Okul kıyafeti kaldırılmalı mı yoksa kaldırılmamalı mı?

Kaldırılabilir ama öğrencilerin neler giyecekleri konusunda sınırlamalar olmalı.Ortaokul'dayken başlarda kıyafet konusunun üzerinde durmuyorlardı(8.sınıf olduğum için).Özelikle kızlar defineye gelir gibi geliyorlardı. Şuan fen lisesindeyim.12'lerde kıyafet zorlaması yapmıyorlar,okul bazı kurallar belirlemiş ve 12'ler bu kurallara uyup gayet düzgün geliyorlar. Yanisi eğer hangi giysilerin giyilebileceği ile ilgili kurallar belirlenirse ve bu düzgün bir şekilde uygulanabilirse güzel olur.

Bence çok saçma bir uygulama ama bizim Türkiye de olması gereken bir şey. Türk insanı koyun gibi yönetilmeyi sever. Birisi ondan daha iyi eşyalara sahipse onu kıskanır veya tam tersi durumu iyi olan garibanı ezer. Ama bu seferde söyle bir soru ortaya çıkıyor " Fakir adam gidip mavi den kıyafet alıyormuş gibi okul forması fiyatı ödeyebilir mi?". Uzun lafın kısası bu işten kar sağlayan bir iş kolu var ve Türk halkı sürü gibi yönetilmeyi sever. Bu durumu bizler değiştiremeyiz ancak akılla hareket eden mantık sahibi çocuklar yetiştirip onların sayıca üstün gelip bu ülkeyi değiştirebileceğini umabilirz.

Öncelikle okul kıyafetinin kaldırılmasına bir şey diyemem ancak okul kıyafeti kaldırıldığında giyilecek kıyafetlerinde bir kuralla sınırlandırılması gerekir.

Katılıyorum çok açık soytarı gibi kıyafetler, çok pahalı kıyafetler ya da kostümler yasak olmalı bence.

Aslında herkesin bahsettiği şekilde; belirli kısıtlamalar içinde kılık kıyafet serbestliği mevzuat.gov.tr'de yayımlanmış Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullar için geçerli olan bir kılık kıyafet yönetmeliği mevcut.

İlgili yönetmelikte ucu açık bırakılmış noktalar olsa da okul idarelerinin öğrencileri tek tip kıyafete zorlayamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Kaynak: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20123959.pdf

Ben kaldırilmaması taraftarıyım ama her iki senaryoda kötü sonuçlar doğuruyor.

Forma alsan fiyatları fahiş. Sivil takılsan güvenlik problemi doğacak it-kopuk okula girecek, biraz da suistimal edilecek.
Ben okurken lisede öğrencilere okuldan adı-soyadı, sınıf/şube ve okul numarası yer alan kimlik kartları dağıtılıyordu, bu uygulama yaygınlaşırsa güvenlikten yana bir zafiyet oluşacağını sanmam.

Ben lise 3'e giderken (2012-2013 yılları civarıydı) bir ara kılık kıyafette serbest bıraktılar. Hep okula sivil gelip gitmek istiyorduk zaten herkes memnun kaldı. Sonra fark ettik ki doğru bir karar değilmiş. Bir çok soruna yol açtı. Okulda tekrar formaya geçme kararı almıştı. Özetle manzarayı anlatayım. İlk birkaç hafta kızlar düğüne gider gibi kıyafetle gelmeye başladılar. Parıldayan disko topu gibi elbiseler falan. Sonrasında bir çok kız genel olarak aşırı açık kıyafet giymeye başladı. Ailesinin haberi yok, evden normal kıyafetle çıkıyor okula gelince spor odasında değiştiriyordu. Okul sürekli uyarmasına rağmen kızların hiç biri takmıyordu. Erkekler desen zaten manzara kirliliği. Tayt gibi pantolon giyiyorlar. Müdür konuşma yaparken kızları tayt giymeyin diye uyardık, erkekler kızları da geçti onlar giyiyor taytı bu seferde demişti. Belirli bir apaçi kesim vardı. Dizden aşağısı dar, dizden yukarısı şalvar gibi değişik böyle havuç gibi bir pantolonla geziyorlardı. Üstlerinde gereksiz derecede dar puantiyeli gömlekler falan. Birde sıra arkası erkekleri vardı. Biraz kilolu olan arkadaşlar, onlarda eşofman takımıyla geliyorlardı. Rahat oluyor eskiden okul formasıyla yatardım, sabah kalkınca zor olmasın diye, şimdi yataktan kalktığım gibi geliyorum rahat oluyor diyen bir grup.

Hepsinin dışında maddi durumu yerinde olupta her gün başka kıyafet ile gelen fakat durumu olmayan arkadaşların 1 hafta boyunca aynı kıyafetle geliyor olması. Bizlik bir sorun yoktu ama bir kız arkadaşım sürekli aynı kıyafetle geldiği için utandığını söylemişti, keşke okul kıyafeti devam etseydi herkes eşit olsaydı falan diyordu. Çok sürmedi zaten müdür kılık kıyafet serbestliğini kaldırdığını artık formayla gelineceğini söylemişti.

Bunlara ek olarak okula giriş çıkış zafiyeti oluştu. Güvenlik görevlisi kimin öğrenci, kimin sivil olduğunu ayırt edemez olmuştu. Önüne gelen öğrenciyim diye okula giriyordu. Yan taraftaki başka okulda da aynı durumu kullanarak birisi elini kolunu sallayarak girip, büyük bir olay çıkarmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı