Okul kıyafeti yasal mıdır?

Sizi bilmem ama ben devlet okullarında kıyafet kuralı olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu konu her gündeme geldiğinde ister istemez öğrencilerin ekonomik durumları da hesaba katılmalı. Özellikle lise çağında ergenliğin de etkisiyle kişi başta karşı cinse olmak üzere kendini gösterme/kabul ettirme ihtiyacı hisseder bu doğal bir durumdur. Ortada kıyafet kuralının olmadığı yerlerde bu maddi anlamda yeterli öğrencilerin diğerlerninden çok farklı/absürt/ortama uygun olmayan (haliyle dikkat çeken) kıyafetler giymesiyle sonuçlanır. Bu durum ekonomik darlık çeken öğrencilerde olumsuz bir durum oluşturabilir. Öğrenciler okula eğitim göremeye, ardakaşlarıyla eğlenmeye, keyifli vakit geçirmeye gidiyorlar kombinlerini göstermek için değil.

MADDE 3 – (1) 4 üncü maddede yer alan sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir. (2) (Değişik: 8/7/2013-2013/5125 K.) Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. 🤔

Bunu biraz araştırın.Gerekirse CİMER'e yazabilirsiniz bende bu şekilde düşünüyorum araştıracağım.
CİMER'e falan yazarsa 4 sene sonra yanıt alır herhalde :D.

Sizi bilmem ama ben devlet okullarında kıyafet kuralı olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu konu her gündeme geldiğinde ister istemez öğrencilerin ekonomik durumları da hesaba katılmalı. Özellikle lise çağında ergenliğin de etkisiyle kişi başta karşı cinse olmak üzere kendini gösterme/kabul ettirme ihtiyacı hisseder bu doğal bir durumdur. Ortada kıyafet kuralının olmadığı yerlerde bu maddi anlamda yeterli öğrencilerin diğerlerninden çok farklı/absürt/ortama uygun olmayan (haliyle dikkat çeken) kıyafetler giymesiyle sonuçlanır. Bu durum ekonomik darlık çeken öğrencilerde olumsuz bir durum oluşturabilir. Öğrenciler okula eğitim göremeye, ardakaşlarıyla eğlenmeye, keyifli vakit geçirmeye gidiyorlar kombinlerini göstermek için değil.
Evet ben de size katılıyorum devlet okullarında kesinlikle zorunlu olmalı her insanın maddi durumu farklı ama özel okullarda zaten parası olan gönderdiği için okul kıyafetinin mantıklı olmadığını düşünüyorum.

Hayır.En geç 1 ay mı veya 3 hafta mı o civarda cevap verilmesi gerekiyor.Senin o dediğin mahkeme vs.

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi ve CİMER üzerinden Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvurular en geç 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılır, 3 iş günü içerisinde çözülemeyecek bir durum ise bilgilendirme yapılır, sorunun çözümüne devam edildikten sonra yeniden sonuçla ilgili bilgilendirme yapılır.

Geri
Yukarı