Okul kıyafeti kaldırılmalı mı yoksa kaldırılmamalı mı?

Bence kesinlikle kaldırılmamalı. Lakost üstüne bir şey giyince pek bir şey demiyorlar zaten. Bugün okula şort+ eskiden lavabolarda kullanılan şimdi moda olan terliklerden gelen bir kız gördüm. Bunları amacı eğitim değil, ilgi toplamak öne çıkmak. Aşırı aşağılık kompleksi diye düşünüyorum. Bunun arkadaşı yarın öyle gelir öbürü öyle gelir. Önlem alınamaz ama sıradan bir t-shirt + yanına sırıtmayan pantolon (beden günlerinde eşofman) sıkıntı yok bence.

Belli bir kurala göre serbest olmalı. Maddiyat falan demeyin maddi durumu yetmeyen herkes donsuz mu geziyor kardeşim.
Gezmiyor. Gerçekçi olmakta yarar var. Türkiye'de oldukça büyük bir kitle çocuğuna test kitabı alamıyor.
Ama öğrencilerin üzerinde bu konuyla ilgili baskı oluşturmanın da anlamı yok. Örneğin benim mezun olduğum lisede oldukça sıkı bir denetim vardı.

Kaldırmak yerine okul kıyafetlerini 3 katı fiyatına satmaya çalışan fırsatçılara izin verilmemeli. Okul açılmaya yakın tanesini 100 liraya sattıkları lakosu, okul açılınca 45-50 liraya satıyorlar. Tamamen kaldırılması pek mantıklı değil, öğrenciler arasında ayrım olur. Durumu olan alır giyinir, peki ya durumu olmayan? 🤔

Kaldırmak yerine okul kıyafetlerini 3 katı fiyatına satmaya çalışan fırsatçılara izin verilmemeli. Okul açılmaya yakın tanesini 100 liraya sattıkları lakosu, okul açılınca 45-50 liraya satıyorlar. Tamamen kaldırılması pek mantıklı değil, öğrenciler arasında ayrım olur. Durumu olan alır giyinir, peki ya durumu olmayan? 🤔
Evet bu konuda haklısın. Bunun önüne geçmenin çok pratik bir yolu var. Hiçbir okul öğrenciye giyim markası dayatamaz. Bu doğru değil. Parası olan iyi markadan giyinir olmayan standart kalitedeki ürünleri alır. Okulların firma önermesinin piyasada haksız rekabet oluşturduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Mantıklı bir açıdan baktığında kaldırılması daha iyi ama kaldırdığımız da özellikle yeni yeni ergenler olanlar batıracak. Onun dışında da abartı saçma ya da gereksiz giyinenler olur ama buna bir "sert" kural gelirse olabilir. Şahsen kaldırılma tarafındayım belirli sınırlar içinde.

Hocam okul kıyafetini de bedava vermiyorlar ki. Maddi açıdan serbest olması bence daha iyi. Herkes evinde olan kıyafetle gelir.
100 tl'ye test kitabı alamayan bir ailede çocuğun gardrobunun çeşit çeşit kıyafetlerle dolu olduğunu sanmıyorum. Özellikle de gelişim çağındaki çocuklardan söz ediyorum.
Aslında okul yönetimleri bu konuyu çok fazla abartmasa sorun olmaz. İsteyen evdekileri giysin isteyen formayı.

Valla erkeklerde de aynı problem var hocam denetim olursa problem olmaz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-09-26-20-17-48-238_com.vanced.android.youtube.png
    Screenshot_2022-09-26-20-17-48-238_com.vanced.android.youtube.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 69

Yeni konular

Geri
Yukarı