Okul kıyafeti kaldırılmalı mı yoksa kaldırılmamalı mı?

Kesinlikle kalkmamalıdır. Okul forması öğrencilerin ailelerinin sosyoekonomik durumlarını gizleyen bir araçtır. Kaldırılırsa haftanın 3 gunu kıyafetsizliği yüzünden ayni kıyafeti giyen bir çocuk nasıl bir zorbalığa uğrar sizce. "hahaha *** fakir misin ayni kıyafeti giyiyorsun" gibi söylemler artacaktır. Ayakkabı gibi yilda bir değiştirilen bir şeye bile yapılırken bu kıyafette daha da artar. Ayrıca her gün pahali markalardan giyinen bir çocuk da daha farkli ilgi görür.

Merhaba sorum başlıktaki gibi mesleki gelişim dersinde bunun hakkında münazara yapıyorduk ben kaldırılması taraftarı değildim sebebi de disiplin için ama karşı tarafın bütün gerekçesi rahatlıktı bende bunun üzerine dedim ki fazla rahatlık insanı dikkatsizleştirir.
Maalesef ülkemizde durumu olmayan aile çok çocuklar her gün ne giyeceğini düşünüp veya arkadaşlarının her gün farklı bişey giyipte onun aynı giymesi çocuğu strese sokar en iyisi okul kıyafeti

Bu konuya yorum yapabilmek için öncelikle neden okullarda kıyafet zorunluluğu olduğunu hatırlamamız lazım. Hem devlet hem de özel okullarda sosyo-ekonomik durumu çok farklı insanlar aynı sınıflarda ayrımcılık olmadan eğitim görüyor, bu tabii ki iyi bir şey. Fakat okul kıyafeti onların bu farkını sıfıra yakın bir yere indiriyor. Hala anlamayanlar varsa daha basit anlatayım: Annesi ev hanımı, babası asgeri ücret alan 3 kişilik bir ailede (bir de kirada oturuyorlarsa) geçinmek imkansıza yakın. Güzel kıyafetler alacak ve her gün farklı kıyafetler giyme imkanı olmayan kardeşimiz de anne babası avukat, aylık kazançları 30 binin üstünde olan ailemizin geçim derdi ne bilmeyen, aile parası yiyen kardeşimizin de aynı kıyafeti giymesi arada oluşabilecek akran zorbalığı gibi belki size saçma gelecek ama o yaştaki biri için normal gelen bir takım tutum ve davranışları engellemektir. Tabii günümüzde sadece forma ile bu farkı sıfıra indirmek imkansız çünkü, en basitinden kullanılan telefon bile o kişinin aile yaşantısı hakkında bilgi verebiliyor. Uzun lafın kısası okullarda kesinlikle forma zorunlu olmalı.

Merhaba sorum başlıktaki gibi mesleki gelişim dersinde bunun hakkında münazara yapıyorduk ben kaldırılması taraftarı değildim sebebi de disiplin için ama karşı tarafın bütün gerekçesi rahatlıktı bende bunun üzerine dedim ki fazla rahatlık insanı dikkatsizleştirir.
Bence kaldırmalı ya bu kadar gereksiz bir şey görmedim

Okul kıyafeti olmadığı zaman kimse getirilen sınıra uymuyor. Müdür, müdür yardımcısı her ne kadar konuşsa da uyulmuyor. Özellikle kızlar bunlara uymuyor.

Ayrıca okul kıyafetleri sınıf ayrımını da kaldırır, her gün ne giyeceğim hakkında düşünceniz olmaz.

Eğitim görmeye gidiyoruz. Baloya, buluşmaya, bara gitmiyoruz.

Siz mesela bir kuruma gidince orayı temsil eden, orada yetkili biri olduklarını gösteren kıyafetler giyerler.

Örnek vermek gerekirse: Resmi bir kuruma gittiniz ve karşınızdaki eşofman, tişört giyip gelmiş. Siz ciddiye alabilir misiniz? Yadırgarsınız karşınızdakini. Okula gidince ben bara giderken, Bağdat caddesinde giyilen kombinler görüyorum.

pantolon yerine eşofman getirilebilir ve bu eşofman okula özel olur. Benin okulumda da böyleydi ve isteyen pantolon isteyen eşofman giyiyordu.

Ben de kalkması taraftarı değilim. Sırf öğrenciler rahatsız olsun diye gelmiyor bu kurallar. Ama artık devlet okullarında da üniforma olarak gömlek yerine tişörte geçilse güzel olur.

Ben de kalkması taraftarı değilim. Sırf öğrenciler rahatsız olsun diye gelmiyor bu kurallar. Ama artık devlet okullarında da üniforma olarak gömlek yerine tişörte geçilse güzel olur.
Aslında birçok lisede gömlek yerine t-shirt var. Bana kalırsa bu seçime bağlı olmalı. Bir öğrenci gömlek mi yoksa tişört mü giyeceğine kendisi karar vermeli. Tabi bu seçimi okulun belirlediği ölçütlerde yapabilmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı