Çözüldü Özürlü devamsızlık 20'yi geçince sınıfta kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

idontdo

Femtopat
Merhaba. Ben 11. sınıfa gidiyorum. Özürlü devamsızlığım 20 günü geçerse ancak özürsüz ile toplamı 30'dan fazla olmazsa sınıfta kalıyor muyum? Mesela özürlü 25, özürsüz 4 gün desek kalır mıyım? Teşekkürler.

Çözüm
Mesela özürlü 25, özürsüz 4 gün desek kalır mıyım?
Hayır, kalmazsın. Özürsüz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık hakkın var. O izinli 20 gün olayı özürsüz 10 gün hak varsa izinli de 20 gün hak vardır mantığından yola çıkarak söyleniyor ama yönetmelikte yazan bu, sınıfta kalmazsınız.

(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.
Hayır, kalmıyorsunuz. Özürsüz devamsızlığınız 10 günü geçmemeli ve toplamda da 30 günden fazla devamsızlık yapmamalısınız. İstisnalar ile bu süre uzayabiliyor fakat 20 günden fazla izinli devamsızlığınız var diye asla sınıfta kalmazsınız.

Mesela özürlü 25, özürsüz 4 gün desek kalır mıyım?
Hayır, kalmazsın. Özürsüz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık hakkın var. O izinli 20 gün olayı özürsüz 10 gün hak varsa izinli de 20 gün hak vardır mantığından yola çıkarak söyleniyor ama yönetmelikte yazan bu, sınıfta kalmazsınız.

(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Çözüm
Hayır, kalmıyorsunuz. Özürsüz devamsızlığınız 10 günü geçmemeli ve toplamda da 30 günden fazla devamsızlık yapmamalısınız. İstisnalar ile bu süre uzayabiliyor fakat 20 günden fazla izinli devamsızlığınız var diye asla sınıfta kalmazsınız.
Teşekkürler ikinize de.

• Beğen
İfadeler: Tim
@idontdo rica ederiz. Aklına takılan farklı bir soru olursa yeni konu açman yeterli, iyi akşamlar :)
Bunun için yeni konu gerekir mi bilemedim ama. Okulumdaki müdür yardımcılarından biri özürsüzlerimi özürlüye geçirmişti ve özürlü devamsızlık sayım 20.5 olmuştu. Sonra diğer müdür yardımcısına sordum, kalır mıyım diye. Kalırsın dedi ve 1 günü özürsüze attı. O yanlış biliyor olabilir mi? Belki de dediğiniz mantıkla düşünüyordur.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 36, müdür yardımcısının yönetmelikten haberi yok. Harika. 🤗

Bu siteden kendiniz de bakabilirsiniz. CTRL F'ye basılı tutun. Madde 36 yazın, biraz aşağı inin. Karşınıza çıkar zaten.

Yanlış bilgi
Velilerinin okula gelip dilekçe imzalayıp özürsüz devamsızlıklıkları özürlü devamsızlık diye göstertebilirsin fakat 20 özürsüz 10'dan fazla özürsüz devamsızlığın olmamalı.

20 özürsüz 10'dan fazla özürsüz devamsızlığın olmamalı.
(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam da 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

İzinli devamsızlık için toplam devamsızlık sınırı aşılmadığı sürece herhangi bir sınır yok.
@idontdo yardımcı olabildiysem çözüm olarak işaretler misin?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı