okumuyordum ama paragraf çözüyordum senin 2 senen var bence kitap oku. Sadece sınav için değil ilerdeki hayatın içinde kitap önemli.

Başarı mı :D ben daha iyi bir sonuç bekliyordum, kesinlikle çalışmamın karşılığı bu değildi. Ama tavsiyem şu:

11'de 11. sınıf konularını o kadar iyi bitir ki 12'de bir daha bakmana gerek kalmasın. İlk günden itibaren düzenli çalışınca gerçekten o kadar basit oluyor ki yığılma olmuyor. Eğer ki 11. sınıf çaışırken "ee benim test kitaplarım bitti, mevcut konularımı da kaç defa okudum konularım bitti" dersen yeni bir test kitabı al ve baştan başla ama TYT bakma. Bunu kaç defa söylememin amacı 11'de 11'i süper öğrenmen.

Hocam elinize sağlık çok güzel yazmışsınız dediklerinizi yapacağım 😁

Son düzenleme:
İkisi de çok ayrı şeyler. Böyle bir soru sormak bence gereksiz. Ha deseniz bilgisayar mı elektrik-elektronik mi diye olur. Ama mühendislikle diş karşılaştırmak...

İkisi de çok ayrı şeyler. Böyle bir soru sormak bence gereksiz. Ha deseniz bilgisayar mı elektrik-elektronik mi diye olur. Ama mühendislikle diş karşılaştırmak...
Hocam Türkiye’de yaşıyorsa soru gereksiz değil. Konu sahibinin asıl merak ettiği hangisini seçersem daha rahat iş bulurum, geçimimi sağlamam daha kolay olur gibi şeyler. Yoksa alan olarak birbirlerinden uzak oldukları doğrudur.

Geri
Yukarı