Özürlü devamsızlık 20 günü geçerse sınıfa kalınır mı?

569992

Decipat
Özürlü devamsızlığım şu an 5 gün ve yarın da okula gidemeyeceğim çok hastayım. Ben normalde bu kadar hasta olmazdım ama bu sene çok oldum. Acaba ozurlu devamsizlik 21 gün olursa sınıfta kalınır mı?

Özürlü devamsızlığım şu an 5 gün ve yarın da okula gidemeyeceğim çok hastayım. Ben normalde bu kadar hasta olmazdım ama bu sene çok oldum. Acaba ozurlu devamsizlik 21 gün olursa sınıfta kalınır mı?

Lısedeysen evet kalırsın ortaokulsan dert etme kalma gıbı durum yok lısede ozursun 10 gun ozurlu 20 gun hakkın var.

Kanka özürsüz değil mesela 4 gün özürsüz ve 21 gün ozurlu devamsızlık olunca kalınır mı?
Özürlü devamsızlığın 20'ye ulaştığı anda raporun olsa bile müdür ya da müdür yardımcıları özürlü devamsızlığını özürsüz olarak sisteme geçirmek için velini okula davet edecek. Bundan sonra özürlü devamsızlık hakkın kalmadığını, özürsüz olarak işleneceğinden falan bahsedecek. Sana tavsiyem çok çok ağır hastalanmadığın sürece her iki devamsızlık hakkını bu kadar kolay harcamaman.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 36/5
"Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir."

Ne saçma sistem bu. Kafamız kopsa okula gelmek zorundayız sanki. MEB gerçekten berbat. Özürsüzü anlarım da hasta olunca da okul hiç çekilmiyor. Bu sistemi acilen düzeltmeleri gerek.

Özürsüz 10'u, toplam devamsızlık 30'u geçerse kalıyorsun. Özürlü devamsızlığın 20'yi geçmesinde bir problem yok. Öyle bir şey olsa zaten saçma olur.

Ne saçma sistem bu. Kafamız kopsa okula gelmek zorundayız sanki. MEB gerçekten berbat. Özürsüzü anlarım da hasta olunca da okul hiç çekilmiyor. Bu sistemi acilen düzeltmeleri gerek.
Ne doğru ki bu saçma olsun. Ayrıca özürsüz 5 gün devamsızlık yaparsanız belge alamama cezası alıyorsunuz haberiniz olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı