OKB hastalığı ömür boyu mu sürer?

concerta

Kilopat
Makaleler
11
Arkadaşlar bazı yerlerde okudum dinledim OKB tedavisine başladığı zaman bitmez dedi azalır ama yine ara sıra ataklar geçirirler dedi bu ömür boyu devam edebilir dediler doğru mu bu?

Tedavi ile azaldığı doğrudur ama her insanda tamamen geçmiyor. Doğru bir tedavi ile belki tamamen bu hastalıktan kurtulabilirsiniz ama bunun bir garantisi yok.

Umarım psikolojim bu durumdan kurtulur acı çekiyorum sadece acı.
Tamamen geçmesini istiyorsanız maalesef tedavi almak zorundasınız. Başka bir yöntemi var mı bilmiyorum. Aynı hastalığa bende sahibim ancak bu vakte kadar herhangi bir araştırmasını yapmadım tedavi için.

Tamamen geçmesini istiyorsanız maalesef tedavi almak zorundasınız. Başka bir yöntemi var mı bilmiyorum. Aynı hastalığa bende sahibim ancak bu vakte kadar herhangi bir araştırmasını yapmadım tedavi için.
Peki bu hastalığa yakalandığın zaman istemeden içinden bir şeylere küfür ediyor muydun?

Peki bu hastalığa yakalandığın zaman istemeden içinden bir şeylere küfür ediyor muydun?
Benim durumum daha ileri bir seviye. Benim için özel bir durum olduğu için bahsetmiyorum. Ancak evet, ben küfür etmeyi sevmeyen biri olsam bile aklımdan geçmiyor değildi.

Covid başlangıcında bu sorunu yaşadım. Tamamen düzeldim. Ne atak var ne bişey. Düzelmez diyenler konu hakkında Google'a okb nedir yazıp ilk çıkanları okuyan ekran kartı seven insanlar. Çıkarın diplomanızı vurun masaya, ben doktorum ben psikoloğum deyin. İnsanlara ümitsizlik aşılamaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.

Bir zamanlar psikiyatriye gidip OKB için ilaç tedavisine başlamıştım. Doktorun ilk verdiği ilaç özgüven verdi. Beni kendime getirdi. Çok açılınca doktor ilacı kesip daha farklı bir ilaç verdi. Bu ilaç beni yorgunlaştırdı ve ciddi oranda sakinleştirdi. Kısacası ilk ilaç gibi etkili değildi. Doktor yine de bu ilacın devam etmesi gerektiğini söyledi.

Birkaç ay bekledim, halen aynı. Sonra daha doktora gitmeyip tedaviyi bıraktım, ilacı anında kestim. Zamanımı daha iyi değerlendirip planlı bir insan olmaya başladım. Takıntılarımı genel olarak bıraktım. Günümüzde az da olsa etkiliyor fakat çok önemsemiyorum.

Özet geçmek gerekirse OKB genel olarak IQ seviyesi yüksek olan insanlarda gözükür, takıntıya sebep olur. Beynin kendi kendine konuşabilir. Bu gibi durumlara alışmak gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı