Çözüldü Özellikleri aynı, markası farklı RAM problem yaratır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Peki sorun olursa bu hemen belli olur mu? Eğer sıkıntı hemen kendini belli ediyorsa konu sahibi RAM siparişi verip sıkıntı çıkartırsa iade eder, çıkartmazsa kullanmaya devam eder. Ama sıkıntı belli bir süre sonra çıkıyor ise o zaman durum başka.
Bazen hemen belli oluyor. Sistem açılmıyor mesela. Bazen ise oyunda mavi ekran oluyor.

70.000 mesaj at, yazım hatalarını görmezden geliriz ;)

Daha önce sistemimde farklı markalar kullandım. 8 GB Corsair olan sisteme sonradan 8 GB G.Skill ilave ettim, tüm özellikler aynıydı. Stabil çalıştı bir sorun yaşatmadı. Sorun yaşayacağını sanmam.

Markası, hatta modeli aynı olsa bile problem yaşayan var. Çipi aynı olmalı. En garantisi? Kit olmalı.

Peki sorun olursa bu hemen belli olur mu? Eğer sıkıntı hemen kendini belli ediyorsa konu sahibi RAM siparişi verip sıkıntı çıkartırsa iade eder, çıkartmazsa kullanmaya devam eder. Ama sıkıntı belli bir süre sonra çıkıyor ise o zaman durum başka.

Bazen hemen belli oluyor. Sistem açılmıyor mesela. Bazen ise oyunda mavi ekran oluyor.

2-3 gün oynar o bellek ile, baktı hata veriyor hemen iade edip başka bellek alır. O da mı hata verdi 2-3 gün sonra onu da iade et. Öyle devam edip bedava 16GB bellek kullanmış olur. Beyne bak.

Biri Adata CL15 biri HyperX CL16 2400 MHz takılı. 3000 MHz overclock yaptım. 1 senedir kullanıyorum, sorun yaşamadım. Senin de yaşayacağını sanmam.

Yaklaşık 3 ay önce, bu sorunların yaşanabileceğinden habersiz bir şekilde RAM ekledim bilgisayarıma. O günden beri birçok oyun oynuyorum, RDR2 de bunların arasındaydı. Mavi ekran gibi sorunlar yaşamadım. Ancak Cyberpunk 2077 oynarken birkaç defa bilgisayar dondu ve statik bir uğultu (fan sesi vs gibi mekanik bir ses değil, hoparlörlerden gelen sabit ve yüksek bir uğultu sesi, elektro gitar kablosunu amfiyi kapatmadan çıkarmaya çalışırkenki ses gibi) çıkarmaya başladı. Sadece arkadaki PSU açma kapama tuşu ile tekrar açılır hale geliyor. Açıldığında derecelere baktığımda GPU 70 CPU 75 gibi değerlerde oluyor genelde, yani sıcaklıktan da değil diye düşünüyorum. Zaten bilgisayar tekrar açıldığında birkaç saat daha kesintisiz oynamaya devam edebiliyorum.

Windows Memory Diagnostics ya da benzer bir araç ile yapılan testlerde bu sorunun çift RAM kaynaklı olup olmadığı belli olur mu? Anlattığım sorunun başka ne gibi sebepleri olabilir?

Arkadaşım uzun zamandır birbiriyle alakasız 8x2 RAM kullanıyor. Farklı marka, farklı CL değerleri, farklı frekanslar. Sorun yaşamadı ama senin de yaşamayacağın anlamına gelmiyor. En garantisi kit veya aynı satıcıdan aynı RAM'i birden fazla almak. Sosyalde 4x8 kit RAM'lerle sıkıntı yaşayan birisine denk gelmiştim. RAM'leri Slotlara farklı kombinasyonlarla deneyerek sistemi açabiliyordu ama mavi ekran veriyordu. Diğer kombinasyonlarla denediğinde görüntü vermiyordu. Şans işi.

Yeni konular

Geri
Yukarı