Okuduğumu anlamak için ne yapmalıyım?

BenFatih

Centipat
Özellikle matematik sorularında ve paragraf sorularında okuyorum ama anlamakta zorlanıyorum bunu nasıl geliştirebilirim? Sadece soru olarak da değil günlük hayatta internette bazı makaleleri okurken bile zorluk yazıyorum (ara sıra )

Özellikle matematik sorularında ve paragraf sorularında okuyorum ama anlamakta zorlanıyorum bunu nasıl geliştirebilirim? Sadece soru olarak da değil günlük hayatta internette bazı makaleleri okurken bile zorluk yazıyorum (ara sıra )

Vallahi kanka bunun çözümü kitap okumak. Hem okuduğunu anlamana yardımcı olur hem de sınavda paragraf sorularını anlamanda yardımcı olur hem de kitap okumuş kendine bir şey katmış olursun. Bence bu en etkili yöntem.

Bilmediğin kelimeleri araştır anlamlarını öğren, noktalama işaretlerine dikkat ederek oku, sakin ol sorular bir yere kaçmıyor çok yavaş olmayacak şekilde okumaya çalış sonra kademeli olarak hızını artır.

Vallahi kanka bunun çözümü kitap okumak. Hem okuduğunu anlamana yardımcı olur hem de sınavda paragraf sorularını anlamanda yardımcı olur hem de kitap okumuş kendine bir şey katmış olursun. Bence bu en etkili yöntem.
Bir anda kazanılmaz bu okuduğunu anlama olayı, 3-4 yıl alışkanlık haline getirip okumak gerekli.

Bu sorunun orta okul 5.sınıfa kadar hep yaşadım. Okuduğumu tam olarak anlayamıyor veya kafamdan farklı bir şekilde yorumluyordum.
Herkes sana kitap oku; daha çok oku, falan diyecekler bir nebze haklılar; sevdiğin veya hoşuna giden bir konu ile alakalı, seçim senin; çizgi roman, alt yazılı film, dergi, anime bunlar içerisinde seç bir tane ve oku, lâkin hızlı değil; 5 sayfasını oku yavaşça ve doğru bir telaffuz ile içinden okumamaya özen göstererek, sonra hızlı yani normal okuma hızında; aynı sayfayı tekrar oku, bunu 2 hafta boyunca tekrarlarsan okuma hızın ve anlama tekniğin ne kadar çok değişecek inanamayacaksın.
Not: Burada amaç sıkılmamak eğer sıkılırsan mutlaka ara ver ya da okuduğun kitabı vb. değiştir.

Aynı problem bende de var. 40 kere okumadan anlayamıyorum :) Normalde kitap okumayı sevmem ama bir deneyeyim dedim okurken önceki sayfayı unutuyorum zaten :D Kendini odaklaman lazım yaparken. Ben okulda falan genelde yanımda biri oturursa odaklanamıyorum. Ders çalışırken evde hep tek çalışmayı tercih ederim ki daha rahat odaklanayım. Bu şekilde az çok çözdüm ben olayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı